Jaan Poskale pühendatud nädal

Laiuse Jaan Poska Põhikoolis pühendati lõppev nädal sellest paigast pärit juristi, riigimehe ja Eestile omariikluse kindlustanud Tartu rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juhi Jaan Poska 152. sünniaastapäevale. Kooli esindus külastas Jaan Poskaga (24. jaanuar 1866 7. märts 1920) seotud paiku Tallinnas, tema sünnikohas Laiuseväljal peeti mälestushetk. Näitering Tormilinnud tõi publiku ette Poska noorpõlveaastad. 


Tänavuse Poska nädala juhatas Laiuse kooliperele sisse ekskursioon Tallinna, Jaan Poska majamuuseumi Kadriorus. „Väljastpoolt ei aimakski, missugune kaunis ja ajastutruu interjöör selles majas on. Elevust tekitas muidugi ka tagumisest toast leitud härra Poska ise, tegelikult muidugi vahakuju. Mees oli tõesti väikest kasvu.

Giid, õigusteadlane ja ajaloolane ning Jõgeva valla aukodanik Peeter Järvelaid, avaldas soovi, et Laiuse mailt sirguks ikka Poska väärilisi noori. Üllatuskingituseks said õpilased kaasa suure kommikoti. Tegime Jaan Poska monumendi juures Kadrioru pargis ühisfoto. Asetasime monumendi jalamile lilled ja süütasime küünla Poska perekonna haual Tallinna Kesklinna kalmistul,” rääkis Laiuse kooli direktor Siiri Rahn. 

Kaks tähtpäeva kuuajase vahega 

Koolijuht avas ka kolmapäevase Jaan Poska mälestushommiku kooli aulas. „On huvitav kokkusattumus, et täpselt kuu aega pärast Jaan Poska sünniaastapäeva on Eesti Vabariigi sünnipäev. Kui räägime Poskast, mõtleme Eesti Vabariigile. Kui kõneleme Eesti Vabariigist, ei saa me üle ega ümber Jaan Poskast,” lausus Rahn.

„Jaan Poska, Laiuselt Riiga läinud maapoiss, õppis Riia vaimulikus seminaris elu mõistma, julges ülekohtu vastu ja õigluse eest välja astuda. Ta oli juba neil aastatel (1877-1886) üllatavalt enesekindel. Märkimisväärne on, et sealsamas vaimulikus koolis sai noor Jaan nähtu-kogetu ja eneseanalüüsi toel selgeks, et köstriks ta siiski saada ei taha,” juhatas eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuu sisse näiteringi „Tormilinnud“ etenduse Jaan Poska õpingutest Riias.

„Stseenide etendamisel oli teljena eeskujuks Jõgeva Linna Teatri Poska-teemaline etendus. Käisime näidendit „Enne seda, kui sai rahu” kogu kooliga vaatamas,” ütles Maripuu, avaldades tänu Janek Varblasele. „Sellest ajast pärineb ka meie kooli idee taotleda Jaan Poska nime. Sellele mõttele tuli praegu Nõo reaalgümnaasiumis õppiv Helis Perk,” meenutas õpetaja. 

Koolis oma Poska“ 

„Ma mängin Jaan Poskat teist aastat. Seda on huvitav teha. Mõttes koguni võrdlen teda noorena ja ennast. Poskast saab inspiratsiooni suurteks tegudeks. Näitlemisel lisasime algtekstile juurde hulga improviseeringuid,” ütles etenduses peategelast mängiv Ranel Kase, keda kaasõpilasedki teinekord Poskaks kutsuvad. Kase on ka kooli kuueteistliikmelise näiteringi president.

„Ehkki teema ei olnud kergete killast, küll aga mõtlemapanev ja inspireeriv, ning ettevalmistusaeg napp, olid kõik näitlejad tublid. Selge oli, et peame hakkama saama ja oma kooli alt vedada ei tohi. Meeldib õpilaste oskus arutleda ning nende sihikindel tegutsemine. Et Riia vaimulikus koolis lauldi palju, siis nägime vaeva, et sobivatele mõtetele-sõnadele õige rütm ja meloodia leida. Samas pidi ka sünnikoht Laiuse kui vaimuläte nii-öelda kohal olema. Imetlust väärivad lisaks Ranelile Aron Alandi, kes näidendile muusika lõi ja kitarri mängib, Kaur Grauen, kellel on koolijuhataja roll, koolide inspektorit kehastav Tanel Lillemäe ja Karl-Andreas Kütt, kes mängib Poska koolivenda Jaan Jõgeveri. Karl-Andreas on muide vaid 6. klassi poiss, üks meie näitleja, Romi Lii Teppan, õpib aga 4. klassis,“ rääkis näiteringi juhendaja Helge Maripuu. 

Poska nimi tõi uue traditsiooni 

Poska nädala lõpetas temast jutustava filmi (autorid Peeter Järvelaid ja Toomas Lepp) ühine vaatamine. Poska sünniaastapäeva ja Tartu rahu aastapäeva tähistamine sai Laiuse koolis alguse aastakümneid tagasi teeneka raamatukoguhoidja ja ajalooringi juhendaja Asta Leiteni eestvedamisel. Tema aitas korraldada ka seekordset ekskursiooni Tallinna.

„Varem oli Jaan Poskale pühendatud üks päev, aga seoses sellega, et aastal 2016 sai meie kool tema nime, hakkasime läbi viima Jaan Poska nädalat. Siis valmis ka siit pärit riigimeest tutvustav püsistend,” rääkis Siiri Rahn.

Laiuse koolis on ka üsna pikk traditsioon korraldada vabariigi aastapäeva auks suur ajalooviktoriin. Selle viib läbi ajalooõpetaja Aivar Roosiõis.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus