Ilmataat tuli kiiruisutajatele appi

Ööl vastu laupäeva mõneks tunniks järsult külmenenud ilm võimaldas taastada Adaveres sulailmadega kannatada saanud uisuraja. Eesti meistrivõistlustel kiiruisutamises ja traditsioonilisel võistlusel Kuldne 1500 tegi meestest kõigil distantsidel puhta töö Marten Liiv, naistest võitis Saskia Alusalu kõrval ühe ala ka Mariin Sarap.


Algselt 31. jaanuarile planeeritud kiiruisutamisvõistlus Kuldne 1500 tuli sulailmade tõttu edasi lükata. Korraldajad lootsid Ants Antsoni olümpiavõidu tähistamiseks juba 17. korda korraldatava võistluse pidada koos selleks nädalavahetuseks planeeritud Eesti meistrivõistlustega. Kogu nädala valitsesid aga Adaveres plusskraadid ning aasta algul pakasega rajatud uisurajast väga palju alles ei jäänud.

“Täna Adaveres uisutada ei saa, homme aga küll,” lausus peakorraldaja Väino Treiman kakskümmend neli tundi enne võistluste algust. Optimismiks andis põhjust ilmaprognoos, mis lubas ööks vastu laupäeva kuni kümmet miinuskraadi. Ja sellist võimalust kogenud rajameister Treiman loomulikult kasutamata jätta ei saanud.

Ilmaennustus osutuski täpseks. Reede hommikul Adaveres olnud paar plusskraadi asendusid päeva jooksul paari miinuskraadiga ning laupäeva varahommikul mõõdeti võistluspaigas juba üheksa külmakraadi. Reede pärastlõunal sadanud lumest valmistati korralik rajapõhi ning öösel vaid paar tundi magada saanud Väino Treiman saigi vastu hommikut uut rada valama hakata.

Mõne tunniga valatud raja jää osutus kiireks: Marten Liiv sõitis laupäeval kahel lühemal distantsil üle Adavere 250meetrise ovaali rajarekordid. 500 meetris parandas ta seejuures juba kolm aastat tema nimel olnud senist kiireimat aega koguni 56 sajandikuga. “Põhieesmärk oli püsti jääda,” muigas 19aastane Liiv pärast ajaga 40,69 lõppenud sõitu. Poole pikemal võistlusmaal paranes kaks aastat tagasi Eesti meistrivõistlustel sõidetud senine rajarekord 44 sajandikuga, uueks Adavere uisuraja rekordiks sellel distantsil on 1.23,51.

Kaheaastase vahaeaja järel Adaveres võistelnud Eesti parim naiskiiruisutaja Saskia Alusalu pidi kõige lühemal võistlusmaal tunnistama märtsi algul Itaalias toimuvateks üliõpilaste maailmameistrivõistlusteks valmistuva 19aastase sprinteri Mariin Sarapi paremust. Pikematel distantsidel jättis sel nädalavahetusel MM-võistlustel ühisstardiga sõidus startiv Alusalu aga kõik kodused konkurendid kaugele selja taha.

Eesti meistrivõistluste raames toimunud Kuldse 1500 võistlustel tegi tänavu kaasa 37 uisutajat. Teist aastat järjest oli võistluste maiuspalaks Väino Treimani ja 83aastase Pajusi valla mehe Erich Valksaare duell. Eelmisel aastal esmakordselt nii pika distantsi aja peale läbinud Treiman oli vahepealse ajaga oma kiiruisutehnikat silmnähtavalt täiustanud ning suutis viia isikliku rekordi 4.23,37ni, kuid aastaid uisuvõistlustel kaasa teinud Valksaar osutus siiski veel ligi kaheksa sekundi võrra kiiremaks.

“Eile õhtul ei uskunud ka ise, et kogu programmi saame ära teha ja jää kestab võistluste lõpuni,” tunnistas Väino Treiman pärast ilusat uisupäeva. “Suur tänu Eesti Kultuurkapitalile, E-Piimale ja Eesti Olümpiakomiteele ning kõigile vabatahtlikele, kes aitasid üritust läbi viia.”

Kuigi lubatud vihm laupäeval Adaverre ei jõudnud, tegid paar plusskraadi siiski oma töö ning pühapäeva keskpäevaks oli Adavere ovaalil mitmes kohas taas asfalt väljas.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus