Hütikeste rand?

Või hoopis uued mikrorajoonid Peipsi ääres? Üle pika aja kõndisin oma kodu juures piki Peipsi randa. Ja mis ma märkan? Suuri muudatusi! Paistab, et selles lõigus on küll omandireform lõpule viidud, iga rannatükike tundub väga kindlalt olevat kellegi isiklik õueosa.

Aga juurde on tekkinud igasuguseid ehitisi, loomulikult ilma vundamendita. Mõnel isegi tarad ümber, tihti pindalalt mitte just eriti suured. On korralikumalt ehitatud majakesi,  värvitud, laudvooderdisega. Moodi on läinud vagunid. Kuigi niisugune suvila pole ju mastaapne, pole mõned neid veel viimistledagi jõudnud. On roostelaigulisigi ja kõrgehinnalise maaga mitte harmoneeruvaid.

Kuulu järgi on keegi püstirikas toonud oma rannale ka ainult vagunelamu, kaks korda olevat sel suvel siia jõudnud. Tee on lombiline, kitsas, kõrge umbrohi mõlemal pool. Jõuka mehe maa asub selle tee lõpus, aga need, kellest tuleb mööda sõita, teed paremaks ei ehita. Ootavad, et jõukas tegeleks teega, aga kui mehel on terve Eesti krunte täis, millal siis järg Peipsi äärde jõuab? Niisugusest miniarhitektuurist olin küll üllatunud. Isegi mustast kilest püstkojalaadne telk oli ühe rannal kasvava puu tüve külge ehitatud!

Neil, kes tahavad meie kõigi Peipsist osa saada, on päris keeruline  seda teha, sest puuduvad randa kutsuvad sildid!

Ikka kuulen, et kellegi õue olid turistide autod eksinud, ja kohe mitu korda päevas. Ja kuidas siis veetakse teede ette  tõkkepuid või seatakse tee kõrvale silte “Eramaa”. On igasuguseid silte, mis keelavad. Aga kus on sildid, et tulge randa, siin on rand kõigile?  Kuigi elan kilomeetri kaugusel rannast, ei tea ma tegelikult, missuguses rannas uuemal ajal käia tohin. Senini olen kasutanud oma tuttava lahkust, ta lubab oma eraranda. Aga kui tulla oma tuttavatega, suurema grupiga?

Kümne meetri laiust  kaldariba võivad küll kõik inimesed kasutada, aga kuidas sinna pärale jõuda, on raske välja selgitada. Okupatsiooniajal läks mitu rada vee äärde, oli valikuvõimalustki. Nüüd annab nuputada, aga see ju  üldine trend? Kõik ju läheb keeruliseks, tehnika näiteks, eks logistikagi…. 

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus