Jakobsoni kõnevõistluse võitis Martin Kalm

Möödunud laupäeval  Carl Robert Jakobsoni nimelises Torma Põhikoolis peetud  Jakobsoni kõnevõistluse “Isamaa on meile püha“  võitis Jõgevamaa gümnaasiumi  õpilane Martin Kalm. Publiku lemmikuks kuulutati  hääletustulemuste põhjal Torma kooli tütarlaps Agnes Värk. Noorte oraatorite kõnedes olid olulisemateks märksõnadeks  eesti  rahva saatus nüüdisajal ja hetkeolukorras, isamaaline eluhoiak,  üldinimlikud väärtused  ja Eestimaa looduse ainulaadsus.

Kõnevõistluse algatas eelmine vallavanem

Üheksandat  korda peetud Jakobsoni  kõnevõistlus  avati traditsiooniliselt Torma põhikooli juures Carl Robert  Jakobsoni monumendi juures. “Usun, et  Jakobsonil on hea meel, et noored arutavad  Eestimaa mineviku, oleviku ja tuleviku üle,“ ütles koolijuht Toomas Aavasalu.

Avamine jätkus koolimaja saalis, kus Torma vallavanem Triin Pärsim nimetas Jakobsoni  kõnevõistlust  üheks väärikamaks sündmuseks  Torma vallas. “Kõnevõistlustel silma paistnud Torma kooliõpilased on esinenud  oma kõnega ka iseseisvuspäeva vastuvõttudel meie vallas,“ lisas ta. Žürii liikmetest soovis  kõnelejatele edu  Riina Kull, kes Torma vallavanemana kõnevõistluse korraldamise idee algatas.

Esmalt esitasid  võistlejad omavalitud katkendi  Carl Robert Jakobsoni kolmest  isamaakõnest. “Algul tundus kõne omaksvõtmine  raske, sest  Jakobsoni tekstis on sõnu, mida tänapäeval  ei kasutata.  Põhjalik harjutamine õpetaja Tiina Raudsepa juhendamisel võimaldas  aga ajaloolist teksti paremini mõista,“ ütles Agnes Värk.

Tänulikkust kiputakse tihti unustama

Pärast  omaloominguliste kõnede kuulamist  ja sellele järgnenud kohvipausi tegi žürii, kuhu kuulusid Carl Robert Jakobsoni talumuuseumi direktor Monika Jõemaa, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuuri-ja noorsootöö peaspetsialist Tiina Tegelmann  ja haridusnõunik Heiki Sildnik,  võistluse  idee autor Riina Kull, Torma põllumajandusosaühingu juhataja Ahto Vili ja Torma põhikooli õpilasesinduse president Hanna  Hanst, teatavaks tulemused.

Kõnevõistluse võitis  Jõgevamaa gümnaasiumi  kümnenda  klassi õpilane Martin Kalm, kes sai tavakohaselt auhinnaks Carl  Robert Jakobsoni isamaakõnede nahkköites  väljaande  ja rahalise preemia.

“Oma kõne keskseks mõtteks valisin  sõnad oma kodulinnast  Jõgevalt  pärit Alo Mattiiseni  ja Jüri Leesmenti  laulust „Eestlane olen ja eestlaseks jään“.   Üldinimlikku käitumiskultuuri teemat käsitledes  toonitasin vajadust olla tänulik, mille mõnikord  unustama kipume. Kui sinu heaks on midagi tehtud, on  viisakas aitäh öelda,“ rääkis Martin Kalm. Ta on varem edukalt osalenud  maakondlikel etlusvõistlustel ja kaasa löönud ka vabariiklikes voorudes.

“Ettepaneku kõnevõistlusel osaleda tegi  mulle õpetaja  Ülle Lääne, kelle juhendamisel  konkursiks  valmistusin. Iseäranis põhjalikult tuli harjutada s-tähe hääldamist, et see ei susiseks,“ lisas ta.

Publiku lemmiku tiitli pälvinud Torma põhikooli  üheksanda klassi õpilane  Agnes Värk  ütles oma kõnes, et välisriikidesse töötama ja elama läinud Eestimaa inimesed võiksid mõelda sünnimaale tagasi pöördumisele. “Mõtte andis ka tõsiasi, et raja taha on siirdunud ka paljud Torma valla elanikud,“ ütles neiu.

Kõige jakobsonlikumaks kõnepidajaks  kuulutas Kurgja talumuuseumi direktor Monika Jõemaa Vändra gümnaasiumi õpilase Aleks Tammiksaare.

“Rääkisin oma kõnes Eestimaale omastest valuküsimustest ja avaldasin arvamust, kuidas neid lahendada,“ ütles noormees.

Tänumeenetega pidas Torma põhikool meeles kõiki  kõnevõistlusel osalenuid, juhendajaid ja žürii liikmeid.

“Palamusel  väärtustatakse Oskar Lutsu, Palal Anna Haavat, Tormas Carl Robert  Jakobsoni. Võime uhked olla selle üle, et noored oskavad pidada au sees Eestimaa minevikku ja seostada seda tulevikuga,“ ütles žürii nimel  Tiina Tegelmann.

IX Jakobsoni kõnevõistluse tulemused

Võitja Martin Kalm Jõgevamaa gümnaasiumist, juhendaja Ülle Lääne

Publiku lemmik Agnes Värk Carl Robert  Jakobsoni nimelisest Torma Põhikoolist, juhendaja  Tiina Raudsepp

Kõige jakobsonlikum kõneleja Aleks Tammiksaar Vändra gümnaasiumist, juhendaja Eva-Liisa Mälksoo

Võistlusel osalesid  ka

Johanna -Marleen  Veski Palamuse gümnaasiumist, juhendaja   Tiiu Kirsimäe, Aksa Õun Rakke gümnaasiumist, juhendaja Reet  Pae, Edrin Hansen Vändra gümnaasiumist, juhendaja  Anne Vaher.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus