Jakobsoni talupäeva visiitkaardiks olid taimed ja pirukad

Pühapäeval peeti Torma vallas Vaiatus Jakobsoni talupäeva, mille laadal  kauplejatest moodustasid märkimisväärse osa  taimede ja istikute müüjad.

Kõikidel Jakobsoni talupäevadel osalenud Palamuse kandi talupidaja Hellen Kõiv märkis, et  kui endal aias piisavalt lilletaimi, tasub neid ikka laadale ka tuua. “Rippuva rosmariini tõin tänavu laadale esimest korda. Jakobsoni talupäev on teretulnud ettevõtmine, siia koguneb maainimesi erinevatest Eestimaa paikadest,” kinnitas ta.

Taimed olid laada esimene ost ka Torma vallavanemal Riina Kullil. “Ostsin tomati-  ja lilletaimi. Ilmad on ilusad ja praegu on suurepärane aeg aiatöödeks. Jakobsoni talupäev on teretulnud ettevõtmine just seetõttu, et kohalikud elanikud saavad siit palju tarvilikku osta ega pea kaugemale sõitma,” ütles ta.

Käsitöömeistritest on igal Jakobsoni talupäeval osalenud vaibameister Helle Metsjärv   Põltsamaalt. “Mõned vaibad on tehtud kaltsudest, mõned ka ettevõtte tootmisjääkidest. Ekstra  seekordse talupäeva  jaoks tegin ka patju,” rääkis müüja. 

Laadaostuks suvekübar

Vaiatu Agri juhataja Andrus Paloots nimetas Jakobsoni talupäeva  vahvaks ürituseks “Tundub et rahvast tuleb siia iga aastaga järjest juurde. See traditsioon peaks kindlasti jätkuma,” möönis ta. Tema abikaasa Marge ostis endale laadalt elegantse suvekübara.     

Vaiatu kandi elanik ja kauaaegne ajalehe kirjasaatja Aleksander Kõrgesaar ütles, et on püüdnud käia kõikidel Jakobsoni talupäevadel. “Ühestki mõnusast sündmusest ei saa ju ära öelda. Ennekõike naudin siin muusikat ja isetegevuslaste esinemist,” rääkis vanahärra.       

Maitsvaimad pirukad kahelt õelt

Tänavusel Jakobsoni talupäeval oli esimest korda ka konkurss “Jakobsoni piirak”.

Küpsetisi asus maitsma žürii, mille liikmed valiti loosi abil külastajate hulgast. Hindajaks sattus ka Rein Kull Sadalast. Parimaks piirakaküpsetajaks kuulutati noor pereema Jaana Sepper Vaiatust.

“Küpsetasin juustu-astelpaju koogi, kus kasutasin nii kodujuustu kui ka toorjuustu. Toorained on kõik eestimaised ja koogis võib tunda nii magusat kui ka haput maitset. Olen sellist kooki kodus korduvalt teinud ja õnnestumine  julgustas seda konkursile esitama,” rääkis naine.

Teise koha pälvis Jaana õde Janika Läänesaar, kes oli küpsetanud valge šokolaadiga kaunistatud koogi, millele lisatud ka vahukoort. “Tegin koogi, mis maitseb ka mu lastele,” lausus ta. “Õe Jaanaga me enne konkurssi nõu ei pidanud, retsepte pole meil kombeks vahetada,” lisas ta.

Toitlustusettevõtja Luule Väin Sadalast esitas aga konkursile oma firmaroa – soolapekitükkidega koduleiva.  Ka tema pälvis oma küpsetise eest preemia.

Jakobsoni talupäeva korraldas  Vaiatu külaselts.   Sündmust juhtis  Carl Robert Jakobsoniks kehastunud Tartu Ülikooli tudeng ja harrastusnäitleja Tanel Sakrits. Muusikalise programmi sisustasid Torma kammerkoor, rahvatantsijad ja ansambel “AbrahamŽs Caffee”.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus