Jahiselts Ott rajas endale Leaderi toetuse abil jahimaja

Peale metsa, kus jahti pidada, on jahimeestel vaja ka ruume, kus seltsitegevust edendada, kütitud ulukeid esmaselt töödelda ja liha hoida. Põltsamaa vallas tegutseval jahiseltsil Ott valmis 2019. aasta alguses uus jahimaja, mille rajamist toetas Leaderi programm.


Jahimaja ehitamise võttis selts ette sellepärast, et senini neil oma ruume polnudki, vajadus aga ilmne. Eriti tunti puudust jahisaagi esmase töötlemise ruumist: kodusesse kööki lastud põtra või kitse ju ei vii. Võimalus ulukite lihakehi kohapeal esmaselt töödelda tagab kvaliteetsema toote ning vähendab kulutusi transpordile.

Jahimaja ehitati Aidu lähedale Kose külla: seal oli saadaval mahajäetud talukoht. Ühekorruselise jahimaja projekteeris Sirje Projektbüroo OÜ, ehitustööd tegi Roostar OÜ. 111,7 ruutmeetrise suletud netopinnaga hoonesse mahuvad avatud planeeringuga puhkeruum koos kööginurgaga, esik ja tualettruum. Hoone läänepoolses kõrgemas osas on ulukite esmase töötlemise ruum koos külmkambriga, samuti hoiuruum.

Jahimajas on võimalik korraldada ka koolitusi ja õppepäevi jahindusega tegelejatele, maaomanikele, noortele jahindushuvilistele ja teistele. Seal on võimalik vastu võtta jahikülalisi, pidada seltsi koosolekuid ning korraldada kokkusaamisi jahiseltsidega. Uus jahimaja võimaldab edendada ka jahiturismi ja korraldada ühisjahte välismaiste jahihuvilistega.

„Nõuetele vastav lihatöötlemisruum ja puhtad tööpinnad on meile väga olulised. Tänu nendele saame kütitud ulukeid edukalt väärindada: rümpasid tükeldada ning jahisaadusi jahutada ja säilitada. Uues jahimajas saame korraldada ka näiteks liha töötlemise õppepäevi,“ ütles jahiseltsi Ott liige ja jahimaja rajamise projektijuht Karmo Eesmäe.

Tema sõnul on enam kui kakskümmend aastat tegutsenud seltsil üle 8000 hektari jahimaid. Seltsi kuulub 33 inimest ning jahimaja on eriti jahihooajal pidevalt kasutusel.

Ehkki jahimaja valmis Leaderi toetuse abil, tuli päris palju rahaliselt panustada seltsil endal: omaosaluse määr oli projekti puhul 51,5 protsenti. Omaosalust aitasid katta põdraliha müügist saadud raha ning jahimeeste endi säästud.

Selts investeeris jahimajja tegelikult rohkemgi kui projekti omaosaluse jagu. Puhkeruumi sisustus soetati samuti oma raha eest. Peale selle tegid seltsi liikmed maja ümbruse heakorrastamisel vabatahtlikku tööd. Tulevikus on seltsil plaanis soetada jahimaja jaoks õhk-vesi soojuspump. Praegu köetakse hoonet elektriga.

Leaderi programm toetas Oti jahiseltsi jahimaja ehitamist 27 716 euroga, projekti kogumaksumus oli 56 724 eurot.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus