Eesti tähistab sündmust üleriigiliselt, rahvapidudega igas maakonnas. Jõgeva maavanem Aivar Kokk ütles Vooremaale, et otsustas Mustvee kasuks kohe, kui rahvastikuminister ja presidendi kantselei ettepanekuga seda päeva igas maakonnas tähistada välja tulid.
“Ühtegi teist varianti peast küll läbi ei käinud kui Mustvee. Rääkides eestlusest ja 90 aastast, ei saa Jõgevamaa mööda minna vanausulistest, inimestest, kes juba mitu sajandit tagasi üle Peipsi jää Eestisse tulid. Nad jäid siia, ja on teada, et need venelased, kes elavad Peipsi ääres, on olnud meiega koos ka rasketel aegadel ning sageli on nad olnud rohkemgi eestlased kui meie ise,? ütles Kokk.
Vapikell lööb esimesed löögid
Maavanema kultuurinõunik Tiina Loorand kinnitas, et rahvapidu Mustvee Kultuurikeskuses algab homme kell 18. Kell 18.30 saab tervituseks sõna Mustvee linnapea Mati Kepp, seejärel laulab Jõgeva Gümnaasiumi segakoor Maret Oja juhatusel. Kell 18.50 on ette nähtud maavanema kümneminutine päevakohane sõnavõtt.
Tiina Loorand palub rahval aegsasti koguneda ja inimestel seekord tavalisest täpsemalt ajakavast kinni pidada, sest kell 19 algab ETV otseülekanne Estoniast. Saadakse osa presidendi tervitusest ja vaadatakse koos telelavastust “Oma maapäev?.
Kell 19.55 jätkub tegevus Kultuurikeskuse esisel platsil, kus avatakse maakonna vapikell. Kuigi kell on Mustvees kultuurikeskuse seinal olnud juba mõned päevad, kuuleb esimesi lööke ja meloodiaid homme.
Jõgevamaa vapikella esimese mängu järel helisevad kõikide Mustvee linna kirikute kellad. Ühiseks palveks ja õnnistamiseks on kohal kõik Mustvee vaimulikud. Maavanema sõnul on erinevate uskude rohkus ja edukas pikaajaline kooseksisteerimine Jõgevamaa eripära, ühispalve aga sõnum sellest, et Jõgevamaal elavad sõbralikult koos erinevad usud, kogukonnad ja keeled. Oodatud on kindlasti ka need eestlased, kes ühtegi kogudusse ei kuulu.
Jõgevamaa kolm kella mängivad igas linnas erinevaid meloodiaid. Aivar Koka sõnul on kellad mõeldud küll linnakodanikele, kuid nad on paigutatud sellistesse kohtadesse, kus inimesed bussi peale lähevad, et Jõgevamaal keegi kunagi bussist maha ei jääks.
Kella avamisel pakutakse samovariteed, Põltsamaa glögi, Kalevipoja kommi ja piparkooki.
Mustvees on hea meeskond
Kell 20.30 minnakse tagasi kultuurikeskuse saali, kus ootavad kaetud lauad ja esinevad ansamblid “Felix Band? ja “Laisad Poisid? koos maakonna vokaalansamblitega Tabiverest, Mustveest ja Kamarist.
“Me püüame teha mõnusa rahvapeo, nagu eestlastel läbi sajandite kombeks on olnud,? kinnitas Kokk.
Tiina Looranna sõnul on Mustvees kultuuriürituste korraldamine sujuv, sest selles piirkonnas on väga hea meeskond, kus tegutsevad ühiselt mõlemad koolid, kultuurimaja, raamatukogu ja Mustvee linnavalitsus, samuti on kaasatud omavalitsused nii Kasepäält kui Palamuselt.
“Mina pean Mustveed Peipsi pealinnaks, rääkigu teised, mis tahavad,? avaldas maavanem, et ka regionaal-, kultuuri- ja rahvastikuministrid on oma pilgud Peipsi poole pööranud. “Terve Peipsiäär on seni olnud vaeslapse olukorras, aga see hakkab muutuma,? ütles Aivar Kokk.
Peol ei ole korraldajate kinnitusel lukku ees. Ainus, millega tuleb arvestada, on see, et kui saal täis saab, ongi saal täis. “Ükski Venemaa telekanal pole seni küll meie Mustvee ürituse vastu huvi üles näidanud ja ma loodan, et mingit poliitilist jama ei tule,? ütles Aivar Kokk.
Et samal ajal on Estonias koos Riigikogu ja valitsus, siis pole ka külalisi Tallinnast Mustveesse oodata.
“See on pidu oma maakonna rahvale, kuid ka külalised on muidugi teretulnud, et tähistada Eesti Vabariigi alguse kuupäeva, kui eesti pojad ja tütred arvasid, et nüüd on õige aeg kuulutada välja oma riik.?
JAANIKA KRESSA