Hõimupäeva matkajaid õnnistas sügisvihm

Mustvee valla kolmandat sünnipäeva tähistati pühapäeval toimunud hõimupäeva matkaga. Vaatamata jahedale ja vihmasele ilmale jäid osavõtjad retkega rahule.

ULVI TAMM

„Idee tähistada Mustvee valla sünnipäeva matkaga just sellisel marsruudil tekkis sellest, et varem kuulusid need külad, mis piirnevad raudteetammiga, hoopis endise Avinurme ja Lohusuu valla koosseisu,” selgitas MTÜ Piilsi külaseltsi üks eestvedajatest ja matka korraldajatest Piret Haav. „Nii tuligi hõimupäeva matka mõte – lõimumine Mustvee valla lõunapoolsemate küladega.”

Matkarada mööda endist raudteetammi

Matk on siiani toimunud kunagise Avinurme-Sonda raudteetammil, mis on praegu RMK metsatee ja kulgeb Tartu-Jõhvi maanteelt läbi metsade Sondasse. Matka alustatakse kahest lähtepunktist – Mustvee poolt Tartu-Jõhvi maanteelt Avinurme kuulsa rongi poole ja Avinurmest rongi juurest Mustvee poole. Et pikka sirget matkarada igav läbida ei oleks, leidis matkal osaleja värsketelt viitadelt infot Kalevipoja legendide kohta. Teel oli võimalik tutvuda ka vaatamisväärsustega, nagu näiteks Hõimupuu, Piilsi küla endine jaamahoone, Alltoa kivi ning Linnanõmme küla, millega on eraldi seotud Kalevipoja legend. Matka ühe otsa pikkuseks on 16 kilomeetrit.
Matkaraja keskosas endise Piilsi jaamahoone juures oli kahest otsast saabunud osalejate kohtumine ja tervitused. Kõrvitsasupi ning pirukad oli valmistanud Tiiu Paju Avinurmest ning maitses kõigile ülihästi. Keskpunktis sai igaüks otsustada, kas matka jätkata või sealsamas lõpetada. Arvestatud oli ka nendega, kes ehk ühe otsa liikumisega ära väsinud ja valmis oli transport, mis vajadusel tagasi koju aitab.
Matka läbinutele anti tunnistuseks matkapass, kuhu igal aastal on tehtud ja saavad ka edaspidi matka tähistava sissekande. Oli matkajaid, kelle passis olid juba kõigi matkade kleebised. Sellel aastal oli kokku 37 osalejat ja välja jagati 19 uut matkapassi.

Hõimupuuks on tugev tamm

„Hõimupuu sümboliks seadmise mõte tekkis juba esimese matka korraldamise käigus. Idee on selles, et kahelt poolt saabuvaid matkajaid ühendab peale keele ja kultuuri ka ühine ajalugu, sest praegune Mustvee vald on üks osa kunagisest Torma kihelkonnast,” rääkis MTÜ Piilsi külaseltsi juhatuse liige Piret Haav.
„See pael, mis täna sai ümber puu seotud, on kaltsuvaiba tehnikas kootud siinkandis levinud Torma kihelkonna rahvariide seeliku triibustik. Igaüks võis ja võib tamme külge oma lemmikvärvi paela siduda. Sellist traditsiooni jätkame ka igal aastapäevamatkal. Puu kaunistamisel jälgime looduslähedust – paela materjalideks olid vanad T-särgid. Traati, helkureid, CD-plaate ja muud plastilist materjali me puule kinnitamiseks kasutada ei soovi ega soovita.”
„Igal aastal kaasatakse kohalike ettevõtjaid ja MTÜ-sid matka organiseerimisel nii toiduvalmistajate kui ka transpordi osas,” selgitas Piret Haav ja lisas, et lipud ja matkapassid on soetatud Kohaliku Omaalgatuse Programmi vahenditest.

blog comments powered by Disqus