Jalgpalliklubil SK Noorus 96 täitus viieteistkümnes tegutsemisaasta

Homme tähistab Jõgeva jalgpalliklubi SK Noorus 96 oma viieteistkümnendat sünnipäeva ning lisaks ilusale numbrile on veelgi enam tähistamist väärt klubi värvikas ajalugu, kuhu mahub hulk kõrgeid kohti vabariiklikelt ja ka rahvusvahelistelt turniiridelt ning mitmeid maakonna meistritiitleid.

 

SK Noorus 96 loodi pärast Jõgeva laste ja noorte spordikooli tegevuse lõppemist. Number klubi nimes tähistabki selle loomise aastat 1996. Klubi loomise algusest seal treeneritööd teinud Igor Orlov rääkis, et esialgu oli plaanis panna nimeks ainult SK Noorus, kuid see nimi oli juba registris kasutusel ning seetõttu lisatigi nimele aastanumber.

Algul tegutses SK Nooruse ridades vaid üks täiskasvanute võistkond. Esimeses meeskonnas mängisid sellised mehed nagu Alar Tooming, Argo Kungla, Mikk Paaksi, Andrei Fjodorov, Alon Pärlin ja Rein Kaste. Mehed olid jalgpalli juurde siirdunud jäähokiplatsilt, kusjuures oma eelmisel spordialal olid nad saavutanud vabariigis üsna kõrgeid kohti.

Jalgpallis siiski nii hästi ei läinud. Samas on see ka loogiline, sest jalgpallimänguga polnud mehed eelnevalt nii tõsiselt tegelenud ning jalgpallis on Eestis tippu jõuda ka oluliselt keerulisem kui jäähokis.

Samas ei soovinud treener Orlov ka kohe värskelt tegutsema asunud klubiga maailma vallutama minna. Eesmärgiks oli lihtsalt hakata Jõgeval jalgpallikultuuri tõstma ning meelitada ka oma linna noori tegelema vaieldamatult maailma populaarseima spordialaga. 

Sponsoreid on vähe, kuid tänulik ollakse kõigile, kes aitavad

Praeguseks on SK Noorus 96 jalgpalliklubil üks täiskasvanute meeskond, üks neidude koosseis ja kaks poiste võistkonda. Kui paar hooaega tagasi võitles SK Nooruse meeskond selle eest, et jääda püsima kolmandasse liigasse, siis nüüdseks on seis nii kaugel, et selle hooaja lõpus osales SK Noorus üleminekumängudel, et tõusta teise liigasse. Siiski polnud Jõgeva meeskonnal sel korral nii palju õnne ning leppida tuli teise kohaga kolmanda liiga tabelis. Seega tuleb ka järgmisel aastal  jätkata samas liigas.

Samas on end igati heast küljest näidanud Nooruse 2001. aastal sündinud poiste võistkond. Sel sügisel on võidetud Noorus Cup turniir ning ka Premium Cup Lähtel. Selleks, et poisid veelgi areneksid, on plaanis  järgmiseks aastaks nende koosseisuga suuremad ettevõtmised.

“Kui vähegi võimalust on, siis tahame sõita nendega suvel Soome Kokkola Cup’ile,” lubas Orlov ning selgitas, et tegemist on tohutu suure noorteturniiriga, kuhu tuleb kohale ligi kümme tuhat jalgpallurit ja mitusada meeskonda üle terve maailma.

Oleks naiivne soovida, et Jõgeva noored Kokkola turniirilt ka võidukarikaid koju toovad, eesmärk on ikkagi anda neile võimalus mängida välisvastastega ning saada mängukogemusi.

Kõik sõidud olenevad muidugi suuresti rahalistest võimalustest. Orlov avaldas siirast heameelt selle üle, et neid toetavad lahkelt nii Jõgeva linn, vald kui ka maavalitsus. Sponsorite otsimisel pole sügavamat mõtet, sest antud momendil on Jõgeval ja ka teistes väiksemates Eesti kohtades majanduslik olukord üsna kesine ning raha spordi toetamiseks lihtsalt ei jätku. Treener Orlov lisas, et peamiselt toetavad nende ettevõtmisi lapsevanemad. 

Praegu on Eesti jalgpall edukam kui kunagi varem

Lisaks rahalisele toetusele on  väga palju kasu ka jalgpallipoiste vanemate moraalsest toest. “Ka  mängude tulemused on paremad, kui lapsevanemad võtavad vaevaks oma lapsi toetada ja soodustada nende trenniskäimist,” kinnitas treener. Veel peab Orlov oluliseks treeneri ja  lapsevanema vahelist sujuvat koostööd. Hea läbisaamine treeneri ning vanemate vahel peegeldub ka noorte mängutulemustes.

Lisaks turniiride ja ka meistritiitlite võitmisele on esimesed vaieldamatud edusammud näha ka mängijate arengus. SK Noorus 96 klubist on välja kasvanud praegu Martin Reimi jalgpallikoolis treenerina töötav Ivo Lehtmets. Veel mängib SK Nooruse kasvandik Karli Kütt praegu Tartu Tammeka meeskonnas väravavahi kohal ning on ka U19 vanuseklassi Eesti koondise kandidaat.

Igor Orlov kinnitaski, et iga väikese jalgpalliklubi eesmärk peaks olema koolitada koondiseväärilisi mängijaid. “Kui Eesti väikestel jalgpalliklubidel läheb hästi, läheb hästi ka Eesti koondisel, ning vastupidi,” rõhutas ta.

Rääkides Eesti jalgpallist üldiselt, on Eesti koondis praegusel ajahetkel oma ajaloo kõrgeimal kohal. “Mina poleks uskunud, et meie koondis nii kaugele jõuab,” rääkis Igor Orlov, viidates vastlõppenud Euroopa Meistrivõistluste valikturniirile.

Ta ise on käinud jalgpallivõistlusi jälgimas ka suurtel staadionidel, mis mahutavad kuni viiskümmend tuhat pealtvaatajat. Kuid siiski kinnitas ta, et see emotsioon pole võrreldav sellega, mille sai kuu aega tagasi Lilleküla staadionil Eesti-Iirimaa mängu jälgides.

“Venemaal suurel staadionil ei tekkinud sellist tunnet nagu siin, kodus, koos kaasmaalastega kõrvuti oma koondisele kaasa elades,” kinnitas Orlov. Ta möönis ka, et  Eesti meeskonna kaotus koduväljakul polnud tema jaoks ikkagi katastroof, sest üldpildis olime juba enne võitnud, ületades oma seniseid saavutusi jalgpalliareenil.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus