Jakobsoni kõnevõistluse võitis Tanel Sakrits

Laupäeval Carl Robert Jakobsoni nimelises Torma Põhikoolis peetud Jakobsoni kõnevõistluse “Isamaa on meile püha” võitis Jõgeva Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Tanel Sakrits.  

Kõnevõistluse esimeses osas esitasid osalejad katkendeid Carl Robert Jakobsoni kõnedest.

Tanel  Sakrits kandis ette rahvavalgustaja ja kirjamehe kunagi välja öeldud seisukohti saatana tähendusest inimeste arusaamades. “Selle  teema pakkus välja eesti  keele ja kirjanduse õpetaja Maire Baida. Valisin üsnagi pikast tekstist välja sobiva lõigu ja muutsin Jakobsoni aegset keelt veidi nüüdisaegsemaks,” rääkis noormees. 

Kui riigil läheb hästi, läheb ka rahval

Omaloomingulises voorus “Eesti elab” keskendus Tanel eestlaste elujõule, vabaduspüüdlustele, riigi ja selle elanike heaolule. “Pole uhkemat tunnet kui olla eestlane. Meil on oma riik, mida paljudel rahvastel pole. Eestlasi ei suutnud alistada ei sajanditepikkune Saksa ülemvõim ega Nõukogude okupatsioon. Peaks kunagi veel mõni võõrvõim tulema, küllap suudame ka sellele vastu panna,” rääkis Jõgeva Gümnaasiumi abiturient. Veel ütles ta välja mõtte, et kui läheb hästi riigil, peaks hästi minema ka rahval.

“Panin igal õhtul kirja mõne mõtte ja suuresti nii see kõne sündiski. Õpetaja Maire Baida vaatas üle ja kiitis heaks,” ütles Sakrits. “Küllap aitasid mõneti kõne esitamisele kaasa ka varasemad esinemised nii õpilassündmustel kui ka teatrilaval harrastusnäitlejana. Samas peab ka kõnekunstis ennast pidevalt treenima, sest kui jääd laisaks, ei saavuta midagi,” tõdes noormees.

Kõnevõistluse võitja sai auhinnaks nahkköites Carl Robert Jakobsoni “Kolm isamaakõnet” ja  35 euro suuruse preemia. Krooniajal oli auhinnaks Jakobsoni pildiga rahatäht.

Zhürii esimees Ants Paju nimetas Tanel Sakritsat tema jõulist ja valjuhäälset esinemist silmas pidades tõeliseks Jakobsoniks. “Kuuldes Taneli kõnet, tuli mulle silmade ette Carl Robert Jakobsoni kuju Eesti Panga muusemis,” tunnistas Paju. 

Võisteldi Torma kooli renoveeritud saalis

Tunnustuse pälvisid ka kõnevõistlusel osalenud  Mariliis Raud Torma Põhikooli üheksandast, Kaili Olgo Jõgeva Ühisgümnaasiumi kaheteistkümnendast klassist, Krista Kupits Jõgeva Gümnaasiumi kümnendast ja Marten Sädeme Sadala Põhikooli üheksandast klassist.

Samuti tõsteti esile nende juhendajate, õpetajate Tiina Raudsepa, Helge Maripuu, Maire Baida ja  Aime Liivamägi tööd. Analüüsides kõnesid ja nende esitamist, kiitis Ants Paju Kaili Olgot selle eest, et ta keset esinemist kõnepuldist maha astus ja publikule lähemale tuli.  

“Kõnevõistlusel osalevad noored hoolivad  ja muretsevad oma õpetajate kaasabil isamaa käekäigu eest. Õnneks on veel 21. sajandil jäänud valdkondi, kus inimene seisab üksi oma hääle ja kehaga teiste vastas, et midagi tõestada, paluda, tahta,” ütles zhüriisse kuulunud Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna  kultuuri- ja noorsootöö peaspetsialist ja Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Tiina Tegelmann.  Samuti olid kõnesid hindamas

maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna haridusnõunik Heiki Sildnik ja Torma vallavanem Riina Kull. Varem rahvamajas peetud kõnevõistlus sai esimest korda teoks Torma Põhikooli renoveeritud saalis. “Siin on lausa eriline tunne kõnedele kaasa elada. Kuuldes mõtteid, mida noored välja ütlesid, võib tõesti kindel olla, et Eesti elab,” kinnitas Torma kooli direktor Toomas Aavasalu.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus