Huvi maal puhkamise vastu on suurenenud

      

Jõgevamaa turismitalunikud ja mujalgi maapiirkondades asuvate majutuspaikade omanikud usuvad, et uute ja huvitavate teenuste pakkumine, huvi suurenemine puhkamise vastu Eestimaal ning tulude ja kulude ratsionaalne planeerimine võimaldavad vastu pidada ja areneda ka majandusraskuste perioodil.

Palamuse vallas asuva Mokko turismitalu omanik Külliki Alekand tõdes, et majanduslanguse olukorras peavad ka turismiettevõtjad ökonoomsemale majandamisele mõtlema. “Peame põhjalikku arvestust nii kulude kui tulude üle ja hoiame pidevalt huviorbiidis alaliste koostööpartneritega sõlmitud lepinguid. Püüame kokku hoida ka tööjõus. Näiteks meie talus teeb väga paljud toimetused ära mu ema Hilja,”  rääkis ta. 

Mokko talus pole tagasilööke olnud

Külliki Alekandi sõnul pole Mokko talus üldiselt tagasilööke tunda. “Külastatavus on üldiselt stabiilne. Möödunud aastal valmisid koolituskeskus ja söögisaal, mitmed firmad tulevad meile õppepäevi, nõupidamisi ja koosviibimisi korraldama. Näiteks paar päeva tagasi viisid siin oma ürituse läbi psühholoogiatudengid. Juulis koolitused küll enamasti lõpevad, siis võib aga rohkem loota puhkajate tulekut, sest olen tähele pannud, et huvi Eestimaal puhkamise vastu on suurenenud. Meedias ja trükistes pole Mokko talu reklaamimiseks erilist vajadust olnud. Kogemused näitavad, et kõige mõjusamalt levib teave siis, kui üks klient meid oma sõpradele ja tuttavatele kiidab,” ütles ta.

Pala vallas Sääritsa külas asuva Aarde Villa perenaine Natalia Laumets avaldas arvamust, et praeguses olukorras aitab turismiettevõtetel ellu jääda paindlikkus hinnapoliitikas ja mitmekülgne teenustepakkumine. “Pakume majutust kahekümne kahele inimesele. Meil ööbijad saavad ka tasuta paate kasutada. Tundub, et ära tasus ka kümblustünni ja tünnisauna ehitamine,” kinnitas ta.

“Kevadel on puhkajaid käinud küll üsna tagasihoidlikult, kuid küllap on põhjuseks ka vihmane ja jahe ilm. Loodetavasti juulis külastavus suureneb. Mitmed inimesed, kes varem veetsid suve välisriikides, eelistavad praegustes oludes puhata kaunis ja romantilises Eestimaa looduses,” rääkis Aarde Villa perenaine.  

Pala vallas tegutseva Pootsman PT juhataja Rutt Pirk kinnitas, et nende hostelis Kadrinas öömajalisi jätkub. “Turiste on saabunud Eestist, kuid ka Soomest, Saksamaalt, Tshehhist ja teisteski välisriikidest. Nagu varasematel aastatel, on arvatavasti tänavugi külastavuse poolest kõige parem kuu juuli,” ütles ta.

Rutt Pirgi sõnul ei piirdu ka Pootsman ainult majutusteenuse pakkumisega. “Korraldame elamusterohkeid kaatrisõite Peipsi järvel ja ekskursioone ümbruskonnas,” rääkis ta. 

Halvad ilmad kalale ei kutsu

“Mõnedki puhkajad on ka meile oma tulekust märku andnud. Olen pensionär ja kui turismiteenusest teatud lisasissetuleku saan, siis tulen ehk ots otsaga kokku,” ütles Kodaveres asuva Antsu turismitalu peremees Ants Kalling.

Klientide arvu olulise vähenemise üle kurtis Tabivere vallas Saadjärve ääres asuva ja peamiselt harrastuskalastajatele mõeldud Järveääre Talu perenaine Maie Bruus. “Külastajaid on vähe, mis usutavasti tingitud nii majandusraskustest kui ka halbadest ilmadest. Me pole aga ennast ka eriti reklaaminud, oleme nii-öelda äraootavas olukorras,” märkis ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus