Homme peetakse naiste tantsupidu

Eile saabus Jõgevamaale enam kui kolm tuhat tantsijat, et kaks päeva kuumust trotsides proove teha ning pidada homme maha esimene Eesti Naiste Tantsupidu NaiseLugu”. Seoses peoga tuleb kohalikul rahval arvestada tavalisest suurema liiklusaktiivsusega teedel ja tänavatel ning muude erakorraliste asjaoludega.

Naistepeo “pealinna” Jõgeva kõrval saavad suursündmusest omal moel osa paljud teised Jõgevamaa paigad. Peale Jõgeva staadioni tehti-tehakse proove ka Jõgeva aleviku, Kuremaa, Laiuse, Palamuse ja Saduküla staadionil, majutatud on tantsijad aga peale Jõgeva veel Kaareperre, Kuremaale, Laiusele, Palamusele, Siimustisse ja Änkkülla. Jõgeva staadionile saabub kogu tantsuseltskond täna lõunaks, mil algab tantsuetenduse montaazhiproov.

Ehkki pidulised saabuvad Jõgevale umbes 800 auto ja bussiga, ei peaks sõidukid linnatänavaid siiski ära ummistama, sest need suunatakse Tähe tänavaga külgnevale 7 ha suurusele põllule rajatud ajutisse parklasse. Linna sisse ja linnast välja sõitmisel võib väikseid takistusi siiski esineda. Veelgi enam tasub aga kõrva taha panna seda, et Aia tänava ja ühisgümnaasiumi hoone vahele jääv Piiri tänava lõik on nii täna kui ka homme suletud, sest ühisgümnaasiumi ees peetakse mõlemal päeval hommikul kella kümnest alates käsitöölaata.

Seal pakutakse ainult eestimaist käsitööd,” ütles tantsupeo majandustoimkonna juht Aimar Pihlak. Polikliiniku parklas võtavad koha sisse toitlustajad ning sealsamas paiknevast suveniiritelgist saab soetada tantsupeo sümboolikaga meeneid. Pühapäeval st peopäeval saab ühisgümnaasiumi juurest ka lilli osta: tantsurühmad tahavad nendega pärast pidu oma juhendajaid meeles pidada.”

Linna sisse ei tasu sõita

Peopaiga läheduses elavate inimeste kodurahu saab kolme päeva jooksul ilmselt omajagu rikutud, sest lisaks proovidele ja etendustele toimub ka kaks simmanit. Eileõhtune oli mõeldud üksnes naistele, täna õhtul peetakse segasimmanit, millel tantsuks mängivad Untsakad. Tantsupeolised pääsevad simmanile tasuta, muud huvilised peavad viieeurose pääsme lunastama. Simmanit peetakse Jõgeva Ühisgümnaasiumi staadionil, kuhu on püstitatud suurim telk, mida Jõgeva linnas nähtud (katab 1500 ruutmeetrit). Loodetavasti suhtuvad ümberkaudsed elanikud siiski mõistvalt: naiste tantsupeo näol on ju tegemist Jõgeva linna jaoks väga olulise ettevõtmisega.

Ka need, kes pühapäeval kella 11sele peaproov-etendusele ning kell 15 ja 19 algavatele kontsertidele (kõigile neile on pääsmeid veel saada) autoga saabuvad, peaksid linna sisse sõitmise asemel kohe võtma suuna viaduktiesisele ringteele, kust pääseb Tähe tänava äärsesse ajutisse parklasse.

Staadionile püstitatud ajutisele tribüünile hakatakse publikut laskma tund enne kontserti ning siseneda saab kahest kohast, staadioni peaväravast ning ühisgümnaasiumi hoone nurga juures paiknevast ajutisest väravast. Neil, kel pääse soetatud sektoritesse 1 kuni 6, on mõistlikum siseneda peaväravast, sektoritesse 7 kuni 10 on lühem tee ajutisest väravast minnes. Tribüünil õigesse sektorisse jõudnuid juhatavad oma kohale juba kohanäitajad.

Pea olgu kaetud

Ehkki Jõgeva kannab külmalinna tiitlit, tuleb nii tantsijatel kui ka publikul proovide ja peo ajal võidelda hoopis kuumusega. Eile peostaabi arstipunktis valves olnud dr Kalle Piiskoppel ütles, et kuuma ja päikeselise ilmaga on kõige tähtsam hoida pea kaetuna ja tarbida piisavalt vedelikku. Kõige parem on tema sõnul mineraalvesi. Tantsijad peaksid aga selleks, et lihased töökorras hoida, tarbima tavalist keedusoola: sööma hommikul näiteks mõne soolase võileiva ja lisama veidi soola lõunasupile.

“Pea päikese eest kaitsmiseks peaksid pealtvaatajad kindlasti kasutama mütsi, mitte vihma- või päikesevarju: need segavad tagapool istujaid,” lisas Aimar Pihlak.

Eile tantsupeole saabunute hulgas on ka üks üsna lühikest aega koos tantsinud seltskond: tantsurühm Kadrioru Kadrid, milles teeb kaasa ka tantsupeo patroon ja presidendi abikaasa Evelin Ilves.

Presidendi kantselei naistöötajatest tantsurühma moodustamise ja sellega peole tuleku idee tekkis aprilli algul, kui olin andnud nõusoleku peo patrooni kohale asuma,” ütles Evelin Ilves. Vahepeal paisus tantsurühm suisa 18-liikmeliseks, ent peole said aega tulla 14 tantsijat. Et kantseleis piisava suurusega prooviruumi pole, hakkasime, kui ilm vähegi lubas, harjutama Kadrioru lossi aias. Õnneks tantsib meie rühmas kaasa ka lossiaednik: tema laskis aias muru aegsasti esimest korda ära niita, et sellel tantsida saaks.”

Tantsud aitas Kadrioru Kadridel selgeks saada tantsupeo pealavastaja Ülo Luht. Presidendi kantselei meestöötajad käisid aga aeg-ajalt piilumas”, kuidas naistel tantsimine edeneb, ning osa neist tuleb ka pidu vaatama. Kella 19sele kontserdile on oodata ka presidenti.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus