Inimesed ostavad meelsasti linast

Käsitöömeister Kadri Vaiklo Pajusi valla Metsakolli talust on tänavu juba 200 meetri jagu linast kangast meesterõivasteks õmmelnud. Möödunud aastal kulus tal kogu aasta jooksul  150 meetrit.  

Ainus probleem on minu jaoks pidevalt kasvavad riigimaksud. Miljoneid pole mul kunagi olnud ja nii puudub ka oht nendest ilma jääda. Tegelikult on olukord minu jaoks paremaks muutunud kasvõi selle läbi, et ehitusmaterjal on odavnenud ning nüüd jõuan juba oma kodus üht-teist ära teha,” tõdes ta.

Laatadelgi läheb linaste rõivaste müük ikka samamoodi nagu varem. Kui üldse miski takistab, siis on see ilm.

Tööd ja tegevust on minu jaoks natuke juurde tulnud. Inimene on hakanud aru saama, mida ta endale selga paneb. Ei taheta enam olla nagu ühte kilekotti pakitud inkubaatoritibud. Tööinimene elab ikka endist viisi ja ostab samamoodi nagu ennegi. Kui palk ongi osal töötajatel langenud, siis teevad nad sellevõrra rohkem tööd ja saavad ikka samasuguse sissetuleku. Samas teab inimene väga täpselt, mida ta osta soovib – kas meremehe- või talupojapükse,” rääkis Vaiklo.

Tooteliike pole lisandunud, kuid seda, mida teeb, katsub õmbleja järjest paremini teha. Palju loeb ka tõsiasi, et minu tooteid tuntakse rohkem ja julgetakse neid minult ka rohkem tellida. Ühed noored ostsid kolm aastat tagasi särgi ja püksid ning olid need  selle ajaga sõna otseses mõttes hõredaks kandnud. Nüüd julgesid nad minult enne  Euroopa-reisi uue rõivakomplekti tellida,” rääkis meister.

Ostjad teavad, et Kadri Vaiklo müüb oma tooteid ainult laatadel. Kord andsin ka omavalmistatud riideid ühte Tartu kauplusse, kus minu küsitud hinnale sada protsenti juurde pandi. Seal minu tooted seisvad, kodus tuleb aga tegutseda sellise kiirusega, et pole öö ega päeva vahet. Seetõttu olen loobunud edasimüüjate teeneid kasutamast,” tõdes ta.

Muidugi on tõusnud ka meistri poolt küsitav hind. Ka minu kulutused on kasvanud, materjali osas lausa sada protsenti. Kuid mul läheb praegustes majandustingimustes hästi ja kurta pole põhjust,” kinnitas Vaiklo.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus