Homme algavad Betti Alveri luulepäevad

Jõgeva kultuurikeskuses avatakse homme keskpäeval XIX Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”, millel seekord esitatakse Betti Alveri ja Heiti Talviku loomingul põhinevaid luuleetendusi.

Kui muudel aastatel on “Tähetunnil” käsitletud teisi teemasid, siis Betti Alveri juubeli-sünniaastapäevade aegu on alati Alveri tekstide juurde tagasi tuldud. Juubeliaasta on tänavugi: eile möödus poetessi sünnist 105 aastat.

“Seekord otsustasime teemat siiski laiendada ja võtta vaatluse alla ka Heiti Talviku loomingu. Alveri tekstide hulgast on juba raske selliseid leida, mida “Tähetundidel” korduvalt kasutatud poleks,” ütles luulepäevade peakorraldaja, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahur.

Luulepäevadel osaleb 21 truppi 22 lavastusega: Liblikapüüdja toob, nagu tavaliselt, välja kaks lavastust. Neist üks põhineb Alveri lapsepõlveainelisel luulel ja kannab pealkirja “Jõgeva ja Pedja vahel” (seda mängitakse homme kell 17.30 algavas etendusteblokis), teise aluseks on Alveri luuletus “Tulipunane vihmavari”, mida  mängitakse luulepäevade viimase etendusena ülehomme lõuna paiku. “Tulipunase vihmavarju” lavastamine on arvestades teksti rohket kasutatust eri põlvkondade etlejate poolt üsna riskantne ettevõtmine.

“Mõtlesin päris kaua, enne kui selle teksti kasuks otsustasin,” tunnistas Lianne Saage-Vahur. “Ega “Tulipunane vihmavari” erilisi lavastuslikke vigureid ka teha võimalda. Nii et lavastus tuleb väljendusvahenditelt napp ja vaoshoitud.”

22 lavastust on jagatud viide blokki, mis algavad reedel kell 12.30, 15.30 ja 17.30 ning laupäeval kell 10 ja 11.30. Lavastusi hindavas zhüriis ehk Akadeemias on lubanud kaasa lüüa Jaak Allik, Toomas Lõhmuste, Kersti Kreismann, Ele Süvalep, Margit Kilumets, Tarmo Tiisler, Kalle Piiskoppel, Villu Konrad, Rain Mikser ja Mihkel Kübar.

Homme õhtul kell 19 kogunevad luulepäevalised küünlatuledes mälestushetkeks Betti Alveri parki, kuhu on oodatud ka linnarahvas. “Tähetunnil” osalejad saavad samal õhtul kuulata ansambli Eneseimetlejate Klubi kontserti Jõgeva Gümnaasiumis ning laupäeval kell 13.30 osaleda kultuurikeskuses toimuval Improteatri etendusel. Etendus on kordumatu, sest näitlejad ehitavad oma tegevuse üles publiku antud märksõnadele. Nii ansamblis Eneseimetlejate Klubi kui ka Improteatri trupis teeb kaasa ka Liblikapüüdja vilistlane Maarius Pärn.

“Tähetunni” paremad kuulutatakse välja laupäeval kell 15.30.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus