Põltsamaa lähistel Kalme külas elavad Eliko ja Taavi Kolbin proovivad oma pereettevõttega Humal&Päts peagi turule tuua maitsvad käsitööleivad ja –õlled. Ettevõtjate nägemus on, et neid saab tulevikus osta ka tavapoodidest.
Eliko ja Taavi Kolbin asusid Kalme külla elama neli aastat tagasi ning maale kolimisega kerkis varem majandusala õppinud ja praktiseerinud Kolbinitel mõte tegelda vahelduseks hoopis millegi muuga. Elikot on alati huvitanud leivaküpsetamine, selle pisiku sai ta juba lapsepõlves vanaema küpsetatud leiba proovides. Nüüd oli tema arvates aeg ka ise leivaküpsetamisega algust teha ning sellega ka väike äri käima lükata. Praeguseks on Eliko välja mõelnud nelja sorti leiva retsepti ja neid ka küpsetanud. Leibades pole mingisuguseid säilitusained ning kõik on tehtud vaid rukkijahust. Masstootmises valmivatele leibadele lisatakse nimelt sageli ka nisujahu.
Pereisa Taavi hobiks on juba mõnda aega olnud õlle valmistamine ning mõte selle pealt teenida sai küpseks käesoleva aasta alguses. Nüüdseks on ta jõudnud õlleteoga nii kaugele, et mõned partiid on juba pudelitesse villitud, rahvale maitsmisekski pakutud ja töövalmis on kaks uudset õlleretsepti – nisuõlu “(N)isukas” ja rukkiõlu “Kuldid rukkis”.
Esimesed suuremad leiva ja õlle proovipartiid tegid Kolbinid tänavuse Maamessi tarbeks, kus nad Jõgevamaa Koostöökoja boksis oma toodangut tutvustasid. “Meie eesmärk messil oli end rahvale näidata ja tooteid proovida anda. Palusime maitsjailt ja ostjailt ka kirjalikku tagasisidet. Kes seda tegema vaevus, sai kingiks paki leivaviiludega või pudeli õlut,” rääkis Eliko. Taavi lisas, et messil käimine oligi ennekõike võimalus ennast näidata ja edaspidiseks koostööks kontakte leida.
Turul on käsitööõllele ja –leivale ruumi
Kolbinite talumaja, kus praegu leiva- ja õlletegu käib, jääb tootmismahu suurenemise korral kitsaks. Praegu käivadki läbirääkimised lähedalasuva kunagise söökla ruumide rentimiseks ning leiva- ja õlleteole sobivaks muutmiseks. “Paberimajandust ja asjaajamist on olnud rohkem, kui algul arvata võis,” nentisid Eliko ja Taavi. Siiski on lootust, et septembri teiseks pooleks saadakse dokumentatsioon korda ning leivateo- ja pruulikoda võib tööle hakata.
Mis puutub käsitööleiva- ja õlleturgu, siis paari viimase aastaga on Eesti poelettidele ilmunud üsna mitmeid taolisi tooteid. Kolbinid leiavad aga, et ruumi jätkub ka nende söödavale-joodavale.
“Praegu moodustavad käsitööõlled kogu Eesti õlleturust ainult mõne protsendi. Mujal maailmas on see näitaja keskmiselt 10 protsenti, seega on siinmail õlleturul uutele tegijatele ruumi küll,” kinnitas Taavi. Temaga nõustus ka abikaasa Eliko, kes märkis, et ka nende leiva jaoks peaks Eesti poelettidel veel ruumi jätkuma. “Me proovime teistest pakkujatest eristuda maitse ja ka toote pakendi poolest,” sõnasid Eliko ja Taavi ning lisasid, et just turunduse paikasaamine ongi praegu neil võtmeküsimuseks. “Toota on ju ka tore, kuid kaupa tuleb ikkagi müüa ka,” täiendas peremees.
Hind masstoodangust oluliselt kõrgem
Selge on see, et käsitöötooted on masstoodangust pisut kallimad. Ettevõtte Humal&Päts toodete ligikaudsed hinnad on juba praegu paika pandud. 900grammine leivapäts maksab umbes kolm eurot ning 330 milliliitrit mahutav õllepudel on umbes samas hinnaklassis. Selleks, et toodete hinda madalamale saada, peavad toomismahud olema ikkagi suhteliselt suured, mida väikesel pereettevõttel on üsna keeruline saavutada.
Praegu tegelevad Kolbinid oma ettevõttes tootmise käimalükkamisega ning uuest aastast on neil plaanis oma toodangut aktiivselt messidel ja laatadel tutvustamas käia. “Tahame kindlasti veel Maamessile minna ning osaleda Kesk-Eestis suurematel laatadel ja muudel sündmustel,” lubasid Humal&Päts asutajad. Kindlasti soovivad Eliko ja Taavi tulevikus näha oma leiba ja õlut müügil ka tavapoodides. “Piisab kasvõi mõnest kohalikust poest siinkandis –Põltsamaal, Jõgeval, miks mitte ka Paides,” märkis Taavi.
EILI ARULA