Hindade tõus jätkub

Kaupade ja teenuste hinnad kallinesid oktoobris eelmise aastaga võrreldes 0,6 protsenti. Hindade tõusu andis taas suurima panuse kõrgemate aktsiisimäärade toel kallinenud alkohol ja tubakas. Alkohoolsed joogid kallinesid aastaga kaheksa protsenti ja tubakatooted kümme protsenti. Tugev nõudlus siseturul kergitas toitlustuse ja majutuse hindu. Miinimumpalga tõusu järel kallinesid lasteaiatasud. Hinnaindeksit mõjutasid samas negatiivselt värske köögivilja ja kommunikatsiooniseadmete odavnemine.


Mootorikütuste hind tõusis kallima nafta ja kõrgemate aktsiisimäärade toel. Toornafta hind maailmaturul kasvas oktoobris eurodes arvestatuna umbes kuus protsenti. Nafta hinna edasist tõusu hoiavad tagasi aga suured varud ja rekordilised tootmismahud OPECis ja Venemaal. Analüütikud kahtlevad, kas OPEC suudab oma novembrikuisel kohtumisel oma liikmete tootmismahte piirata.

Järgmisel aastal hindade kasv kiireneb, seda peamiselt tänu toorainete kallinemisele ja planeeritud aktsiisimaksude ning majutusteenuse käibemaksumäära tõusule. Hindade tõusu ja aeglasema brutopalga kasvu tõttu aeglustub oluliselt palgatöötajate ostujõu kasv. Tarbimise kasv aeglustub aga vähem kui netopalga reaalkasv, seda tänu hõivatute arvu suurenemisele ning pensionite ja peretoetuste tõusule.

LIIS ELMIK, Swedbanki vanemökonomist

blog comments powered by Disqus