JAEKi uus juht on Marve Millend

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) uus juht on Kärdest pärit Marve Millend, kes on üle 25 aasta töötanud pealinnas.


Millend asus ametisse 2. märtsist. Ta tunnistas, et kõik on olnud üks suur asjaolude kokkusattumise jada. “Tulin koju tagasi, minu hing ja süda on Jõgevamaal,” tõdes naine.

Eemal oldud aja jooksul on ta saanud väga palju kogemusi, käes on aeg, kus rahulolu pakub omalt poolt midagi tagasi ja saab olla vajalik oma kogukonnale.

JAEKile uue juhi otsimise kuulutuse leidis ta internetist täiesti juhuslikult. “Olin just aastavahetusel lõpetanud kõik kontaktid pealinna töökohaga ning plaanisin maale jääda.

Mind kurvastab väga, et maainimesi jääb üha vähemaks. Usun, et kõige parema närvisüsteemiga ja kõige tervemad inimesed tulevad elukeskkonnast, mis pole suurlinn. Jõgeva on pigem maa tüüpi linn,” tunnistas ta. 

Ettevõtluskogemusi piisavalt

Esimese ülesandena näeb Marve Millend vajadust JAEK taas n-ö pildile tuua ja pakkuda rohkem personaalset lähenemist, professionaalsust ja usaldusväärset teenust kõigile Jõgevamaa elanikele. Ta on tegelenud mitmete projektidega, rohkem kui seitse aastat oli ta pealinnas koolitusfirma tegevjuht. Kogemusi jätkub tal nii koolituse kui ka nõustamise valdkonnas. “Olen energiat täis ja loodan, et suudan siinse paiga heaks midagi ära teha. Usun inimeste koostöövõimesse ja loodan, et see aitab edasi,” rääkis ta.

“Minu juurde on tulnud noored inimesed, kes on rääkinud, et nad tuleksid hea meelega Jõgevamaale koju tagasi, kuid neil pole kusagil elada ning pole ka töökohta. Kui soovitan neil ise firma teha, ei oska nad selle peale esialgu midagi öelda. Arusaamad ettevõtlusest on sellised, et kui inimesel on  sünnipäraseid omadusi iseenda tööandja olla ja ka teistele tööd anda, siis ta millegipärast kardab seda teha. Ta näeb, et ühiskond ettevõtjat ei väärtusta. Alustaval ettevõtjal tuleb esimesed paar aastat rügada, enne kui ta mingi tulemuse saavutab. Ta peab seda kõike tegema sisuliselt ilma palgata või miinimumpalga eest, see kulutab. Enamik tahaks olla kellegi palgal. Samuti on inimene loomult siiski piisavalt mugav, et vältida suurt vastutust.

Argumenteeritud ja ausat väljaütlemist jääb tänapäeval aina vähemaks, inimesed kardavad kaotada oma töökohta või pimedas peksa saada. Hirm, kadedus ja viha ei vii elu edasi.” 

Toetada eelkõige arengut

JAEKis peab Millend oma esimeseks ülesandeks toetada arengut. “Mitte ainult ettevõtjate, vaid lausa iga üksiku inimese arengut, kes kõik saaksid oma kogukonnale midagi anda. Keskkond peab soodustama seda, et inimene tunneks end olulise ja vajalikuna. Igaüks saab iseendast alustada, käituda selle inimesega, kellega ta parasjagu suhtleb, austavalt ning teda väärtustades. Kui kõik nii mõtleksid, oleksime kõik palju paremad. Kui meil ei ole ühel päeval enam õnnelikke kodanikke, keda teenindada, siis pole ka meid, ametnikke, enam vaja. Jõgevamaal peaksime suutma hoida elanike arvu enam-vähem stabiilsena, et see ei väheneks. Peame looma keskkonna, kus noored inimesed tahaksid elada. Tänapäeval on märksa rohkem võimalusi – kaugtöö, tänu internetile kiire kommunikatsiooni ja info kogumise ning jagamise võimalused. Viimasel ajal on võimsalt esile tõusnud selline kiirelt kosuv majandusharu nagu IKT-valdkond. Ja seda toetatakse lausa presidendi tasemel. Teised valdkonnad peaksid tegema samasugust teavitustööd, et esile tõusta.  Sama võiks toimuda näiteks metsanduses, kohaliku toidu tootmises, puidutööstuses ja mujal. Jõgevamaa võiks ära kasutada praegust moodsa majanduse hoovust. Miks mitte meelitada Jõgevamaale elama näiteks noori andekaid programmeerijaid koos peredega. Pakkuda meie maakonna suurt veel avastamata väärtust – tervislikku elukeskkonda, kauneid maastikke, puhast loodust ja rahu. Teatud töid saab teha kodunt lahkumata, oluline on tagada hea taristu, lasteaiad, koolid.

Kui minu teha oleks, pakuksin noortele maale elama asumiseks tasuta või väga soodsatel tingimustel krunti ja laenu oma maakodu rajamiseks. Noored toimekad pered loovad kiiresti lisandväärtust, investeeringud tuleksid kiiresti tagasi ja maakond ei jääks inimesteta. Muidu me pingutame väga palju selle nimel, et inimesed ei läheks Tallinna ja Tartusse, kuid tööealisi jääb vaatamata sellele aina vähemaks.

Jõgevamaa võiks olla esimene, kes kutsub noori töötavaid peresid siia elama, pakkudes neile alustuseks võimaluse rajada sisuliselt tasuta kodu. Saan aru, et see võib kõlada väga idealistlikult, kuid paratamatult saab ja tahab inimene elada seal, kus tal on oma kodu. See on koht, kuhu kinnituvad juured. Kodu rajamine on inimesele kõige olulisem vajadus üldse kogu elu jooksul.” 

Lööb kaasa Kärde külaseltsis

Marve Millend oli 2010. aastal Kärde külaseltsi üks asutajatest. Ju oli aeg küps pühenduda oma kogukonnale, anda oma panus. Viimase suurema saavutusena rajas külaselts 2014. aasta algul Toomale Linajärve ujumiskoha uue sillaga. Inimesed annetasid, vald toetas omalt poolt ning uus sild sai suplushooaja alguseks valmis. Praegu on käsil laste mängulinnaku ehitamine ja Kärde mõisapargi hooldustööd, et rajada sinna Kärde vabaajakeskus.

“Ma olen algusest peale olnud seltsis pigem n-ö ässitajarollis. Meil on 40 aktiivset liiget, kes on alati talgutel väljas. Inimestele on delegeeritud ülesanded, neil on oma vastutusvaldkonnad. Võtame töid ette jupikaupa, väga suuri kohustusi ei pane kellelegi. Väikeste asjadega oleme jõudnud sinna, kus võime öelda, et jah, tegutseme koos, kasutame võimaluse korral ka mitmesuguseid abiprogramme. Jään ka edaspidi seltsi tulihingeliseks kaaslaseks edasi,” rääkis Millend.

Ta on külaseltsi tegemistesse kaasanud väga palju noori, kelle vanemad elavad Kärdes, lootes, et noored  jäävad kodupaika ja mujale läinud tulevad tagasi.

Tänavustel Teeme ära! talgutel valmistab külaselts ette laste mänguväljaku turvaala, mis tähendab pinnase koorimist, liiva vedamist jne. Igal kevadel on külarahvas hoolega koristanud, nüüd on küla juba enam-vähem korras, pabereid ja pudeleid enam maha ei loobita ja talgute ajal saab täis vaid ühe prahikäru varasema nelja-viie asemel.

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (JAEK)

*Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus kuulub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse maakondlike arenduskeskuste võrgustikku

*Keskuse eesmärk on aidata kaasa maakonna terviklikule ja tasakaalustatud arengule

*Keskus on tugev ja usaldusväärne partner ettevõtjatele, kodanikeühendustele  ja omavalitsustele

*Uus juht Marve Millend pühendub oma töös peamiselt ettevõtjate  arengu toetamisele, noorte ettevõtlikkuse edendamisele ja investorteenuste pakkumisele maakonnas.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus