Jakobsoni kõnevõistluse võitis Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilane Liivar Lepp

Nädalavahetusel Torma rahvamajas peetud Carl Robert Jakobsonile pühendatud kõnevõistluse  „Isamaa on meile püha” võitis  Jõgeva Ühisgümnaasiumi kaheksanda klassi õpilane Liivar Lepp, kes rääkis oma kõnes paljudest nii kodukandis kui ka kaugemal toimunud positiivsetest sündmustest ja tegudest, mis majanduslanguse olukorras inimestele vaimujõudu ja energiat annavad.

„On väga meeldiv, et Eestis on noori, kes armastavad isamaad,” rõhutas kolmandat korda toimunud Jakobsoni kõnevõistlust avades Torma vallavanem Riina Kull.

Kõigepealt esitasid osalejad omavalitud katkendi Carl Robert Jakobsoni kolmest isamaakõnest, seejärel esinesid omaloomingulise kõnega teemal  „Eesti elab”.

Zhürii koosseisus Tabivere valla kultuurijuht ja Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Tiina Tegelmann, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna haridus- ja spordinõunik Heiki Sildnik ja Torma vallavanem Riina Kull kuulutas tänavuse kõnevõistluse võitjaks Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilase Liivar Lepa.

Võitja keskendus oma kõnes Eesti loodusele, ajaloole, isamaalistele üritustele ja spordile. Tuues näiteid positiivsetest sündmustest nii kaugemal kui lähemal, rääkis ta Gerd Kanteri olümpiavõidust Pekingis, Andrus Veerpalu hiljuti saavutatud maailmameistritiitlist, koristusaktsioonist „Teeme ära!“, kus ta ka ise osales, samuti kodulinna Jõgeva 70. aastapäeva pidustustest, purskkaevu avamisest ja Eesti esimesest küüslaugufestivalist.

„Kõige tähtsam on meie endi tahe olla eestlane, väärtustada oma kodu, püha maad ja keelt, mida tuleb õppida ning ise tulemuse eest vastutada. Siis Eesti elab, ja kaua,” ütles  Liivar Lepp oma kõne lõpetuseks.

„Oma kõnes pidasin ma oluliseks välja tuua fakte, mis tõestavad, et tänases Eestis läheb hästi nii Jõgeva linnal, Jõgeva maakonnal, kui ka riigil tervikuna. Minu eesmärk oli rõhutada, et Eesti elab vaatamata sellele, et meil on majanduslangus. Tõin välja head küljed, mis meil on,” ütles Liivar Lepp.

„Liivaril oli rohkesti väärt ja arukaid mõtteid, mida oma kõnes väljendada,” lausus tema juhendaja, Jõgeva Ühisgümnaasiumi eesti keele, kirjanduse, inimeseõpetuse ja esinemisoskuse õpetaja Helge Maripuu.

Zürii tõstis esile ka Laiuse Põhikooli üheksanda klassi õpilase Karl Arutee kõnet. „Teema „Eesti elab” oli väga hea,  võimaldas väga põhjalikku käsitlust ja samuti enesearendamist,” ütles Karl Arutee, keda juhendas eesti keele ja kirjanduse õpetaja Silvia Sööt.

Samuti pälvis kiitust Torma põhikooli üheksanda klassi neiu Triin Välb, kes kutsus oma kõnes kaitsma emakeelt ja võitlema selle risustamise vastu võõrkeelse slängiga.  Samuti pidas ta vajalikuks vältida eesti lastele võõrapäraste ja veidrate nimede panemist. Triinu juhendas õpetaja Tiina Raudsepp.

„Kõiki kõnevõistlusel osalenuid võiks nimetada noorteks Jakobsonideks. Meeldis esinejate oskus oma mõtteid selgelt väljendada ja publikuga suhelda. Võidumees Liivar Lepp oskas näiteks olukorrast vaimukalt välja tulla ka siis, kui teda hakkas kimbutama külmetamisest tingitud tervisehäire,” kiitis võistlejaid zhürii esimees Tiina Tegelmann.

Torma vallavanema Riina Kulli sõnul on tuleval aastal plaanis kutsuda kõnevõistlusele ka Viljandi- ja Pärnumaa noori, sest Carl Robert Jakobsoni elu ja töö on ju seotud ka nende maakondadega.   

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus