Jaanuarist kallinevad mitmed ravimid

OÜ Jõgeva Apteegid juhataja Reet Lepiku sõnul on aga probleem natuke üle võimendatud. Inimesed, kes on meediakanalite kaudu osade ravimite kallinemisest teada saanud, ostavad neid tavalisest enam, kuigi on olemas ka geneerilised ehk asendusravimid, mille hinnad on originaalravimitest oluliselt madalamad.

Kuigi mitmete retseptiravimite hinnad kerkivad, püüab sotsiaalministeerium patsientidele hinnatõusu kompenseerida sama toimeainet sisaldavate, kuid odavamate arstirohtude turuletoomise ning haigekassa nimekirja lülitamisega.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Katrin Pärgmäe selgitas, et turul olevad originaalravimid on tootjafirmad ise oma kulu ja kirjadega välja töötanud ja neil on patent. Nii määrab tootjafirma ravimile kõrgema hinna, et kulutused tagasi teenida.

Samas on turul analoog- ehk geneerilised ravimid, mis on oluliselt odavamad, kuid mille toimeaine ja mõju on sama. Analoogravimid ei ole patendiga kaitstud ning neid toodavad paljud ravimifirmad. Piirhinna mõte on selles, et haigekassa ei kompenseeri samaväärsetest ravimitest kõige kallimaid.

Oluliselt muutuvad piirhinnad näiteks mitmetel ravimitel, mis on mõeldud vere kolesteroolitaseme langetamiseks ning mida sageli vajavad südamehaiged.

Nii peab haige detsembris 1026 krooni maksvate Sortise (20 mg N30) tablettide hinnast ise tasuma 121 krooni, jaanuaris aga 580 krooni.

Samas tuleb uue kolesterooliasendajana turule Toracard, mille eest maksab inimene ise vaid 62 krooni. Mõlemad preparaadid katavad kahe kuu ravimivajaduse.

Muutub ka mõne epilepsiaravimi ja raskekujulise akne puhul välja kirjutatava rohu hind.

Natuke muutuvad ka rampiili sisaldavate ravimite hinnad, mida kasutavad kõrgvererõhutõbe põdevad inimesed. Katrin Pärgmäe sõnul on piirhindade muutus nendel ravimitel siiski väike ja jääb alla ühe protsendi. Praegu maksavad erinevad rampiili sisaldavad ravimid 44-188 krooni.

Pärgmäe rääkis, et ravimite piirhinnad vaadatakse üle neli korda aastas ja neid mõnevõrra korrigeeritakse. Tema sõnul on normaalne, kui Haigekassa kompenseerib rohkemal määral ravimit, mis on odavam, kuid mille toime on täpselt sama kui originaalravimil.

Pärgmäe sõnul on arvamus originaalravimite paremast kvaliteedist lihtsalt müüt, tegelikult võivad kõrvaltoimed esineda igal ravimil. Kõik Eestis müügil olevad ravimid on kontrollitud ja testitud.

Sotsiaalministeeriumi ravimipoliitika peaspetsialisti Andre Vetka sõnul on kõik Eestis registreeritud ravimid efektiivsed, ohutud ja kvaliteetsed.

?Patsiendi, arsti ja apteekri koostöös peaks igal konkreetsel juhul olema võimalik leida ka hinnalt soodsam ravim,? ütles Vetka.

Praegu kehtivad piirhinnad 650 ravimile.

Vetka sõnul on kolmeaastane kogemus näidanud, et pärast piirhindade kehtestamist langevad originaalravimite hinnad märgatavalt, sest vastasel korral kaotaksid firmad oma turuosa.

Jõgeva Apteegid OÜ juhataja Reet Lepik selgitas, et ravimite jaehind ei muutu ning võib kujuneda isegi senisest odavamaks. Muutub vaid see, kui palju Haigekassa mingit ravimit kompenseerib, ehk milline on konkreetsele ravimile kehtestatud piirhind.

?On tavaline, et kui originaalravimit kompenseeritakse vähem, langetavad tootjad hindu ning ravimi jaehind langeb,? selgitas apteegi juhataja.

Reet Lepiku sõnul sisaldavad kõik ravimid lisaks toimeainele ka kõrvalaineid, mis mõjuvad erineva inimese organismile erinevalt. Tihti kasutavad patsiendid edasi ikka seda ravimit, millega nad on harjunud.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus