Isadepäeval koos isaga marti jooksma

Miks mitte võtta isadepäeval isa kaasa ja minna marti jooksma! Saare valla lasteaia “Siilike” Voore rühmad otsustasid Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis mardikommetega tutvuda ja hiljem koos isadega mardijooksmiseks endale maski meisterdada.

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus rääkis, et kui ta mardikommete tutvustamist alustab, küsib ta tavaliselt alati, kas lapsed on marti jooksnud. “Siis tulebki välja, et vähesed on käinud. Küllap on maal vahemaad pikad ja lapsed elavad üksteisest kaugel. Suuremates asulates ja linnades on kõikide kortermajade uksed enamasti lukus ning väikesed mardisandid ei pääse sisse. Sellepärast on lapsed ka vähe mardisandiks käinud,” tunnistas Kalavus.

Tema sõnul on muuseumi külastanud rühmades alati rohkem olnud neid lapsi, kes on mardisante võõrustanud.

Mardisandimängus lõid kõik kaasa

Voore lapsed teadsid, et pühapäeval on lisaks isadepäevale ka mardipäev. Ja mardisandid lubasid nad samuti sisse lasta. Ise polnud nad marti jooksmas käinud.

Aili Kalavuse käest said lapsed teada, et valdavalt käisid mardisandiks siiski mehed ja selga pandi tumedamad riided. Mardiperre kuulusid mardiisa, mardiema, mardilapsed ja  mardihani. Viimane kontrollis pererahvast – kas tööd tehtud, kas lapsed oskavad lugeda ja arvutada. Kui lapsed oskasid, siis tegi hani neile pai. Kui aga ei osanud, siis näpistas või lõi nokaga. Santidega oli kaasas ka mardikaru, kes tantsis. Kui mardisandid ukse taha jõudsid, siis nad laulsid. Tuppa lastud sandid laulsid, tantsisid ja esitasid pererahvale mõistatusi. Mardisandid viskasid maha vilja, et peres oleks vilja- ja karjaõnne ning samuti pereõnne. Kingitud õunad, kommid ja muu suupärase jagasid nad omavahel võrdselt.

Mardikommetest ülevaade saadud, panid Voore lasteaia lapsed endale selga mardisantidele sobivad riided. Sama tegid ka nende kasvatajad, kaasa tulnud isad ja ka mõned emad. Kes riietuda ei soovinud, läks pererahva hulka. Lasteaia direktorist Dea Allingust sai pereema, isadest sulased ja pereisa, ning lõbus mardisandimäng võis alata.

Kõigepealt laulsid väikesed mardisandid koos Aili Kalavusega “Laske sisse mardisandid”. Kui sandid tuppa lasti, siis tervitasid nad viisakalt pererahvast, andsid kõikidele kätt. Seejärel näitasid mardid oma oskusi. Lauluhääl oli neil väga hea ning tantsuga said nad külmetavatest küüntest hoolimata samuti hästi hakkama.

Selgus, et külastatavas peres olid perenaisel kapsad üles võetud, keldrisse ja tünnidesse pandud. Lambad olid samuti pügatud ning laste jaoks juba soojad käpikud ning sokidki kootud.

Mardipäevaks isa abiga mask

Arvutusülesannetega sai peretütar kohe hakkama, samuti tuli hästi välja ka a-täht. Küll aga jäi pereema jäti kirjutamisega  hätta. Pere töömehed olid aga väga tublid, sest lahendasid hästi mõistatusi.

Lõpuks soovisid mardisandid perele head vilja- ja karjaõnne ning pereõnne.

Järgnevalt said lapsed klassitoas koos isadega mardipäevaks maske meisterdada.

See oli üsna keeruline töö ning mõned lapsed palusid kohe isadelt abi. Ka mõni isa pidi algul tunnistama, et see töö on talle päris tundmatu. Pikapeale saadi Aili Kalavuse abiga keerulisematest nippidest jagu. Lõpuks värviti maskid ka ära.

Dea Alling ütles, et enamasti on neil lasteaias isadepäeva puhul väike kontsert, tänavu otsustati aga Palamusele sõita. Lapsed said toredaid elamusi mardimängust ning koos isadega meisterdada.

“Siilikese” lapsed on  käinud projektide abil

*Peipsi järve elu toas

*Kauksi puhkemajas

*Elistvere loomapargis

*Iisaku puhkemajas

*Matkanud ümber Saare järve

*Tuleval aastal lähevad nad jääaja keskusse ja Kallaste liivakivipaljandit vaatama. 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus