Isehakanud heategijad katavad kahe pere jõululaua

Jõgevalased Margus Hüva ja Jaana Ainsalu aitavad koos heade tuttavatega katta kahe puuduses elava pere jõululaua ning täita seitsme lapse kingisoovid.


Esmalt olgu mainitud, et Margus Hüva ise ei soovinud oma heategevuslikku projekti reklaamida ning sellega avalikult leheloos esineda. Tema sooviks oli vaid leida abivajajad, kelle pühadeperiood rõõmsamaks muuta. Siiski on kiiduväärt, et tavalised inimesed omaalgatuslikult aitavad neid, kel pole rahapuuduse tõttu võimalik pühadest täit rõõmu tunda ja antud artikkel ongi ennekõike mõeldud selleks, et me märkaksime enda ümber abivajajaid ja aitaksime neid nii, nagu südametunnistus ja vahendid lubavad. 

Idee Kodutundest”

Margus Hüva ja tema elukaaslane Jaana tabasid end ühel päeval mõttelt, et nende aasta on hästi läinud ning nüüd sooviksid nad head teha neile, kel endil pole rahaliste raskuste tõttu võimalik jõulupühi nautida. Heategevus pole Margusele ja Jaanale võõras, sest iga aasta jõulude paiku on nad annetustelefonidel helistades mitmeid ettevõtmisi toetanud, kuid seekord soovisid nad teha midagi suuremat ning vahetut. “Algul mõtlesime varjupaigas elavaid loomi aidata, kuid seal võinuks tekkida oht, et toon kõik loomad endale koju. Jätsime selle mõtte kõrvale,” tunnistas Margus.

Järgmine mõte, mis Margusele ja Jaanale pähe torkas, oligi idee aidata puuduses elavate lastega perede jõululauda katta ning võimalusel ka lastele kingid muretseda. Paljuski tekkis see idee tänu “Kodutunde” saatele, kus aidatakse peamiselt lastega perede elujärge parandada. “Olen ka ise ühe ettevõttega seotult “Kodutunde” projektis kaasa löönud,” märkis Margus. 

Mitu kuud lihata

Et leida üles inimesed, keda aidata, postitas Margus detsembri alguses Facebook’i suhtlusvõrgustikus Jõgeva taaskasutuse rühma üleskutse leidmaks abivajajaid. Üsna kiiresti andiski  endast märku kaks peret, kus ühes kasvab kaks ning teises viis alla kümneaastast last.

Selleks, et olla kindel, kas neis peredes on ikkagi abi vaja, tegi Margus ka kiire taustakontrolli. “Õnneks on see Jõgeval üsna lihtne, sest piirkond on väike ja üksteist teatakse. Muuhulgas rääkisin oma tuttavaga Toidupangast, kes kinnitas, et need pered vajavad abi.”

Et Margusel ja Jaanal kahe pere aitamiseks vahendeid nappis, siis kaasasid nad oma ettevõtmisse ka mitu head tuttavat, keda polnudki tarvis pikalt veenda. “Piisas sellest, kui tutvustasin oma plaani, ning nad olid kohe nõus,” sõnas Margus.

Laste kingisoovid aitab täita mänguasjade müügiga tegelev ettevõte Happy Elephant. “Mõned mänguasjad annab ettevõte ilma rahata ning mõned saame soodushinnaga,” täpsustas Margus.

Hinnanguliselt kulub kahe pere pühadelaua katmisele ja kingitustele umbes kakssada eurot. Summast piisab  traditsiooniliseks jõulutoiduks ning lastele kinkideks ning ka maiustusteks.

Margus uuris eelnevalt, milliseid toite pered jõululauale sooviksid, ning soovid olid äärmiselt tagasihoidlikud. “Üks pere ütles, et nad on juba mitu kuud pidanud sööma lihata värskekapsasuppi, sest liha ei jaksa osta. Seega nad soovisid, et jõulude ajal oleks liha laual. See oligi põhimõtteliselt ainus tingimus,” märkis Margus, kes toidukraami juba nädalavahetusel abivajajateni toimetas. “Ma ei tahtnud seda päris viimase hetke peale jätta. Kartsin, et need pered võivad viimases hädas teha midagi mõtlematut, näiteks võtta SMS-laenu,” selgitas ta.

Margus ei välista, et sellisest lastega perede aitamisest võib saada tema jaoks traditsioon. “Kui toidukraami üle andes koged, et inimene on saadud asjade üle siiralt rõõmus, siis ma ei näe põhjust, miks mitte seda tuleval aastal korrata,” lisas ta.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus