Hooletus ees, õnnetus taga

Viimasel ajal on Eestis toimunud ridamisi saatuslikke tulekahjusid, kus on hukkunud inimesed. Paljude tulekahjude tekkimist saaks lihtsate abinõudega ära hoida või vähemalt inimelusid säästa. Kahjuks püüavad aga paljud eestimaalased mõtlematult raha kokku hoida seal, kus kokkuhoid väga  kalliks maksma võib minna.

 

Esirinnas kogu Euroopas

Möödunud aasta suvel kohtusin oma Soome kolleegiga, kes oli murelik suure tulekahjus hukkunute arvu pärast. Nimelt hukkus Soomes 23 inimest miljoni elaniku kohta aastas, lähinaabritel Rootsil ja Norral on vastav arv aga ainult 13. Naabrid ikka võrdlevad end omavahel ja soomlaste mure on seega arusaadav.

Kui panna siia kõrvale aga näiteks Eesti ja Läti numbrid, siis näeme, et meil hukkub aastas ca 100-110 inimest miljoni elaniku kohta. See on aga neli korda rohkem kui Soomes ja kaheksa korda rohkem kui Rootsis ja Norras!

Oleme esirinnas nii liikluses kui ka tulekahjudes hukkunute arvu poolest kogu Euroopas. Kas see on edetabel, mida tahame juhtida? Ilmselt mitte.

Mida siis teha, et meid tulekahjudes vähem hukkuks ja statistika poolest Skandinaavia riikidele natukenegi lähemale jõuaksime?

Abinõud on tegelikult lihtsad ja pea igale hoolivale inimesele kättesaadavad.Ostke vähemalt üks suitsandur igasse magamistuppa. Vahetage regulaarselt suitsuanduri patareisid.

Kütteseadmete ja elektrisüsteemide ehitamine ning paigaldamine usaldage vaid kogenud spetsialisti hoolde. Võimalusel eelistage kivist või betoonelemendist korstnat, metallist suitsutoru kasuks otsustades tellige paigaldus müüjalt. Suitsutoru, kaminasüdamiku või saunakerise ostmisel küsige müüjalt eestikeelset paigaldusjuhendit. Puhastage korstnaid vähemalt 1-2 korda aastas. 

Hoolige oma kodust

Kasutatavad kütteseadmed ning korstnad ei tohi olla defektsed. Kontrollige, et neis ei oleks pragusid. Kamina, ahju või katla ukseesine olgu tuleohutust materjalist. Hankige koju esmased tulekustutusvahendid. Ehitustööde lõppedes taotlege majale kasutusluba, sest siis kontrollitakse ka hoone vastavust elementaarsetele tuleohutusnõuetele.

Tegelikult on abinõusid veelgi, kuid need ülaltoodud on esmased. Kui aga kõigele vaatamata peaks juhtuma õnnetus, siis on abiks kodukindlustus. Eestis on oma kodu kindlustanud ligi 30 protsenti peredest, Euroopas on teistsugune mõtlemine ja praktiliselt kõik inimesed on oma kodu kindlustanud. Seega ei ole meil 70 protsendil peredest tragöödia korral abi kusagilt võtta.  Hoidkem oma kodu ja peret.

MERKO KIMSTO,

If Eesti Kindlustuse varakindlustuse vanemtootejuht

blog comments powered by Disqus