Jaanipidusid peetakse kuuel õhtul ja 27 paigas

Jaanilaupäevani on küll veel mõned päevad aega, ent jaanipidude pidamisega tehti Jõgevamaal ots lahti juba eile. Punkt pannakse “jaanituurile” alles tuleval kolmapäeval. 


Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuurivaldkonnaga tegelevalt peaspetsialistilt Tiina Tegelmannilt saadud ja omavalitsuste kodulehtedelt kokku korjatud andmete põhjal peaks maakonnas toimuma ühtekokku 27 avalikku jaanipidu. Vabandan ette, kui mõne peo kohta info märkamata jäi.

Esimesed jaanipeod peeti eile Vaiatus ja Reastveres. Vaiatu pidu võis kujuneda üsna rahvarohkeks, sest seal oli peaesinejaks Karl-Erik Taukar, kes on hetkel üks kuumemaid tähti Eesti popmuusikataevas. Lisaks jaanitulele tehti Vaiatus ilutulestikku.

Täna saab pidutseda Paduveres ja Siimustis. Paduvere meelitab pidulisi kodumaiste rokisaurustega ehk Ivo Linna ja Rock Hotelliga. Siimusti pidu nimetatakse aga ametlikult mitte jaani-, vaid suvepeoks. Ent kui korraldatakse mänge ning pakutakse tantsimise ja puhvetis keha kinnitamise võimalust, siis annab üritus ikka jaanipeo mõõdu välja.

Kõige piduderohkemad päevad on esmaspäev ja teisipäev, mil jaanipidusid peetakse vastavalt kaheksas ja üheteistkümnes paigas.

Ikka mängudega

Lauljatest ja bändidest astuvad meie maakonna jaanipidudel lisaks Taukarile ja Linnale/Rock Hotellile üles veel Jüri Homenja (Laiusel) ning Seelikukütid (Maarja-Magdaleenas), Hellad Velled (Tabiveres), Vanaviisi (Mustvees), Viiser (Põltsamaal), Kvint (Palamusel), Günf (Lümatis), Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla ühisorkester (Kääpal), Alibi-duo (Sadalas), Veskikivi (Puurmanis), Plaan B (Näduveres), Henri Tali&Madis Ligi (Voorel)Hot Shot (Pajusis) jt. Mitmel pool (Sadalas, Voorel, Pajusis, Põltsamaal, Assikveres ja mujal) saab näha ka kohalike taidlejate esinemist. Kasepääl ja Assikveres tehakse jaanipeol teatritki: mõlemal pool astub üles kohalik trupp.

Jaanipidude osaks on ajast aega olnud mitmesugused võistlusmängud. Neis osalemise võimaluse on välja reklaaminud Paduvere, Kääpa, Sadala, Lustivere, Voore, Põltsamaa, Asskivere, Maarja-Magdaleena, Saduküla ja Siimusti peo korraldajad.

Raha eest ja ilma

Paduvere ja Sadala jaanipeo poole tasub kiigata ka rammumeestel: Paduveres võisteldakse köieveos ja tõstetakse sangpommi, Sadalas selgitatakse välja Sadala Rammumees 2015. Lustiveres korraldatakse jaaniõhtul ümber järve jooks, Sadukülas aga jalgpallivõistlus.

Mis peopääsme eest küsitavasse tasusse puutub, siis see oli kõrgeim eile Vaiatus: täispilet maksis seitse eurot. Mujal jääb pääsme hind ühe ja kuue euro vahele, ent on ka rohkesti paiku, kus peole saab ilma rahata või vabatahtliku annetuse eest.

Kui omavalitsuste kaupa vaadata, siis on jaanipidude korraldamise alal kõige aktiivsemad Torma, Jõgeva ja Põltsamaa valla inimesed. Jõgeva ja Põltsamaa vallas toimub neli ja Torma vallas koguni viis jaanipidu.

Loodetavasti leiavad kõik jõgevamaalased endale 27 peo hulgast ajaliselt sobiva ja eeskava poolest meelepärase. Kes jaksab, võib koguni mitmel jaanitulel käia, sest sündmused jaotuvad kuuele õhtule. Ent kindlasti on rohkesti neidki, kes eelistavad jaanituld teha koduses õhkkonnas pere- või sõpraderingis. Kena jaaniõhtut kõigile! 

JAANIPEOD JÕGEVAMAAL

  1. juunil: Paduvere talumuuseumi õuel (kell 19) ja Siimustis (kell 20).
  2. juunil: Kääpal Kalevipoja Kojas (kell 20), Kasepää rannalaval (kell 20) ja Tabivere pargis (kell 20).
  3. juunil: Sadala rahvamaja õuel (kell 20), Mustvee kultuurikeskuse pargis (kell 20), Lustiveres (kell 20), Kassinurme mägedes (kell 18), Saduküla palliplatsil ja kooli pargis (jalgpallivõistlus algab kell 17, mängud lastele 19.30 ja pidu kell 21), Lümati külaplatsil (kell 20), Adaveres (kell 19) ja Eskus.
  4. juunil: Puurmani Ülejõe pargis (kell 21), Rääbisel (kell 19), Voore pargis (kell19), Palamuse lauluväljakul (kell 20), Pajusi mõisa pargis (kell 20), Põltsamaa lauluväljakul (kell 21), Maarja-Magdaleena puhkealal (kell 20), Laiuse alevikus (kell 18), Pala laululaval (kell 21), Näduvere kiigeplatsil (kell 21) ja Eskus.
  5. juunil: Assikvere seltsimaja juures (kell 16).

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus