Nii nagu mullu oli ka tänavune juuni jahedavõitu. Kuu keskmine õhutemperatuur Jõgeval 14,0 °C jäi normist ehk 1981-2010. aastate keskmisest 0,6 kraadi võrra madalamaks.
Päevasooja oli mõõdukalt. Kui vaatlusaastate keskmisena on tõusnud maksimaalne õhutemperatuur juunis neljal päeval üle 25 kraadi, siis tänavuseks jaanikuu kõige kõrgemaks õhutemperatuuriks jäi 13. kuupäeval mõõdetud 23,8 °C. Enam kui 20kraadist sooja esines vaatamata sellele 12. korral, mis on normist ainult kahe päeva võrra vähem.
Öökülma õhus ja maapinna lähedal taimedeta mullal tänavu ei esinenud. Rohul mõõdeti miinuskraade ilmajaama juures kaheksal ööl, viimati 17. kuupäeval. Kõige külmematel öödel (6. ja 16. juunil), oli õhus sooja vaevu kolm kraadi, minimaalne temperatuur rohul langes -2,5 kraadini ja päikesetõusu ajal oli paiguti näha halla maas.
Mullune juuni veel külmem
Kui meenutada eelmise aasta juunit, siis oli 2014. aasta jaanikuul ilm veelgi külmem – 17. kuupäeval sadas siis isegi lund, rohul mõõdeti öösiti külmakraade peaaegu kuu lõpuni ja kogu kuu keskmiseks õhutemperatuuriks oli 13,1 °C.
Vihma tuli tänavu juunis kuu esimesel poolel maakonnas väga napilt. Liikusid tumedad pilved, oli kuulda müristamist, aegajalt siin-seal sadas, kuid sademete hulk jäi valdavalt väikesks. Ainult üksikutes kohtades esines tugevamaid vihmahooge.
Põud hakkas esimese nädala lõpus liiga tegema. Suviteraviljadel muutusid põldudel alumised lehed kollaseks, ristikul vajusid päeval lehed longu. Aiavili kasvas kuiva ja jahedaga visalt suuremaks. Juuni keskpaigas muutus ilm sajuseks. Vihma sadas sageli, aga sajuhulgad jäid esialgu nii väikesteks, et suutsid niisutada kuiva mulda pinnalt ainult lühikeseks ajaks. Kiirele kuivamisele aitas kaasa ilmamuutustega kaasnenud tugev tuul.
Jaanipäev tõi vihmasaju
Jaanipäeva lähenedes sajuhulgad suurenesid. Jaanilaupäev (23. juuni) jäi Jõgeval peaaegu sajuta, vihm algas alles hilisõhtul. Jaanipäev kujunes aga kogu kuu kõige vihmasemaks päevaks. Ööpäevaseks sajuhulgaks mõõdeti siis Jõgeva ümbruses 23-26 mm.
Järgnevalt muutus ilm uuesti kuivemaks, kuigi aegajalt siin-seal vihma tuli. Kogu kuu sajusummad kõikusid esialgsetel andmetel Jõgevamaal 49 millimeetrist kuni 76 millimeetrini. Vihmad jaotusid ebaühtlaselt ja juba väikese vahemaa puhul võisid olla saju erinevused.
Kui võrrelda Jõgevamaa sajuhulka kogu Eestiga, siis Jõgevamaa oli juunis üks sajusemaid piirkondi.
Kuigi jaanikuu oli jahe, hakkasid osadel põldudel suviteraviljad kuu lõpus juba pead looma, mis on keskmisest isegi varem. See oli tänu sellele, et tänavu saadi külvata varakult. Kui keskmisena külvatakse suvivilja meie kandis mai alguses, siis tänavu külvati aprillis hoogsalt juba jüripäeva paiku.
Suviteraviljad olid jäänud kuu alguse põua tõttu suhteliselt madalaks. Taliteraviljad on aga tänavu ilusad kõrged ja lubavad loota head saaki. Samuti on põldhein kõrge ja kipub kohati lamanduma.
Juuli toob soojad ilmad
Milline on olnud juulikuu ilm Jõgeval 1922.-2014. aastate andmetel? Juuli on tavaliselt kogu aasta kõige soojem kuu ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur on siis 17 kraadile lähedane. Äärmustemperatuurideks on heinakuus mõõdetud õhus 33,4 °C 2010. aastal ja 0,5 °C 1992. aastal.
Juulikuu keskmiseks sajusummaks on 79 mm. Veelgi sajusem on keskmise sademete summa järgi ainult august. Sademete summa on vaatlusrea andmetel kõikunud juulis kümnest millimeetrist 2006. aastal kuni 175 millimeetrini 1990. aastal.
LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog