Hinnatõus jaanuaris kiirenes

Kaupade ja teenuste hinnatõus kiirenes jaanuaris oodatult. Tarbijahinnad kerkisid jaanuaris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 2,7 protsenti. Hindade tõusu andis taas suurima panuse mootorikütus.

Mootorikütuste hind kasvas jaanuaris rohkem kui viiendiku võrra tänu kallimale naftale ja kõrgematele aktsiisimääradele. Eelmise aasta jaanuaris saavutas toornafta hind oma viimase kaheksa aasta madalaima taseme. Seejärel on nafta hind tasapisi kallinenud, kasvades 30 eurolt barreli kohta 2016. aasta jaanuaris 52 euroni barreli kohta eelmisel kuul. Nafta hinda toetab OPEC-i ja Venemaa tootmismahtude kärpimine. Samal ajal on USA-s nafta tootmismahud suurenemas tänu nafta hinna tõusule ja energiasektori dereguleerimisele.

Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid ka alkoholi ja tubaka hindu. Piimatoodete ja kala kallinemine tõstis toiduainete hindu. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni andmete järgi kasvas toiduainete hind jaanuaris maailmas aastatagusega võrreldes tervelt veerandi võrra. Kõige rohkem tõusid suhkru, teravilja ja toiduõli hinnad.

Hinnatõus kiireneb meie prognoosi järgi Eestis sel aastal kolme protsendini, seda peamiselt toorainete kallinemise ja aktsiisimaksude tõusu tõttu. Sellel aastal tõusevad oluliselt nii mootorikütuste, tubaka kui alkoholi aktsiisimäärad. Kuna hinnad tõusevad sel aastal esimest korda kolmeaastase pausi järel ja nominaalse palga kasv mõnevõrra aeglustub, ulatub palgatöötajate reaalse ostujõu kasv vaid kahe protsendini.

LIIS ELMIK, Swedbanki vanemökonomist

blog comments powered by Disqus