Iga kaunis kodu võlub omanäolisusega

Maakonna kodukaunistamise komisjon  on  omavalitsuste poolt hindamiseks esitatud kodud üle vaadanud. Kokku oli neid seitsmest omavalitsusest 12, kõik kaunistavad maakonda ning on eeskujuks meile kõigile.

 

President tunnustab käesoleval aastal konkursi Kaunis Eesti kodu” raames lisaks koduaedadele ja maakonna kaunimale omavalitsusele ka maakonna  parimat tööstusmaastikku ja terviserajatist.  

Saime ülevaate pereelamute aedadest

Jõgeva linnavalitsus oli konkursile esitanud perekond Meituse aia Aasa tänaval ja perekond Paju aia Kesk tänaval.

Perekond Meituse aed on terviklike  murualadega, mille foonil kujundusmotiivid hästi esile tulevad. Komisjon jagas kiidusõnu väikesele ürdi-tarbeaiale, kust pere marju, ürte ning juurvilju saab.

Kuigi ülevaatamise ajal oli õitsvaid püsilille- ja põõsaliike üldiselt vähe, oli aias näha piisavalt nii õitsvaid alasid kui anumaid üheaastaste lilledega. Aed on hästi hooldatud ning taimed elujõulised.

Perekond Paju aed on oskuslikult jaotatud väiksemateks ruumideks, igaühel oma funktsioon. Eesaed on lahendatud rahulikult ning avaliku linnaruumiga hästi seostatud.   Aias on mitmeid haruldasi ja vähe levinud taimi. Neid on istutatud küllalt tihedasti, mis summutab raudteelt kostvat müra. Aias on mõnusaid kohti omaette olemiseks  ja puhkamiseks. Aia tagumises osas on kesksel kohal mõnus sulisev veemäng. 

Võlub omanäolisus

Mustvee  linnas vaatas komisjon üle perekond Zalekešini kodu Jõe tänavas. Aed on väga paljude väikevormidega – nii kujunduslike kui praktilistega (puhkekoht, lindude jooginõu jt). Enamik neist on omanäolised. Kujunduses on kasutatud  mitmekesist taimmaterjali. Rohkelt on istutatud okaspuuvorme  ja püsikuliike. Anumates on mitmeid huvitavaid üheaastasi lilli.

Aia teed ja muud pinnad on kivikattega  ning seetõttu jätab välisruum  korrektse mulje.

 hindamiseks Virve ja Elmo Erese aia Nõva külas. Aed  asub kaunil loodusmaastikul, mille kujundamisel on pererahval oluline osa olnud.   Kahjuks on mitmel korral üle Pala valla käinud tormid murdnud maha vana männiku, mis oli perele omal ajal maja asukoha valikul väga oluline. Palju tööd ja vaeva on pere kulutanud paisjärve kallaste korrastamisele ning selle sidumisele oma krundiga.

Aias on avarad murualad, mida raamivad põõsagrupid. Liigid on neisse valitud nii, et õisi jätkuks kevadest sügiseni. Hea on tõdeda, et aeda on istutatud  traditsioonilisi maa-aia liike – sirelit, ebajasmiin ning  huvitavaid püsililli. Avarad murualad liidavad kõik kujundusmotiivid ühtseks tervikuks. Aiapinda ei killusta jalgteed, liikuda saab erinevates suundades üle muru. Aed on hästi hooldatud.  

Puispojeng on vähelevinud ilupõõsas

Leili Allingu aed Palamuse alevikus on lühidalt iseloomustades –  kaunis lilleaed. Aias õitses juuni algul mitmeid kauneid püsikuid (siberi võhumõõk, sidrunkollane päevaliilia jt.). Lilled peenardel on oskuslikult paigutatud ning suurendavad üksteise kujundusväärtusi. Peenraid täiendavad üheaastaste lillede alad. See aed köidab alevikus liikuja tähelepanu oma õiterohkusega ning väga hea hooldusega igal ajal.

Tuleb rõhutada, et aed on oma aja stiilis ning seetõttu kujunduslikult  tervik.

Aias kasvab õitsvaid ilupõõsaid,  on tarbeaed ja  kasvuhoone, kus saab ette kasvatada ka üheaastaste lillede taimi. Selles aias õitses täisilus puispojeng – vähelevinud ilupõõsas Eestimaa aedades. 

Peremees tegi puitskulptuurid

Liivi ja Toivo Küti aed Kurista külas oli  komisjonil meeles eelmise aasta ringsõidult. Peremehe tehtud puitskulptuurid ja perenaise kujundatud lilleala nii tavaliste kui vähe levinud püsililledega annavad aiale oma näo. Pererahva tööd  tunnustas Vabariigi President juba 2009. a Kurista küla elamukvartali osana. 

Jõekäär aiakujunduse osana

Ellar Sügiste pere aed  Põltsamaa vallas on hea näide olemasolevate loodusvääruste (Põltsamaa jõe käär) kasutamisest aiakujunduse osana ning looduslikule toetumisest uute kujundusdetailide rajamisel. Rajatud on tiik ja korrastatud väike jõeharu.

Kunstlikud kujundusmotiivid asuvad elamu läheduses. Möödunud talv oli oluliselt kahjustanud roosipeenraid. Pererahva kinnitust mööda kasvas seal kolmsada roosi, millest enamik vajab sellel aastal uuendamist. Aias on mitmeid mõnusaid istumiskohti.

Aed on väga suurepinnaline, hooldustööd võtavad palju aega. Samas võimaldab avarus igal üksikul kujundusmotiivil mõjule pääseda.

Kodu välisruumi kujundamisel on tähtsal kohal välisvalgustus, mis muudab majaümbruse pimedatel sügis- ja talveõhtutel ainulaadseks.

Kairi ja Egon Kukke elamu Põltsamaa linnas Kaare tänavas on üks näide, kus kunagisest metsistunud koduõuest on oma pere tööga kaunis ja  pere elulaadi arvestav välisruum saanud. Aias on säilitatud vana viljapuuaed, mille keskmesse on pereisa rajanud mõnusa mänguväljaku lastele. Haljastuslikud kujundusmotiivid on hästi läbi mõeldud, taimed sobivad omavahel.

i

ENE ILVES, Maakonna kodukaunistamise komisjoni liige

blog comments powered by Disqus