Huvitavamaid pargipaviljone pakkusid Helsingi ja Tartu tudengid

Luua Metsanduskooli rahvusvahelise pargipaviljonide ideelahendustekonkursi puukool-arboreetumi Euroopa ja Kaug-Ida osakondadesse rajatavatele paviljonidele võitsid Antti Jyränki ja Tuomas Raikamo Aalto Ülikoolist Soomest ning Eigo Tarkin ja Liis Moor Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžist.

Luua Metsanduskool korraldas tänavu sügisel Central Baltic Interreg IV A DEVEPARK projekti raames rahvusvahelise pargipaviljonide ideelahenduste konkursi, millele laekus kokku 14 võistlustööd.

Luua Metsanduskooli pargispetsialisti Ivari Kandima sõnul osalesid konkursil lisaks Maaülikooli, Tallinna Ülikooli Tartu Kolledži ja Aalto Ülikooli üliõpilastele ka Luua Metsanduskooli õpilased. “Sellistel konkurssidel osalemine on õpilastele ülivajalik kogemus ning ettevalmistus erialaseks tööks tulevikus,” kinnitas Kandima.

Luua Metsanduskooli direktori Haana Zuba sõnul on Euroopa osas võitnud projekti näol tegemist õuesõppeklassiga, mida saab erinevate seinaosadega avada või sulgeda.

Klassis on ka väike kamin. Kandima sõnul on kõikides Soomest tulnud töödes kasutatud kaminat kui üht lisaväärtust andvat kujunduselementi.

Võitnud töös on tema hinnangul väga hästi ära kasutatud kogu pindala. “Nad jagasid lubatud 20 ruutmeetrit kolmeks eri mahuks, tekitades nende vahele justkui sisehoovi, pannes vahele liikuvad uksed ja pea kohale ronitaimed. Nii saab avad sulgeda ja jääb mulje, et tegemist on suure ruumiga.”

Kaug-Ida osakonna parimaks osutunud “Käbi” jääb arboreetumit läbiva peatee äärde. Tegemist on lehisekäbist inspireeritud, lõigatud tipuga vormiga, mis koosneb liimpuitdetailidest. Mööda seina saab üles ronida ja katus on kasutatav vaateplatvormina. Ivari Kandima hinnangul on tegemist moodsa ja samas väga lihtsa vormiga. 

Kasutatakse huvitavat paika

Luua Metsanduskooli metsaülem Peep Arold märkis, et puukool-arboreetum on aastakümneid püsinud samasugusena ning et seal mingitki muutust läbi viia, tuli mõte korraldada konkurss. “DEVEPARK projekti kaasamine andis olulise tõuke ja nüüd on muutused olnud kiired,” lisas ta. “Puukool pole ainult puude kogumik, vaid ka õppimise ning teadustöö tegemise ja ka puhkamise koht,” nentis ta.

Tegemist on ajalooliste parkide jätkusuutliku haldamise ja arendamise projektiga Soomes ja Eestis. See on kolmeaastane projekt, mille lühinimi DEVEPARK tuleneb sõnast “development” ja tähendab tõlkes arengut. DEVEPARK on suupärane nii eestlastele kui ka soomlastele.

Haana Zuba ütles, et kogu arendamise idee seisneb selles, et kool saab ära kasutada looduslikku ja ajalooliselt mitmekesist piirkonda, nagu kooli arboreetum koos oma geograafiliste tsoonidega. “Pargipaviljoni konkurss oligi selle mõttega üles ehitatud, et saada omanäolisi ja ainult selle piirkonna jaoks mõeldud ideid. Ümbritsev loodus ja pargipaviljoni kontseptsioon toetavad üksteist, tegemist on unikaalse keskkonnaga taolisteks arendusteks,” tõdes ta.

Sümboolne on koolijuhi hinnangul seegi, et konkursi võit läks pooleks – üks Eestisse ja teine Soome, seda enam, et ka projekt on kahe riigi vaheline. 

Paviljonid ehitatakse rahvusvahelises laagris

Zuba ütles, et lisaks märgiti ära veel kolm tööd, mida praegu veel teostama ei hakata, kuid koostöö autoritega jätkub. “Me näeme juba mitut kohta, kuhu pakutud paviljone võiks rajada, seega ei lähe midagi kaduma,” tunnistas ta.

Haana Zuba hinnangul sobiksid pakutud kergehitised ka mõnda teise paika väljaspool Luua parki ja arboreetumit.

Kool soovib kaks paviljoni valmis ehitada tuleva aasta suvel rahvusvahelises noortelaagris. Laagris võiksid osaleda nii ehitus-, arhitektuuri- kui ka aianduserialade õpilased. Huvi taolises laagris osaleda on juba ilmutanud mitu kooli. “Meie peame teadma, mida me siin täpselt tegema hakkame, kui suure rahvahulgaga ja mis see maksma läheb,” tõdes ta.

Konkursitöödest avatakse Luua mõisa saalis jaanuaris ka näitus. 

Rahvusvahelise pargipaviljonide ideelahendusekonkursi parimad

Euroopa osakonna parim “TRINITY” – autorid Antti Jyränki ja Tuomas Raikamo Aalto Ülikoolist Soomest

Ära märgiti

“BOULDER” – autorid Erkko Aarti ja Arto Ollila Aalto Ülikoolist Soomest

“Parkett”- autorid Eigo Tarkin ja Liis Moor Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžist

Kaug-Ida osakonna parim “Käbi” – autorid Eigo Tarkin ja Liis Moor Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžist

Ära märgiti:

“Ruum(itus)“ – autorid Erik Joasaare, Kadri Kiho, Mari Toom Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžist 

Töid hindasid

*Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaan Lylian Meister

*Keskkonnaameti spetsialist Maris Paju

*OÜ Ühinenud Arhitektid arhitekt Priit Pent

*Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba

*Luua Metsanduskooli pargispetsialist Ivari Kandima

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus