Hiina – müstika ja tegelikkus

Just niisuguse pealkirja all saab neljapäeval, 23. jaanuaril teoks salongiõhtu Põltsamaa raamatukogus, kus oma Hiina-reisi muljeid  jagab Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel. Ta on enda sõnul reisifirmaga Tensi Reisid varemgi rändamas käinud, aga Hiina reis oli sellele firmale esimene.  

Reisiseltskonda kuulusid ka mõned eestlased Soomest ja sõidu  täpsem sihtkoht oli Lõuna-Hiina. Tuntumate paikadena nimetas Rutt Rimmel Hongkongi ja Macaod, mis on erihalduspiirkonnad. Macaos tegutsevad maailma suurima käibega kasiinod, Hongkong on väga kosmopoliitiline piirkond. Hongkongi linnapildis harmoneeruvad tervikuks kärarikkad tänavaturud, klaasist pilvelõhkujad ning ajaloolised templid. Rutt Rimmelile jäid eredamalt mällu paadisõit müstilisel maastikul voolaval Li jõel ning inimkäte jõul rajatud terrasspõllud, kus kasvatatakse riisi.

Väga põnevad olid nn kummituslinnad, millest läbi sõideti. Kui kõndida õhtul seitsme miljoni elanikuga linnas, kus tänaval pole peale sinu pea ainsatki inimest, siis paneb see meie linnaeluga harjunud inimese siiralt imestama. Kui sellise suure linna kõrghoonetes ei näe kella üheksa ajal õhtul ainsatki valgustatud akent, siis tundub see mujalt tulnud inimesele ehtsa kummitusena.

Rutt Rimmel tunnistas, et ei arvanud, et tänapäevases Hiinas  on võimalik kommunistliku režiimi olemasolu tunnetada, aga ta eksis.

 Kõigest, mida Rutt Rimmel reisil olles nägi ja koges, räägibki ta  lähemalt raamatukogus neljapäevasel salongiõhtul, kus saab näha ka reisil tehtud fotosid.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus