Isad ja pojad koos rattasadulasse

Laupäeval, 18. juulil saab teoks kolmas Lauri Ausi mälestusvõistlus jalgrattaspordis. Stardipaik on, nagu ikka, Luua metsanduskooli parklas. Uudse alana on seekord kavas perevõistlus. Rattapäevale pannakse punkt rahvasõiduga, mille marsruut kulgeb ümber Kuremaa järve.

20. juulil möödub kaksteist aastat Luua lähedalt pärit olümpiaratturi Lauri Ausi hukkumisest. Tema mälestusele pühendatud jalgrattavõistlust oli tänavu plaanis pidada 19. juulil, ent Eesti Jalgrattaliidu kalendris tehtud ootamatu muudatuse tõttu pidi Lauri mälestusvõistluse korraldaja, jalgrattaklubi Vooremaa Centrum/Rattabaas tõstma oma ürituse 18. juulile.

Eraldistardiga rattavõistlus algab keskpäeval. Stardi- ja finišipaigaks on Luua metsanduskooli parkla ning võistlusrada kulgeb marsruudil Luua-Ehavere-Luua-Palamuse-Luua. Individuaalvõistlusele on oodatud noorratturid ja nende üle peetakse arvestust kaheksas võistlusklassis: M10 ja N10 (2005-2006 sündinud; läbivad 4,2 km), M12 ja N12 (2003-2004 sündinud; läbivad 4,2 km), M14 ja N14 (2001-2002 sündinud; läbivad 8,5 km) ning M16 ja N16 (1999-2000 sündinud; läbivad 8,5 km). Stardid algavad noorematest vanuserühmadest.

Sügavam sisu

Täiskasvanud ratturitel on seekord võimalus kaasa lüüa perevõistlusel. Seal on kaks arvestusgruppi: esimeses võistlevad isad koos 2003. a ja hiljem sündinud poegadega (isa läbib 8,5 ja poeg 4,2 km), teises isad koos 2002. a ja varem sündinud poegadega (mõlemad läbivad 8,5 km). Kokkuleppel korraldajaga saavad võistelda ka ema-poja, ema-tütre ja isa-tütre paarid.

Perevõistlusel osalevad paarid distantsi siiski koos ei läbi, vaid selle ala võitjad selgitatakse välja eraldistardi võistlusel saavutatud kohapunktide liitmise teel: esimene koht annab ühe, teine kaks punkti jne. Võitjaks tuleb paar, kes kogub kõige vähem punkte. Võrdsete punktide korral otsustab paremuse isa tulemus.

“Perevõistluse võtsime kavva selleks, et anda Lauri mälestussõidule mingi omapära. Ent sellel alal on ka sügavam sisu,” ütles Vooremaa Centrumi treener ja Lauri Ausi mälestusvõistluste peakohtunik Kaido Kriit. “Sageli on just isa see, kes poja rattaspordi juurde toob. Eriti tõenäoline on see siis, kui isa on jalgrattatreener. Kui mõtlema hakkasin, sain juba esimese kümne minutiga päris pika rea isade-poegade paare, kes võiksid sellel võistlusel edukalt kaasa lüüa. Üle Eesti tuntud nimedest võib näiteks tuua kasvõi Rein ja Jaan Kirisipuu või Rein ja Toomas Kirsipuu, Vello ja Timo Ainsalu või Vello ja Markku Ainsalu, Jüri ja Marek Kalmuse (viimane on küll rohkem tuntud kulturistina), Aavo ja Aavo Patrick Pikkuusi jne. Tugevaid paare on võtta Jõgevamaaltki: Kalev ja Priit Raudsepp või Kalev ja Tarmo Raudsepp, Vello ja Erki Pütsep jne.”

Kaido Kriit kavatseb ka ise vahepeal peakohtuniku rollist rattarajale minna, et koos profiratturi leiba maitsnud poja Kallega perevõistlusel osaleda.

Meeldiks Laurilegi

“Olen kindel, et kui Lauri meie keskel oleks, meeldiks perevõistluse idee tallegi. Ning loodetavasti aitab perevõistlus juhtida tähelepanu ka sellele, kui suur on vanemate ja esimeste treenerite panus noorte ratturite arengusse,” ütles Kaido Kriit. “Tippratturi puhul kiputakse tavaliselt rääkima ju ainult tema selle hetke treenerist.”

Perevõistluse ideele on rattaringkondadest juba päris palju positiivset tagasisidet tulnud. Jääb üle loota, et poegadel õnnestub isad sadulasse istuma “moosida”. Või vastupidi.

Lauri Ausi mälestust saavad rattasadulas austada ka need, kes võistelda ei soovi. 18. juulil kell 15 antakse nimelt metsanduskooli parklast start 26 km pikkusele rahvasõidule, mis kulgeb marsruudil Luua-Palamuse-Toovere-Kuremaa-Palamuse-Luua.

“Tegime rahvasõidu distantsi seekord natuke pikemaks, aga ohutumaks. Luualt Palamusele viiv teelõik on meil eraldistardi võistluse jaoks juba niikuinii märkidega turvatud. Ka raskeid tõuse on uuel marsruudil vähem,” ütles Kaido Kriit ja lisas, et rahvasõidule ei maksa minna kihutama. Kes soovib, võib vahepeal ujumaski käia.

Rahvasõiduga paralleelselt toimub ka Lauri lastesõit. Sellele on oodatud kõik, kes juba jalgrattaga sõita oskavad. Rada kulgeb Luua pargi teedel ja kiivri kandmine on kohustuslik. Iga laps saab diplomi ja loositakse välja ka auhindu.

Kaido Kriidi sõnul ootab Lauri Ausi mälestusvõistlusele tulijaid kaks üllatust, üks on seotud Lauriga ja teine rattaspordiga. Lähemalt ei saa siinkohal aga rääkida, sest muidu poleks need enam üllatused.

Mälestusvõistluste juhendit saab lugeda Palamuse valla kodulehelt spordiürituste lingi alt. Lisainfot saab Kaido Kriidilt telefonil 5198 0977. Registreerimine eraldistartidele ja perevõistlusele lõpeb 15. juulil kell 24. Stardimaksu neil võistlustel ei küsita.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus