Hooldamata suitsuandurist pole abi

Tänu Päästeameti raugematule rahvavalgustusele, et suitsuandurist on abi tulekahjust eluga pääsemiseks, on suitsuandurid hakanud pisitasa meie kodudesse jõudma.

Oma osa mängib selle liikumise kiirendamisel õigusakt, mis muudab suitsuanduri kasutamise tänavu suvest ehk 2009. aasta 1. juulist igas majapidamises kohustuslikuks. Selleks, et kodus lae alla paigutatud ja sinna sageli ka unustatud tulevalvurist  tõepoolest hädas õigel hetkel abi oleks, tuleb seda piisava regulaarsusega puhastada.

Hooldamata andur annab valehäireid

On kindlaks tehtud, et puhastamata suitsuandur reageerib ruumis olevale suitsule ca 60 korda aeglasemalt. Kui hooldatud seade annab tulekahjust teada 5-10 sekundi pärast ehk esimese suitsuga, siis aasta aega laes tolmunud hooldamata suitsuandur võib häiret anda alles üheteistkümnendal minutil. Siis on aga sageli liiga hilja, sest just selleks hetkeks on tuli saavutanud oma maksimaalse võimu ning mürgised gaasid surmanud toas viibinud inimese. Samuti võib hooldamata andur hakata andma valehäireid ja see pole just meeldiv ei omanikule ega naabritele.

Ent kui tihti ja millega suitsuandurit puhastada? Nii, nagu televiisorilt võetakse korralikes peredes kord nädalas tolmu, tasub sama teha ka suitsuanduriga, sest ka see on  elektriline seade, mis tolmu enda külge tõmbab. Ning iganädalane teleripealse puhastamine näitab, et seda pole just vähe.

Suitsuanduri puhastamiseks saab kasutada oma abimeest koristustöödel — tolmuimejat. Suunates nädalas korra toru ka lakke, saab lihtsalt ja suitsuandur kerge vaevaga tolmuvabaks.

Samuti on abi spetsiaalsest suruõhu-aerosoolist, mis on müügil enamikus suuremates selvepoodides. Sellega puhastamine annab parima tulemuse, ent nõuab lae all turnimist ning nõuab seetõttu rohkem vaeva.

Ka patareisid tuleb vahetada

Teiseks oluliseks asjaks, mis aeg-ajalt pilgu peale viskamist nõuab,  on anduri patarei. Olenevalt patareist, on see kasutuskõlblik aastast kolme aastani. Tühjenemisest annab andur vaikse piiksatusega märku. Seepeale on aga nii mõnigi kasutaja patarei andurist eemaldanud, kuid pole uut asemele pannud, sest arvanud, et andur on rikkis. Tühjast plasttükist lae all pole aga suuremat abi.

Aeg-ajalt maksab kontrollida ka suitsuanduri töökorras olekut. Kõige ohutumaks mooduseks on vajutada alla seadme küljes olev testnupp. Kui seade on korras, hakkab see kohe helisignaaliga märku andma. Testnupu vabanedes heli lakkab.

Neile, kes täna veel arvavad, et suitsuandur on liiga kole või kallis, et seda oma tuppa lakke riputada, kinnitan, et see 100-kroonine investeering tasub end küllaga ära. Pole ju midagi ilusamat ega kallimat kui inimelu või oma kodu.

Suitsuandur annab vajaliku ajavaru tegutsemiseks, andes ohust märku hetkel, kui mürgised gaasid pole täitnud ruumi ning reaalselt on võimalik veel tulekahju käepäraste vahenditega (vesi, tekk) kustutada.

Sageli peljatakse suitsuandurit kõva lärmi tegemise pärast. Kuid just see tagab reageerimise kiiruse, äratades inimese ükskõik kui sügavast unest või tuues ka kõige ükskõiksemad naabrid lõpuks üürgaja ukse taha. ERGOl on olnud juhtum, kus korteris lärmav suitsuandur pani naabrid tegutsema selle vaigistamiseks. Kui algul tunduski, et tegemist on põhjuseta karjuva suitsuanduriga, siis kõrvalkorterisse sisenedes selgus, et põhjust oli küllaga – köögi pliidile unustatud pann põles kõrge leegiga. Õnneks tuli selle juhtumi puhul vaid köögimööbel kindlustuse kulul välja vahetada.

Kvaliteetse tulekahjuanduri näitajad:

– valmistatud Euroopas;

– tähistatud CE-märgistusega;

– pakendil tootja ja maaletooja andmed;

– pakendil või kaasas eestikeelsed paigaldus- ja hooldusjuhised;

– pikk tootjapoolne garantii — 5 kuni 10 aastat;

– pikaealine toitevoolu patarei — liitiumpatarei;

– toitevoolu patarei on kergesti asendatav;

– kergesti hooldatav: puhastamiseks hõlpsasti (so tööriistu kasutamata) avatav või

laiemate õhuavadega;

– universaalsed töökeskkonna tingimused (nt. lai töötemperatuuri või õhuniiskuse vahemik).

Allikas: www.kprp.ee

ANU VAHTRA-HELLAT

blog comments powered by Disqus