Hiinlased huvitusid meie piimatoodetest

Möödunud teisipäeval külastas E-Piima meiereid Põltsamaal Hiina delegatsioon, kes oli huvitatud nii Eesti piimatööstuse toodangu Hiinasse importimisest kui litsentsi alusel Hiinas tootmisest ja Eestisse tootmisesse investeerimisest.


Hiinlasi võõrustanud riigikogu maaelu komisjoni esimees Aivar Kokk lausus, et kohtumised on läinud väga edukalt. “Hiinlastel on väga tõsine huvi meie piimatööstuse vastu,” lisas Kokk.

Hiinlaste delegatsiooni juhtinud Long Zhuangwei sõnul pole takistusi Eesti piimatööstuse toodangu eksportimiseks Hiinasse. Komisjoni juht lausus, et loodab isiklikult osta oma koduturult nii Eesti piimatööstuse tooteid kui ka teisi põllumajandustooteid.

Hiinlased huvitusid südamejuustust

E-Piima Põltsamaa meiereid külastanud Hiina delegatsiooni liikmed tõdesid, et Hiinas toimub kiire areng, mille tulemusena muutuvad inimesed jõukamaks ning nende soov tarbida puhtaid ja kõrgekvaliteedilisi toiduaineid järjest kasvab. Neil tekib võimalus osta kõrge kvaliteediga ja samas ka kallimaid toidutooteid. Ka Eestist, sest Eestis valmistatud toiduainete puhtuses ja kõrges kvaliteedis neil kahtlusi ei ole.

Kindlasti peab arvestama sellega, et Hiina turg on hiigelsuur ja kui mõni Eesti tootja suudab sellele turule pääseda, siis aitavad Hiina turule jõudvad Eesti tooted seal Eestit paremini tutvustada.

Hiina delegatsiooni esindajad rääkisid, et nende piimafarmid on meie kõige suurematest, mitme tuhande pealise lüpsikarjaga farmidest oluliselt suuremad. Hiina piimafarmide aastatoodang ulatub enam kui miljoni tonnini aastas.

Kui Eestis peavad piimatootjad seljad kokku panema, et töötlemisettevõte luua, siis Hiinas, kus ühes farmis on näiteks 30 000 lüpsilehma, suudab see ilma teiste piimatootjate toetuseta endale töötlemisettevõtte teha.

Hiina delegatsiooni liikmed ilmutasid tõsist huvi E-Piimas toodetava, tervisele väga kasuliku südamejuustu vastu. Külalised rääkisid, et nad pole niisugusest juustust varem kuulnud, ning tõdesid, et kui see tõepoolest nii kasulik on, siis avaneb Eesti juustutootjatel kindlasti võimalus oma juustu suurtes kogustes Hiinasse eksportima hakata. Hiinas on palju probiootiliste bakteritega hapupiimatooteid, aga mitte niisugust juustu.

Eesti-Hiina kaubandussidemeid silmas pidades märkisid Hiina külalised, et Eestis toodetavad kogused on nende riigi mastaape silmas pidades küllalt väikesed, mis muudab Eestist Hiinasse eksporditavate toodete hinnad tavapärasest kõrgemaks. Seetõttu tuleb püüda Hiinasse eksporditavaid tooteid võimalikult suurtes kogustes müüa. Ühe partii Hiinasse müüdava juustu koguseks võiks olla vähemalt 10 000 tonni.

E-Piima juhataja Jaanus Murakas tõdes, et kogused, mis Hiinasse eksporditakse, on väga suured ning tuleb leida sobivad partnerid. Murakas meenutas, et kümme aastat tagasi Eestis Hiina turust veel eriti ei räägitud, kuid praegu on toodangu Aasia turgudele müümine reaalsus. Eestist eksporditava kauba peamisteks sihtriikideks on just Hiina ja Jaapan.

E-Piima juhi sõnul on kõigil olulistel Euroopas piimandusega tegelevate riikide, olgu nendeks Soome, Rootsi, Saksamaa või Holland, tootjatel ja piima töötlejatel fookuses Aasia turg. Eestis ei saa see kuidagi teisiti olla. Eesti toodete turustamisel tuleb silmas pidada, et Eesti ja Hiina inimeste maitse-eelistused on väga erinevad. Arvestama peab ka sellega, et kogu Hiina elanikkonda silmas pidades on juustusõpru seal küllalt vähe, aga inimesi, kes piima armastavad juua, üsna palju.

E-Piima Põltsamaa meiereid külastanud delegatsiooni liikmed, kes seal valmistatud juustu maitsta said rääkisid, et ka nemad söövad juustu küllalt harva ja kõige suuremad juustusõbrad ei ole.

Pärides Hiina külalistelt, kumb eesmärkidest Eestis piima tootmise ja töötlemisega tutvudes on suurem, kas siit kogemusi omandada ja neid oma kodumaal rakendada või pigem otsida võimalusi Eesti piimatoodete Hiinasse eksportimiseks, vastasid külalised, et mõlemad huvid on nende jaoks võrdselt olulised.

Ekspordivõimalused suurenevad

Küllap lisas Hiina delegatsiooni liikmetele usku Eesti kui piima tootmise ja töötlemise riigi arengu kohta E-Piim juhatajalt Jaanus Murakaselt kuuldud ülevaade Eestisse plaanitava suure piimatöötlemistehase rajamise kohta. Samas juhtis Murakas külaliste tähelepanu sellele, et meil on oma toodete eksportimine Hiinasse mõttes neljal piimatööstusel, millest kaks on E-piima ettevõtted. Ta rääkis Hiina külalistele, et Eesti riigil on olemas piimastrateegia, mille kohaselt peab piima tootmine suurenema 30 protsenti. Tulenevalt strateegiast tegi riik pakkumise piimatootmisega tegelevatele ühistutele, parema plaani uue piimatööstuse rajamiseks välja pakkunud ettevõte saab riigilt 15 miljonit eurot toetust. E-Piim tuli selle konkursi võitjaks.

Kui E-Piima Põltsamaa meiereis võetakse vastu 300 tonni piima päevas, siis uue tehase piima töötlemisvõimuseks plaanitakse 1000 tonni päevas. Uue tehase ehitamistingimused näevad ette, et seda ei tohi ehitada vanade tehastega kokku ja ta peab asuma uuel pinnal.

E-Piimal on tehase rajamiseks ostetud 14 hektariline kinnistu, kuhu rajatakse hoone, mille katusealuse pinna suuruseks on 23 000 ruutmeetrit. Esialgne eelarve on 86,6 miljonit eurot, kuid tehase tegelik hind selgub pärast kõikide rahvusvaheliste hangete läbiviimist. Uues tehases luuakse 104 töökohta.

Kui Põltsamaal toodetakse aastas 10 000 tonni juustu, siis uues tehases plaanitakse toota 33 000 tonni juustu, 26 000 tonni vadakupõhiseid tooteid ja 20 000 tonni piimarasva tooteid aastas. Uue tehase käikuminekuga suurenevad ka piimatoodete eksportimise võimalused. Praegu peetakse läbirääkimisi strateegiliste investorite kaasamiseks, et suurendada aktsiakapitali. Uue tehase käivitumise järel Põltsamaal juustu enam ei toodeta, küll aga jääb Põltsamaale alles juustu pakendamine.

Kahepoolne koostöö Hiinaga muutus aktiivseks pärast 2014. aastat, kui taastati riikidevaheline kõrgetasemeline suhtlus ja allkirjastati kahepoolne tegevuskava. Edaspidi on oodata Hiina toiduohutuse ametnike külaskäiku Eestisse, et viia läbi vajalikud protseduurid toodetele turu avamiseks.

E-Piima uus tehas

*Töötlemisvõimuseks 1000 tonni päevas

*Tehase rajamiseks ostetud 14 hektariline kinnistu

*Hoone katusealuse pinna suuruseks on 23 000 ruutmeetrit

*Esialgne eelarve on 86,6 miljonit eurot, kuid tehase tegelik hind selgub pärast kõikide rahvusvaheliste hangete läbiviimist

*Luuakse 104 töökohta

*Plaanitakse toota 33 000 tonni juustu

*26 000 tonni vadakupõhiseid tooteid

*20 000 tonni piimarasva tooteid aastas.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus