Uus aasta algas sulaga. Kahel esimesel päeval püsis õhutemperatuur ööpäevaringselt plusspoolel, maksimaalselt tõusis kraadiklaasipügal ligi nelja soojakraadini. Lumi kahanes jõudsalt.
3. jaanuariks jäid kõrgemad avatud põlluosad lumest paljaks, künninukid mustendasid, taliteravilja orased tulid laiguti nähtavale. Vesi kogunes lume alla, kuid kauaks sinna püsima ei jäänud, sest muld oli vähe külmunud.
Teed, eriti kruusateed, muutusid jäisteks, vesisteks ja väga libedateks. Edasi jätkusid päeviti soojakraadid, kuid öösiti külmetas ja aeg-ajalt sadas lumelörtsi.
Püsivalt läks külmaks kolmekuningapäeval
Püsivalt külmaks läks ilm 6. jaanuarist alates. Sulast järele jäänud lumi muutus kõvaks ja jäiseks, millele sadas peale kohevamat õhulist lund. Esimese kümmepäevaku lõpuks oli keskmine lume paksus Jõgeva ilmajaama lumemõõdu marsruudil saadud andmete järgi
Kuigi lund oli põldudel ebaühtlaselt (kohati vaevu kümme sentimeetrit), oli seda piisavalt, et kaitsta taimi jaanuari teisel dekaadil saabunud pakase eest. Enam kui 25-kraadist külma registreeriti Jõgeval õhus kolmel kuupäeval: 13., 19. ja 20. jaanuaril.
Talve senine külmarekord sündis 19. jaanuaril
Kõige külmem oli ilm 19. jaanuaril, kui sai kirja selle talve senine Eesti ametlik külmarekord — õhus ‑28,7 °C. Madalamates kohtades mõõdeti maakonnas veelgi madalamaid õhutemperatuure, kuid need ei lähe ametliku rekordina arvesse. Samuti oli temperatuur -30 kraadist madalam lume pinnal.
Kolme sentimeetri sügavusel mullas lume all temperatuur üheski vaatluskohas põllul ‑2 kraadist madalamale ei langenud ja taimedel külmakahjustuse ohtu ei tekkinud. Muld jõudis 25. jaanuariks külmuda õhema (kümne sentimeetri paksuse) lumega paikades enam kui
Kuu lõpp tõi jälle sula
Pakase järel püsisid ilmad mõõdukalt külmana peaaegu kuu lõpuni. Ilma muutus 30. jaanuaril koos tuisu ja lörtsisajuga. Lume paksus kasvas viie kuni kümne sentimeetri võrra, kuid hakkas järgmisel päeval kohe kahanema. Õhutemperatuur tõusis kuu viimasel päeval plusspoolele ja aeg-ajalt sadas vihma.
Kokkuvõttes oli jaanuar keskmise õhutemperatuuri (
Küünlakuu toob tavaliselt korraliku külma
Milline on olnud veebruari ilm Jõgeval 1922-2012. andmetel? Küünlakuu on viimase 91 aasta keskmise (
Keskmine lume paksus on veebruaris kuu algul
2008. aastal mõõdeti maksimaalseks lume paksuseks küünlakuul ainult neli sentimeetrit. Veebruarikuu sademete summa on kõikunud vaatlusaastate jooksul
i
LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog