Ivo Eensalu tõi lavale mehe La Manchast

Ivo Eensalut võib julgelt lugeda nende lavastajate hulka, kes pea kõige enam publikut muusikalidega ?kimbutada? armastab. Vaatamata sellele, et mullusuvine ?Hermese kannul? lavastajale vaid peavalu tõi, ei väsi ta muusikaliturgu täiendamast. Kergemat laadi muusikalidele tuli vaheldust.

Võrreldav “Hüljatutega”

Tallinna Linnahallis etendunud ?Mees La Manchast? on üks sügavasisulisi muusikale ja võrreldav mõned aastad tagasi etendunud Georg Malviuse lavastatud ?Hüljatutega?.

?Mees La Manchast? on muljetavaldav sulam tragöödiast, romantikast, seiklustest, komöödiast, mis puudutab publiku emotsioonide kogu spektrit. Selle spektriskaala laotamine rahva ette õnnestus juba eeletendusel. Saalitäis rahvast aplodeeris püsti seistes. Võhivõõraste tänusõnad lavastajale…

Ivo Eensalu sai hakkama julgustükiga. Tuua lavale etendus, mille peaosalist Don Quijotet on kehastanud suurkuju Georg Ots, on tähelepanu vääriv. On inimesi, kel veel Otsa mängitud Don Quijote mälus. Kõheldakse, kas ikka mõni tänapäeva näitleja suudab sellise suurkujuga võrdväärne olla. Kas uuesti teatrisse samme seades nähtus pettuma pea? Ei pea.

Ivo Eensalul on õnnestunud omal ajal peaosalise rollis näha nii Otsa kui ka Voldemar Kuslapit. Nüüd, kolmkümmend aastat hiljem, leidis Eensalu just meie aja Don Quijote (1990. aastatel Vanemuises Aivar Tommingas). Estonia näitleja Jassi Zahharov toob vaatajani selle tuuleveskitega võitlema kippuva kangelase kogu hinge. Zahharov on üdini rollis sees ja suudab vaataja tardunult toimuvat jälgima panna. Paljudele ta ongi meie aja Georg Ots. Üllatajaks on ka Vigalast pärit Anne Reemann, kes kehastab Don Quijote unistuste naist Dulcinead.

Üllatuse valmistas Ivo Linna

Varem kolmes muusikalis kaasa löönud Linnateatri näitlejatar Reemann saab suurepäraselt hakkama kontsertmeistri Zoja Herzi poolt õpetatud vokaaletteastetega. Ta nendib, et just Zoja on mõjuvaim põhjus, miks ta selle rolli vastu võttis.

Õilsa rüütli Don Quijote maailmas malbe ja maailma kauneima naise Dulcineana kehastuva lõbutüdruku rollis on üsna palju vokaalseid ülesastumisi. Vaatamata sellele, et Reemann pole vokaalselt just ülitugev laulja, ei jää ta etenduses teiste naisosaliste Kaire Vilgatsi ja Kristine Muldma varju. Ja näitlemisel on ta klass omaette, parim!

Aga üllatuse valmistas Ivo Linna kõrtsmiku rollis. Laulmise kõrval võiks ta vabalt näitlemisega leiba teenida. Kui etenduse lõppedes muusikalis ?Jesus Christ Superstar? Jesust kehastanud rootslaselt Stephan Hansenilt pärisin, kes talle nähtust kõige rohkem muljet avaldas, sõnas ta pikemalt järele mõtlemata: ?Ivo Linna näitelajana ja Jassi Zahharov lauljana.?

Näitlejate valik oli Eensalul tõesti 100-protsendiliselt õnnestunud. Olgugi, et selliste tuntud muusikaliosatäitjate nagu Kaire Vilgats, Kristine Muldma ja Peeter Oja kõrval astus üles hulk noori ja paljudele tundmatuid näitlejaid.

Leid omaette oli Estonia noor solist Andres Köster. Perfektne oli ka koor. Peeter Oja mõjub kogu etenduse vältel humoorikalt ja ei kujutaksi kedagi teist teener Sancho Panza osas ette. Elevust tekitas ka ?hobuste? lavaletulek. Ettenähtud ratsutamisstseenid toodi publiku ette toreda lahendusega.

Kui midagi etenduses häiris, siis võib-olla ainult monotoonsed ja veidi pikad flamencotantsud. Nagu rusikas silmaauku oleks sobinud ?massiga löömine?. Värvi oleks lisanud ka kitarrisaade tantsudele.

PIRET LINNAMÄGI

blog comments powered by Disqus