Inimesed eelistavad kodumaal kasvanud toitu

Jõgeva turuplatsil on päevas umbes kümmekond maasika-, kurgi-, tomati-, kapsa- ja kartulimüüjat, kelle kaubaks omakasvatatud kraam.

Kõige kõrgema hinnaga – 25 krooni kilo – on maasikad, mille hind aga Tori talust pärit maasikakasvataja Aare Neimanni sõnul langemas on. “Päris hooaja alguses oli ikka kilo hinnaks 40-50 krooni, aga praegune hind langeb veelgi. Inimesed hakkavad juba vaikselt maasikaid sisse tegema, nii et ostetakse päris palju,? rääkis Neimann.

Maasikakogused, mis päevas ostetakse, on päris suured. “Oleneb päevast, aga enamasti ostetakse ikka üle 100 kilo maasikaid. Jõgeva turul oleme päevas kõige rohkem ära müünud umbes 200 kilo,? ütles Kairit Kriis Kassinurmest Otsa talust.

Leoniida Vana-Jõgevalt nimetas ennast aga väiksemaks tegijaks, kellel on väike maasikapõld. “Eks ma nii hobi korras tegelen sellega, käin turul paar korda nädalas. Päevas müün mõne kasti maasikaid,? lausus naine tagasihoidlikuks jäädes.

Kartulikilo 12 krooni

Eestimaiseid kartuleid võis leida ainult ühelt müüjalt, kelle sõnul olid need esimesed värsked kartulid, mida ta sel aastal müüb. Kilo hinnaks oli esialgu 12 krooni. Poola kartuleid oli müügil mõni kroon odavama hinnaga.

Kui mujal Eestis on maasikad ja kartulid mõni päev turul sama hinnaga olnud, siis Jõgeval pole seda ette tulnud.

Kurgi kilohind oli esmaspäeval 12 krooni, mis müüjate sõnul kindlasti langeb. Koimulas elav kurgimüüja Jete on oma päevase müügikogusega rahul. “Kurki ostetakse üldiselt üsna palju, päevas müün ära nii 50 kilo ringis,? ütles ta.

“Käin turul kurke müümas ülepäeviti. Üldiselt nädala alguses nii palju ei osteta, reede ja laupäev on kõige paremad päevad,? nentis Eevi Ilmoja Pedjalt Kooli talust.

Tomateid ja kapsaid veel väike valik

Turul leidub ka Hollandist, Hispaaniast, Leedust ja Poolast toodud kurke, mis on Eesti kurkidest pisut odavama hinnaga.

Tomateid ja kapsaid on veel vähe näha, aga eestimaise ja välismaise vahel on siiski võimalik valida.

Jõgeva suurematest poodidest leiab samuti juba Eestis kasvatatud kurke, tomateid, kapsaid, porgandeid ja kartuleid, kuigi paralleelselt välismaa toodetega. Põhiliselt on need pärit Poolast, Hispaaniast, Itaaliast ja Hollandist.

“Suviti eelistab rahvas osta ikka Eestis kasvatatud köögivilju. Näiteks praegu on meil ainult Hispaaniast toodud tomatit, sest kohalik on praegu veel liiga kallis,? teadis tarbijate eelistusi Jõgeva Kaubahalli müüja Helve.

“Kõik oleneb hooajast, polegi märganud erilist vahet. Aga eks suvel, kui on müügil ka kohalik toodang, eelistatakse ikka rohkem seda,? nentis Jõgeva Säästumarketi juhataja Tea Kütt.

TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus