“Jõgevamaa looduse kohta oli senini välja antud vaid üksikuid objekte tutvustavad voldikuid, aga mitte ühtegi kokkuvõtlikku trükist. Nüüd otsustasime selle vea parandada,” ütles Jõgevamaa keskkonnateenistuse keskkonnateabe spetsialist Ulvi Selgis.
Peale tema oli raamatu koostajaks keskkonnateenistuse looduskaitse peaspetsialist Mariliis Märtson.
43-leheküljelises rohkete fotodega illustreeritud raamatus tutvustatakse osaliselt või tervenisti Jõgevamaa piiridesse jäävaid kaitsealasid: Endla, Alam-Pedja ja Aidu looduskaitseala, Vooremaa maastikukaitseala ning kaitsealuseid parke ja üksikobjekte: põlispuid ja rändrahne. Raamatu kujundas ja trükkis Tartu firma Triip, tekstid on koostanud Jaanus Jaama (sissejuhatus), Ene Ilves (kaitsealused pargid), Ulvi Selgis (Aidu LKA, põlispuud ja rändrahnud), Endla LKA administratsioon ja LKÜ Kotkas. Fotode autoriteks on Arne Ader, Johannes Haav, Harald Lindok, Anatoli Makarevit?, Olev Merivee, Rando Omler ja Urmas Orusalu.
“Kõige enam kasutasime Harald Lindoki slaide, mis ta tegi meile ühe varasema projekti raames, ent üksikuid pilte hankisime juurde ka teistelt autoritelt,” ütles Ulvi Selgis. “Kõige haruldasemaks pildiks on Olev Merivee foto valgeselg-kirjurähnist. Vajasime selle linnu fotot juba Aidu looduskaitseala tutvustavat voldikut ette valmistades.
Esialgu ei suutnud me seda kusagilt leida, siis taipas aga Mariliis info selle kohta, et meil sellist pilti vaja on, üles panna linnuhuviliste listi ja selgus, et paaril loodusfotograafil oligi foto pakkuda. Nüüd oli hea pilti ka raamatus kasutada.”
Raamatu kaant kaunistab Johannes Haava helikopterilt tehtud foto, millel teravam silm tunneb punase kirikutorni järgi ära puude vahele peitunud Palamuse aleviku ning kaugemal sinetava Kuremaa järve.
Ulvi Selgise sõnul ei olnud praegune aeg Jõgevamaa kaitstavaid loodusalasid ja -objekte tutvustava raamatu üllitamiseks tegelikult teab kui soodne, sest peatselt on tulemas palju muutusi: neljale olemasolevale kaitsealale on lisandumas 14 uut üle-euroopalisse looduskaitsealade võrgustikku Natura 2000 kuuluvat hoiu-, looduskaitse- ja maastikukaitseala (raamatus on need nimepidi juba mainitud, ent detailsemalt polnud neist veel põhjust juttu teha), osa senini kaitse all olnud parke ja põlispuid langevad aga ilmselt kaitse alt välja ? näiteks tormikahjustuste või kuivamise tõttu.
Ent kui üks trükis juba valmis kujul olemas, siis pole raske selle põhjal mõne aja pärast uut, täiendatud ja parandatud varianti teha.
Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud projekti kogumaksumus oli 60 000 krooni ja raamatut trükiti 1000 eksemplari. Teatud osa tiraa?ist jagatakse tasuta koolidele ja raamatukogudele, muud huvilised võivad seda keskkonnateenistusest osta.
“Loodame, et koolid ja raamatukogud raamatutele ise järele tulevad: nende laialivedamiseks pole meil transpordiraha taotletud,” ütles Ulvi Selgis.
RIINA MÄGI