Ilm taliviljale liiga ei tee

Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes on hakatud varasemast suurematel pindadel talivilja kasvatama. Praegused ilmastikuolud, kus külmakraade palju, aga lund napib,  põllumeeste arvates talivilju märkimisväärselt ei ohusta.

Torma valla ettevõtte Vaiatu Agri juhataja Andrus Paloots ütles, et vestles sellel teemal just mõned päevad tagasi agronoom Jaanus Lindsaluga.

“Leidsime, et taliviljade seisukohalt vaadatuna kulges looduses kõik normaalses järjekorras. Kõigepealt külmus maapind ja siis sadas lumi, mida on praeguseks umbes kümne sentimeetrit.  Veidi lund võiks ju veel juurde tulla,” rääkis ta.

Põltsamaa kandis asuva Mällikvere põllumajandusühistu juhataja Meelis Kaljuste sõnul pole lund just kuigi palju, kuid ilmad paanikaks põhjust ei anna. “Mured võivad siiski tekkida talirapsiga. Kui aga lehestik juba suuremaks kasvanud, on ka taimed paremini külma eest kaitstud,” ütles ta, lisades, et teatud ohte võis kaasa tuua pikk ja soe vihmaperiood. “Oluliselt suurenes mulla niiskus, tekkisid loigud. Kui vesi ei jõudnud  enne külmade tulekut maasse imbuda, võis mõnel pool tekkida jääkiht, mis taimedel hapnikupuudust põhjustab,” nentis ta.

Pajusi ABF juhataja Lembit Paal leiab, et talviljapõldudel on praegu lund piisavalt.  

“Praegu pole põllumeestel tõesti muretsemiseks põhjust. Kui on õhuke lumekiht ja temperatuur püsib 20 miinuskraadi ringis, pole see orastele ohtlik. Kui aga juba 25 kraadi külma on, peaks taliviljapõldudel lund rohkem olema. Loodame, et seda lähiajal juurde tuleb,” ütles  Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel.

Talivilju on Jõgevamaa põldudel hakatud viimasel ajal senisest rohkem kasvatama. Nii on tehtud ka aktsiaseltsis Pajusi ABF, kus on praegu  talirapsi, talirüpsi ja talinisu kokku 600 hektaril.

“Talivilja kasvatama stimuleerivad ka suuremad saagid,” nentis ettevõtte juhataja Lembit Paal. Mällikvere põllumajandusühistus on talinisu külvatud 400-500 ja talirapsi 150-160 hektarile.    “Taliviljade all on meil kuuskümmend protsenti haritavast maast. Vaatamata teatud riskile, tasub neid põllukultuure kasvatada suurt saagipotentsiaali silmas pidades,” rääkis  juhataja Meelis Kaljuste.

Firmas Vaiatu Agri on talivilja all aga 40 protsenti põldudest. “Nii suvi- kui taliviljadest on põhilised kasumiandjad ikka raps ja nisu,” märkis põllumajandusettevõtja Andrus Paloots.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus