Internet muutub kättesaadavamaks

Uue aasta 31. jaanuariks lõpetab AS Jõgeva Elamu (JE) korruselamutes internetiühenduse pakkumise. Klientidele saadetud kirjas teatab JE juhataja Roman Babt?enko, et soovijate üleviimine Elioni internetivõrgule toimub jaanuarikuu jooksul.

Peale Elioni teisi internetiteenuse pakkujaid Jõgeva linnas praegu ei ole.

Soodne hind

Elioni kliendihaldur Ahto Olesk ütles, et olemas oleva võrgu asemele ehitatakse uus. ?Korruselamu iga korteri ukse taha veetakse CAT5 kaabel. Iga korteriomanik saab soovi korral koju püsiühenduse,? selgitas Olesk. ?Trakti kiirus ei sõltu enam klientide arvust, garanteeritud on kiirus vastavalt paketile kas kuni 256 Kbit/s või 1Mbit/s, seda nii üles- kui allalaadimisel. Ühendus on senisest kvaliteetsem. Korteriomanikul endal mingeid lisaseadmeid soetada vaja ei ole, piisab, kui arvutis on olemas võrgukaart.?

JE edastab oma seniste klientide kontaktandmed Elionile, kes seda ei soovi, peab teatama sellest JE-le hiljemalt ülehomme.

Esmalt tegeleb Elion 12 korruselamuga, kus seni toimis JE võrk. Edaspidi ehitab Elion oma võrgu kõikidesse hoonetesse, kust laekub sooviavaldusi. ?Kui tekib järjekord, ehitame võrgu enne nendesse hoonetesse, mille elanikud on internetisoovis aktiivsemad,? sõnas Olesk, lisades, et uue võrgu ehitamisel näeks Elion lepingupartnerina majas toimivat ühistut.

Praegusele JE tarbijale on internetiteenuse üleminek lihtne. Kui uus võrk majas valmis, lülitatakse see tööle. Korteriomanikuga kokku lepitud ajal tulevad töömehed ja toovad internetiühenduse tuppa. Samas toimub ka liitumislepingu sõlmimine Elioniga. Esindusse tuleb sammud seada vaid uutel klientidel, kel seni ühendust polnud.

Jõgeval on 75 korruselamut, Põltsamaal 50. Oleski kinnitusel kehtivad kõik samad võimalused ja tingimused ka Põltsamaa korrusmajade elanikele, kes soovivad internetiühendust. Ta ütles ka, et korrusmaja internetti arendatakse aktiivselt pea kõigis Eesti linnades.

Võrreldes JE internetiteenuste hindadega, on Elioni pakutav hinna ja kvaliteedi suhe tarbijale soodsam. Korrusmaja interneti üles- ja allalaadimiskiirusega kuni 256 Kbit/s kuutasu on 115 krooni, kiiruse 1Mbit/s puhul 165 krooni. Kui viimase variandiga koos soovib korteriomanik ka telefoni, ulatub kuutasu 235 kroonini. Liitumistasu ei ole.

Lisavõimalusena pakutakse juurdepääsu oma maja internetikeskkonnale, mille kaudu võib mugavalt ja kiiresti vahetada infot näiteks ühistu juhatuse ja liikmetega, aga ka edastada vee-, gaasi- ja teiste mõõdikute näite.

Silmapiiril on ka konkurent

JE lõpetab internetiteenuse seoses keskendumisega oma põhitegevusele ? kinnisvara haldamisele ja hooldamisele. Vooremaad konsulteerinud IT spetsialist nentis, et internetiteenuse haldamine käis JE-le üle jõu ning seadmete töökindlus jättis soovida.

AS Jõgeva Elamu pakub praegu haldusteenust 67 elamule Jõgeva linnas ja kahele Mustvee linnas ning teeb koostööd 1800 korteriomanikust kliendiga.

Elioni interneti püsiühenduste arv on kerkinud ligikaudu 106 000-ni, neist Jõgeval ja Jõgevamaal on üle 2100 ühenduse, sealhulgas Jõgeva linnas 660. Püsiühendused on jõudnud kõigisse Eesti linnadesse ja rohkem kui 1000 külasse.

Jõgevamaal on tänavu lisandunud ADSL interneti püsiühenduste kasutamise võimalus Saare, Maarja, Saduküla ja Tõikvere  asulatesse  ning raadiointerneti RDSL kasutamise võimalus Piibumäe ja Jõgeva piirkonda. RDSL leviala on kavas tulevikus rajada Pala  ja Mustvee ümbrusse, teatas Elioni meediasuhete juht Ain Parmas.

Jõgevalastele paremate interneti kasutusvõimaluste pakkumine on ka praeguse linnavõimu mureks: oktoobri lõpus sõlmitud koalitsioonilepe Jõgeva linna juhtimiseks aastatel 2005-2009 lubab ehitada välja traadita interneti leviala.

Elion ei pruugi siinsel internetiturul kauaks monopoolsesse seisu jääda. ?Kahtlemata on Jõgeva linna ja Jõgevamaa interneti ning telefoniteenuste turg Norby huviorbiidis, ning Norby kavatseb sellel turul tegutseda tulevikus päris aktiivselt,? vastas Norby Telecom AS juhatuse esimees Oleg Shvaikovsky küsimusele, kas telekommunikatsiooniettevõte, mis seni suuremates linnades kanda kinnitanud ja soovib luua kogu Eestit katva teenindusala, oleks huvitatud oma teenuste pakkumisest ka Jõgeval.

Shvaikovsky täpsustas, et Jõgevamaa äriplaan on hetkel väljatöötamisel ning valmis peaks see saama lähikuudel.

ANDRES LOORAND

blog comments powered by Disqus