Hundijalavee hind langeb tasapisi

Alates 1. juulist langes Eestis nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsenti. Seaduse poolt hääletas 70 ja vastu oli üheksa riigikogu liiget.


Aktsiiside 25protsendiline langetamine tähendab näiteks pooleliitrise ja viieprotsendilise alkoholisisaldusega õllel koos käibemaksuga 12,69sendilist hinnalangetust. Pooleliitrine pudel viina, alkoholisisaldusega 40 protsenti, maksab koos käibemaksuga 1,5 eurot vähem.

Lätti 300 miljonit eurot

Alkohoolsete jookide uued hinnad on madalamad alkoholiaktsiisi võrra, mis on arvutatud ilma käibemaksuta hinnast, vastavalt seaduses kehtestatud iga alkoholitüübi muudatuse määrale. Edasised hinnalangetused sõltuvad aga nii jaekettide kui ka hankijate laovarudest ja hankijate uutest hindadest aktsiisilanguse alusel.

Kuna vähenev aktsiisitulu tekitab eelarvesse puudujääki, on riik sunnitud oma tegevuskulusid mujal kokku tõmbama. Peaminister Jüri Ratase sõnul jõutakse selle juurde lähemalt sügisel 2020. aasta eelarvet tehes. Samas kaotas Eesti naaberriigi Läti riigikassale rohkem kui 300 miljonit eurot, kuna alkoholi käidi ostmas piiri tagant. Kui mindi, osteti hulgi ja see kasvatas alkoholi tarbimist, mis omakorda mõjutas rahva tervist.

Eesti Arstide Liidu president Jaan Sütt on aga avaldanud arvamust, et ka aktsiisilangetuse järel kasvav tarbimine kasvatab juba esimesel aastal surmade arvu 150 võrra.

Jõgeva Meie kaupluse juhataja Piret Õilsalu sõnul ei ole praegu veel muutusi märgata. „Hetkel on kuu algus, pensionipäev tuleb, eks siis ole näha,” naerab ta. „Ja ilm mõjutab. Kui on palav, ostetakse õlut,” viipab ta müügiloleva märjukese poole. „Muudame hindu vaikselt. Alguse saab asi ikka tootjatest ja ladudest. Meie poes mõjutavad ostuotsuseid pigem soodushinnad.”

Inimesed ei ole veel harjunud

Piret Õilsalu arvab, et pigem oleks pidanud kütuseaktsiisi langetama. „Kütuseaktsiis tõstab ju kõikide kaupade hindu, ka toidukaubal. Kes vähe alkoholi tarbib, see jaksas kõrgema aktsiisiga ka oma pudeli osta. Lätlased lubasid omakorda aktsiisi langetada, siis ei muutu ses osas samuti midagi ning suurte koguste ostja sõidab ikka piiri taha,” kehitab Õilsalu nõutult õlgu.

Coopi juhataja Maria Vanari sõnul ei ole inimesed veel harjunud, et hind langes. „Iga päevaga on müük kasvanud ja muutust on tunda küll. Praeguseks on suuremal osal alkoholil hinda alandatud ja jooksvalt muutuvad hinnad veelgi,” lisab ta.

Rimi teenindusjuht Aili sõnab: „Rimis on osadel viinadel hind langenud. Alkoholi ostmist mõjutavad hind, üritused ja rahapäevad. Praegu ei ole veel märgata, et rohkem ostetaks, aga hetkel on kauplustes üldse rahulik aeg, kuu lõppes ja raha on inimestel veel kätte saamata.”

Maximas toimetab alkoholiletis Aleksander Pipponen, kes ütleb: „Ma ise alkoholi ei tarbi aga kui muutustest rääkida, siis nädal tagasi seisis õlu letil, pärast hinna alanemist ostetakse päris hästi. Veel suurem ostmine algab reedel pärast kella 10,” muheleb ta.

Grossi kaupluse juhataja Terje Umberi sõnul ei ole massilist ostmist märgata. „Muudatus on sujuv ja ostukäitumine ka. Hindu alles langetatakse,” märgib ta.

Karl Lomp, kes Jõgeva Selveri kaupluse fuajees müügitööd teeb, ütleb et viimastel päevadel on varasemaga võrreldes märgata märksa rohkem alkoholi ostjaid.

Alkohol on tarkade jook. Lõppkokkuvõttes jääb iga inimese enda otsustada, kas ja kui palju ta hundijalavett tarbib.

KATERINA PUUSEPP

blog comments powered by Disqus