Ilu ja oskused kultuurikeskuse galeriis

Kui sügisesel näitusel olid väljas natüürmordid, portreed ja tuntud kunstnike teoste ainetel maalitud tööd, siis seekord saab näha graafikat, siidimaale ja kirjakompositsioone ehk töid, mida luues on kunstiõppurid selgeks saanud mitmed spetsiifilised tehnikad. Siit ka näituse pealkiri “Ilu ja oskus”: omandatud oskused on võimaldanud luua ilu.

Eriliselt ilusad ja efektsed on siidimaalitööd.

“Kõigepealt maalis igaüks endale salli. Kui väiksema pinna kujundamise oskus käes ja siidimaali spetsiifikast arusaam olemas, maaliti endale ka rätik. Salli- ja rätikutoorikud ostsid tüdrukud endale ise, muud materjalid olid kooli poolt,” ütles IV kursuse juhendaja Katrin Tamm.

Sallid ja rätikud on saanud sellised, et neid võib nii taiesena seinale riputada kui ka kostüümilisandina kaela siduda. Eriliselt on noori siidimaalijaid inspireerinud idamaa ainestik ? templid, draakonid, hieroglüüfid jne, ? aga ka sodiaagimärgid ja taimemotiivid. Kadri Reim on maalinud siidrätikule aga hoopis Vana-Kreeka jumalad. Ning saanud nii värvilahenduselt kui kompositsioonilt väga efektse tulemuse. Mariana Maante sall “Mariana” seevastu kohe silma ei torka, ent süvenemisel leiad pinna väga maitsekalt, delikaatselt ja materjali arvestavalt läbi komponeeritud olevat.

Väiksemõõtmelisemad, luuletustest lähtuvad kirjakompositsioonid annavad aimu tüdrukute headest raamatukujundaja-eeldustest. Mariana Maante kompositsioon “Muinasjututaat” tuli näitusel eksponeerimiseks ajutiselt ära tuua Jõgeva linnaraamatukogust: kui raamatukogu mullu 90. sünnipäeva tähistas, kinkis kunstikool taiese neile. Sestpeale rõõmustabki see mõnus pilt seal väikeste lugejate silma.

Ent on ka suuremõõtmelisemaid ja efektsemaid kirjakompositsioone, nagu Mariana Maante “Kasside kass” ja “Jõgeva” ning Sigrid Kuuse “Jõgeva maakond”.

“Mariana “Kasside kass” pärineb kunstikooli poolt möödunud õppeaastaks tehtud lastekunsti kalendrist, Jõgeva linna nimest ja raudteejaama ehitistest koosnev kompositsioon on aga tema möödunudaastane kursusetöö. Jõgeva-teema pakkusime kursusetöödeks välja seoses linna 60. sünnipäevaga,” ütles Katrin Tamm.

Linna nimest ja raudteehoonetest koosneval tu?ikompositsioonil on ära värvitud vaid taust ning tähtede ja hoonete kattuvad osad. See põnev lahendus sündis autori ja juhendaja Katrin Tamme koostöös.

“Mõni püüab küll väita, et pole vahet, kas laps joonistab omapäi kodus või käib kunstikoolis, aga mina selle väite tõesusse ei usu. Juhendamine on ikka väga oluline,” ütles Katrin Tamm.

Graafikatehnikatest on esindatud papitrükk ja linoollõige. Birgit Piilingu linoollõige “Hing” on kuidagi varaküpselt filosoofiline. Iseenesest lihtsaid papitrükitöid on “väärindatud” eri trükivärvide ja eri tooni paberite katsetamisega. Helge mulje jääb aga kogu näitusest: ikka on südantkosutav vaadata, kui andekad noored ilusaid asju teevad.

Märtsi algul panevad kunstikooli neljanda kursuse neiud üles sarja viimase, kolmanda näituse. Siis toovad nad rahva ette kompositsiooni- ja vormiõpetuse tööd.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus