Jaanuar algas talvise ilmaga. Maa oli lumega kaetud ja õhus korralikud külmakraadid. Rekordiliselt kõrge õhurõhk registreeriti 4. jaanuaril ? 784 mm. Järgmisel päeval, 5. jaanuaril mõõdeti jaanuari ja ühtlasi ka senise talve kõige madalamad õhutemperatuurid ? meie maakonnas -13?-17 kraadi.
Kuu esimestel päevadel oli lund vähe. Temperatuur langes kolme sentimeetri, s.o taliviljade võrsumissõlme sügavusel mullas kuni -8,6 kraadini. Muld külmus kuni 30 sentimeetri sügavuseni.
Jõed ja järved kattusid jääga. 7. jaanaurist hakkas sadama lund ja paari päevaga tõusis lume paksus maakonnas 8?17 sentimeetrini. Lund oli kõige enam Luua ja Elistvere ilmavaatluspunktides.
Paari päevaga põllud mustaks
9. jaanuarist läks sulale, sadas vihma ja paari päevaga muutusid põllud mustaks. Et lumi oli olnud kohev, siis erilist suurvett jõgedes-järvedes selle sulamisest ei tekkinud.
Põldudel kogunes sulavesi lohkudesse, muutes paiguti pikemaajalise seismise järel taliviljaorased kollaseks. Külmunud muld hakkas üles sulama.
Jaanuari teise kümmepäevaku jooksul püsis õhutemperatuur valdavalt plusskraadides ja kogu dekaadi keskmine õhutemperatuur ületas viimase 86 aasta keskmist ligi 8 kraadi võrra. Aeg-ajalt sadas vihma, mille hulka tuli lumelörtsi. Tugevam vihmasadu oli 20. kuupäeval. Ka tänavu teatati üksikutest õitsema hakanud näsiniine põõsastest, kuid need olid väga erandlikud. Vaatamata tavalisest tunduvalt kõrgemale temperatuurire?iimile tänavu talvel, pole see olnud siiski piisav soojus taimedele kasvu alustamiseks.
Lumikate tekkis ja sulas
22. jaanuarist alates ilm veidi jahenes ja moodustus mõneks päevaks maha jäänud õhuke lumikate. Kuni kuu lõpuni ilm pidevalt muutus. Lumikate tekkis ja sulas korduvalt. Temperatuur kõikus mõne külma- ja soojakraadi vahel ning teed olid libedad. Muld sulas ja külmus pinnalt ning mullas oli aeg-ajalt mitu külmunud kihti (üks nendest kuu alguse külmadega tekkinud).
Temperatuur taliteraviljade võrsumissõlme sügavusel püsis null kraadi lähedal, valdavalt miinuspoolel.
Üldkokkuvõttes oli kogu jaanuari keskmine õhutemperatuur (-1,2 kraadi) 1922?2007. a keskmisest enam kui 5 kraadi võrra kõrgem. Sademeid oli maakonnas 48?64 mm, mis on normist 10?20 mm rohkem. Lumikate oli ebapüsiv.
Veebruari äärmused
Milline on viimase 86 aasta jooksul olnud veebruarikuu ilm? Veebruar on keskmisena kõige külmem talvekuu ja samas ka kogu talve maksimaalne lume paksus on mõõdetud tavaliselt veebruari lõpus või märtsi algul.
Viimase 86 aasta keskmine jaanuari õhutemperatuur on ?7 kraadi. Äärmustemperatuurideks on registreeritud -39,0 kraadi 1956. aastal ja +10,0 kraadi 1990. aastal.
Keskmiseks lume paksuseks on mõõdetud põldudel veebruari alguses 18 sentimeetrit ja kuu lõpus 22 sentimeetrit.
LAINE KEPPART,
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert