Jakobsoni kõnevõistluse võitis Malle-Mari Läänesaar

Tänavuse Jakobsoni kõnevõistluse “Isamaa on meile püha” võit jäi rahvusliku ärkamisaja eestvedaja ja kirjamehe noorusmaale. Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli saalis peetud konkursil tunnistati parimaks kõnepidajaks sama kooli üheksanda klassi  õpilane Malle-Mari Läänesaar.

Oma esinemises rääkis ta ka ohtudest, mida toovad eesti keelele ja kultuurile inimeste välismaale tööle ja elama asumine ning rahvakommete põlise sisu minetamine.

“Torma noored pole ju kõnevõistlust kunagi võitnud, ma ei uskunud, et see nüüdki juhtub. Igatahes meeleolu on ülev,” ütles Malle-Mari Läänesaar.  

Oluline andekate naasmine

Oma kõnes “Eestlaseks  jäämisest” kinnitas võistluse võitnud tüdruk, et iseäranis  oluline on  välismaale siirdunud andekate inimeste sünnimaale tagasi kutsumine. “Intelligentsed noored kohanevad raja taga kõige paremini. Nende pikaks ajaks või alatiseks välisriikidesse jäämine on aga tõsine tagasilöök Eesti haridus- ja kultuurielule,” rääkis ta.

Vaiatus elav neiu kõneles sellestki, et käib igal aastal koos sõpradega mardi- ja kadrisanti jooksmas. Samas muretses ta selle kombe tõelise sisu kaduma kippumise üle, sest nii mõnedki lapsed rõivastuvad “sandiks” vaid selleks, et maiustusi saada, kuid ei oska samas ühtegi mardi- ega kadrilaulu.

Kõnevõistluse esimeses voorus, kus esitati katkendeid Carl Robert Jakobsoni Kolmest Isamaakõnest, kandis Malle-Mari ette rahvusliku ärkamisaja suurmehe mõtted nõiausust ja nõiaprotsessidest.  Esinemisrõivastuseks oli tütarlaps valinud omaõmmeldud rahvusliku ornamendiga kleidi.

Malle-Maril soovitas kõnevõistlusel osaleda Torma põhikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Tiina Raudsepp. “Enamik kõnest valmis ühe hooga. Õpetaja Raudsepalt sain kõne kohandamiseks mõned head nõuanded,” lisas ta.

“Mulle meeldis Malle-Mari kõne väga. Ta esines ilmekalt ja sai publikuga kontakti,” avaldas arvamust kõnepidaja kooliõde ja sõbranna Margit Raud.  

Toodi välja ühiskonna valupunktid

Kõnesid olid pidamas ka üheksanda klassi noormehed  Kalvi Luhamäe Sadala põhikoolist, Raul Uus Johannes Voldemar Veski nimelisest Maarja Põhikoolist  ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi  kümnendas lassis õppiv Timo Meitus, kes said tunnustuseks Torma valla sümboolikaga meened ja raamatukaupluse Apollo kinkekaardi.  Tänati ka  neid  juhendanud õpetajaid Riina Vaherit, Marje Kooritsat  ja Helge Maripuud.  

Žüriis hindasid kõnesid Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann, Palamuse  O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi projektijuht Janek Varblas, Torma vallavanem Riina Kull ja  möödunudaastase kõnevõistluse võitja, praegune Tartu Ülikooli üliõpilane Tanel Sakrits.

<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt” lang=”ET”>“Te näete muresid ja rõõme ühiskonnapildis ja on lausa ime, mismoodi suudate neid läbi enda edasi kanda,” ütles žürii esimees Tiina Tegelmann, kes igast kõnes talle enam muljet avaldanud seigad ja nüansid välja tõi.  

Torma põhikooli direktori Toomas Aavasalu eestvedamisel külastasid kõnevõistlusel osalejad, juhendajad ja kaasaelajad  Jakobsoni muuseumituba ja asetasid lilled tema ausamba jalamile koolimaja ees.  

Mälestushetkega meenutati ka Ants Paju, kes oli aastaid Jakobsoni kõnevõistluse žürii esimeheks.

Jakobsoni kõnevõistluse võitjad

i
• 2007 Mart Sildnik, Jõgeva Ühisgümnaasium
• 2008 Galina Bilõtšuk, Mustvee Vene Gümnaasium
• 2009 Liivar Lepp, Jõgeva Ühisgümnaasium
• 2010 Anastasia Andrejeva, Jõgeva Ühisgümnaasium
• 2011 Tanel Sakrits, Jõgeva Gümnaasium

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus