Imre Tõekaljule meeldib diskode juurde käiv melu

Tihti ajavad inimesed segamini diskori ja DJ ametikoha. Paljud noored peavad ekslikult diskoreid DJdeks. Diskor on ühes isikus nii õhtujuht kui lugude valija. Diskori valitud muusika vastab rahva maitsele, see tähendab, et ta mängib soovilugusid. Ta tutvustab programmi, edastab tervitusi. DJ see-eest mängib konkreetse õhtu ja klubi jaoks ette valmistatud muusikat.

“DJ teeb viietunnilisest tantsuõhtust ühe pika laulu, mille vahel ei ole mingit juttu ega tervitusi. Tema kavas on paljud erinevad lood, mille vahetumisest rahvas aru ei saa,” rääkis DJ Imre Tõekalju, lisades et Jõgevamaal on piisavalt diskoreid, aga vähe DJsid.

“Diskorist DJks saamiseks peab olema kõigepealt tahtmine ja soov ennast arendada,” sõnas Tõekalju. “Selleks tuleb kodus vaeva näha, proovida ja katsetada lugude kokkumängimist, jälgida pidevalt edetabeleid, uusi plaate ja lugusid, ühesõnaga ? tuleb ennast muusikaeluga kursis hoida. Pidevalt tuleb enda jaoks midagi uut avastada.”

Alustas kümme aastat tagasi

Diskorina alustas Imre Tõekalju 1995. aasta kevadel. “Siis alustasin ma aktiivselt  baarides mängimist,” rääkis Imre ja tunnistas, et täpset põhjust, miks ta diskoriks hakkas, ei oska ta öelda. “Kõikide artistide, ka DJdes puhul on üks faktor auahnus ja soov näha oma nime kusagil,” sõnas ta, lisades, et talle meeldib ka melu, mis diskode juurde kuulub. “Mulle lihtsalt meeldib olla muusikaga seotud DJ tasandil. Muusika loomiseks ei ole mul piisavalt annet, et võtaksin kätte ja imeksin pastakast laulu välja. See ei paku mulle ka huvi,” märkis Imre.

Diskoliste seltskond sõltub selle toimumispaigast. “Väiksemates kohtades kohtab kõikvõimalikke ?karvaseid ja sulelisi?. Suuremates klubides on kummalisi inimesi vähem, sest sinna ei lubata sisse alaealisi ega ebasobivas riietuses inimesi,” rääkis Imre. Samas on talle silma jäänud üks häiriv faktor: mida väiksem koht, seda rohkem tarvitatakse alkoholi. ?Suures linnas tuleb inimene selleks välja, et sõpradega aega viita, tantsida, lobiseda ja lõõgastuda. Pisikeses kohas, väikese viinakesega baaris, tuleb rahvas selleks välja, et viina võtta,? nentis Imre.

Raske leida sobivaid artiste</P>

?Palamusel toimuvad diskod juba kaheksandat suve, kui mul arvepidamine sassi ei ole läinud,? sõnas Imre Tõekalju ja lisas samas, et pole kindel, kas Palamuse peod ka järgmisel aastal toimuvad.

?Otsus tuleb sügisel, kui suvi on läbi ja natukene on hinge tõmmatud ning kokkuvõtteid tehtud,? kostis DJ. ?Praegu ei julge ma kindlalt öelda, kas ma järgmisel aastal ka neid üritusi teen. Tunnistan, et niimoodi olen ma igal aastal öelnud, et sügisel vaatame. Ma julgen arvata, et teen Palamusel üritusi veel maksimaalselt kaks-kolm suve. See on isegi lagi, kui niigi palju, sest iga asi ammendub,? lausus Imre.

?Ütleme ausalt, et mul on selle suve programmide kokkupanemisegagi päris tõsised mured. Lihtsalt ei ole artiste, keda kutsuda,? nentis DJ, ?Välisartistidele ei hakka paratamatult hammas peale. Eesti artistid, keda oleks mõtet Palamusele kutsuda, on siin juba esinemas käinud.?

Palamusel on nende aastate jooksul esinenud oma paarkümmend artisti. “Loomulikult on palju häid artiste, näiteks Smilers, Terminaator, 2 Quick Start, aga paraku need on Palamuse jaoks liiga kallid,? tunnistas DJ.

?Ühe disko ettevalmistus sõltub selle suurusest. Kui planeerida kogu pere üritus, siis on vaja kutsuda kaks-kolm esinejat ? noorematele ja vanematele,? rääkis Imre.

 

Disko korraldamisega tuleb hakata tegelema paar kuud enne peo toimumist. “Siis algavad läbirääkimised esinejatega. Tuleb kuupäev paika panna, mis sobiks nii artistile kui ka kohalikule rahvale, et ei toimuks paralleelselt suuri üritusi Tartus ja Põltsamaal,” sõnas DJ, “Palamusel on pidusid hea korraldada, sest kohalik kultuurijuht Tiina Tegelmann ja vallavalitsus suhtuvad sellesse üsna hästi.”

Imrel on olnud senini positiivsed kogemused paljude artistidega. “Konkreetselt pole mulle ära öeldud, et ma ei tule just sellele üritusele või sellesse kohta esinema,” sõnas Tõekalju. Suuremate probleemidena tõstab Imre Tõekalju esile kuupäevade sobivuse ja esinemistasu.

“Peo organiseerimisel peab arvestama ka seda, et kas üritus õnnestub või ei õnnestu, artist peab oma töötasu kätte saama,” rääkis ta.

Olulisim hinna ja kvaliteedi suhe

Oma üritusele kutsub Imre ansamblid pika kaalumise ja mõtlemise järel. Olulisim on see, kui palju esineja raha küsib ning kui palju ta publikut kaasa toob, ühesõnaga hinna ja kvaliteedi  suhe. “Mingil määrab mõjutab esinejavalikut ka minu isiklik maitse,” tunnistas Imre, kelle enda lemmikstiil on house. Tantsumuusikat mitte arvestades meeldivad mulle Queen, Freddy Mercury ning Madonna ja Roxette vanemad lood.

Praeguseks on teada juulis Palamuse esinevad artistid. Juuli alguses on kohal Sulo ja Quattro. Sulo repertuaaris on peamiselt need laulud, mis on meil tuntuks saanud Pihlapi ja Nuude esituses. Ansambli Quattro kõige kuulsam liige Paavo Pärn on tuntuks saanud osalemisega telesaates Baar. Diskorite suvepäevadel esineb Cool D. “Augustikuu artistidest ei taha hetkel küll rääkida,” tunnistas Imre.

Noorte muusikamaitse on seinast seina. Väiksemates kohtades määrab selle ära raadios mängitav muusika. “Noored kuulavad absoluutselt kõike Orumetsast punkbändideni välja. Vanema põlvkonna artiste, näiteks Kriegerit ja Maltist kuulavad noored väga hea meelega,” lausus Imre.

Soovilugusid mängib Imre vastavalt selle, kuidas neid küsitakse. “Kui lugu sobib hetke miljöösse,  siis miks mitte. Ma ei saa mängida house muusika vahele paugupealt Metallica lugu, need ei sobi kokku,” sõnas ta. Muidugi, mida vähem soovilaule küsitakse, seda lihtsam on diskoril oma tööd teha.

?Noored küsivad eelkõige laule, mis on raadios kuumaks mängitud. Jõgevamaal on see raudselt nii,” lausus Imre. Raadiohittideks saavad eelkõige lood, millel on mingi oma ?kiiks?. ?See võib olla midagi naljakat, mis jääb meelde. On see siis katke laulu videost, tekstist või muusikast,? ütles Imre.

 

 

Väldib tuletõrjes rutiini

Imre Tõekalju töötab tuletõrje Jõgeva komandos operatiivtöötajana. “Tuletõrjuja kutset põnevaks nimetada ei saa,” arvab Imre, “Iga sündmus on omaette eriline.” Põnevus pole see, mille pärast Imre seal töötab, rohkem soov aidata inimesi.

“Töötan tuletõrjes ja tegutsen DJna  paralleelselt, et olla melu sees ja vältida rutiini,” rääkis Imre. Jõgevamaa mastaabis on väljasõite suhteliselt vähe. “Enamuse ajast istud laua taga ja teed paberitööd, töötad välja mingisuguseid eeskirju ja määrusi,” rääkis Imre, “Sellist asja tuletõrjes ei ole, et loodad ? täna juhtub midagi.”

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus