Hoole ja hoolikusega aastalõpule vastu

Jõuluootus on võtnud maad, inimesed sagivad lakkamatult ringi ning keskused on täis lähemalt ja kaugemalt tulnud inimesi. Inimesi, kes on nüüd lõpuks oma maamajad, suvekodud ja kõrvalhooned talveunne saatnud ja ise veel viimaseid kiireid toiminguid enne jõulurahu saabumist teevad. Selle detsembrirutu keskel tasuks aga korraks võtta hetk ja mõelda, kas maale maha jäänud armas suvekodu sai kenasti lukku ja sealne vara pikanäpumeeste eest lukku ja silma alt ära pandud.

On olnud aegu, mil piisas ukse ette pandud luuast andmaks märku, et pererahvast ei ole kodus. Varastele on see aga heaks märguandeks – tule julgelt, meid ei ole kodus, saad rahulikult vargil käia. Uks tuleb kodust lahkudes panna lukku ning samas veenduda, et ükski aken avatuks või tuulutusasendisse ei jää. Mõistlik on lahkudes akna ette tõmmata kardin või siis ise aknast avanevat pilti kontrollides välistada toas möödujale ahvatlevalt silma paistvad asjad. Kindlasti ei ole tark tegu kodust lahkudes jätta võtit mati alla, uksepiidale või postkasti – need on kohad, mida varas kindlasti kontrollimata ei jäta. Ka tuleks kodust lahkudes ise sellise silmaga aknast sisse kiigata.

Kõik, mis kallis, see silma alt ära. Taoline reegel kehtib eriti aiatehnika, tööriistade, aga ka õuele jäetud jalgrataste ja muu kohta. Kodust eemal olles võib asjad viia kõrvalhoonesse või kohta, millel ees sama kindel lukk kui kodulgi. Kaaluda võiks hinnaliste esemete märgistamist, sest kui politsei varastatud esemed leiab, on omanikul suurem võimalus need kiirelt tagasi saada. Ühtlasi raskendab see kurjategijal varastatu edasi müümist. Kui võimalused lubavad, tuleks mõelda ka liikumisanduriga valgustussüsteemide, valvekaamera või neljajalgse “valvuri” peale, kes majaümbrusel silma peal hoides võõrad oma kohaloluga eemale peletaks.

Kui juhtub, et lahkute pikemaks ajaks kodust, ärge unustage sellest teavitada oma naabreid, et nad saaksid kahtlastel liikumistel silma peal hoidmisega abiks olla ning näiteks ka teie postkasti tühjendada või kodust vara valvama jäetud pere lemmikule süüa ja juua anda. Oma vara kaitsmine ei anna kahjuks sajaprotsendilist garantiid, et innukas varas kõige kiuste midagi kaasa ei vii. Ometigi raskendab see varga vaba tegutsemist teinekord piisavalt, et ta sissemurdmisest loobuks ning samas lihtsustab varguse aset leides selgitada selle taga olnud isiku. Kunagi ei saa oma vara suhtes liiga hoolikas olla.

Politsei soovib rõõmsaid pühi ja turvalist aastavahetust!

JANA ÕIM, Tartu politseijaoskonna ennetus-ja menetlustalituse Jõgeva piirkonnagrupp

blog comments powered by Disqus