Veteranide suurvõistlustel saavad osaleda 40-aastased ja vanemad. Heino Põldoja on 58, käinud juba viiel maailmameistrivõistlustel ja seda edukalt: kaks kulda, kolm hõbedat ja pronksmedal. Eelmise aasta võistlustingimuste kohaselt võis ühel võistlusel jõuda medalini nii tõukamises, rebimises kui ka kahevõistluses, seetõttu ongi kahekordsel maailmameistril medaleid rohkem, kui ta MMil on käinud. Mullu saigi ta hõbeda nii kahevõistluses kui ka rebimises, tänavu lisandus sellele kolmas.
“Võistlesin 50-59-aastaste vanuseklassis ja kehakaalus kuni 60 kilo. Mõlema käe summaks tuli 174 korda, esikohale tulnud Lipetski mees sai pommi üles seitse korda rohkem. Seekord jäi mul rebimiseks antud kümnest minutist paarkümmend sekundit üle ? vastupidavusest jäi puudu, tänavu olen saanud liiga vähe joosta. Noorematele poistele andsin küll tappa, nende grupi võitja rebis minust kolm punkti vähem. Jah, kui oleksin nooremas pundis olnud,” arutles Heino Põldoja, kes mullustel võistlustel rebis 24-kiloseid pomme sirgetele kätele 185 korda.
Palamuse rammumees Ülo Kuusk (57) on saavutanud seitsmel MMil kaks teist ja neli kolmandat kohta. Seekordset medalile rebimist peab ta üheks raskemaks: “Varem olen võistelnud kehakaalus 80-90 kilogrammi ja ka kuni 80 kilo. Võistlusmäärused on muutunud, seekord kaalu ülempiiri polnud ja mulle pakkusid väga tugevat konkurentsi minust palju raskemad mehed, pealegi andis end tugevalt tunda mu haige vasak jalg. Parema käega sain pommi üles 125 ja vasakuga 105 korda. Edestasin küll mitmekordset maailmameistrit kreeklast Pantelei Filikidit, kuid kogusummas saadud 230 punkti jättis mind kolmandaks. Hõbemedalist jäi puudu kolm, kullast aga kaheksa tõstet.”
Kui mitmeid aastaid on maailmameistrivõistlustel Eestit esindanud vaid Kuusk ja Põldoja, siis nüüd kaitses meie rammumeeste au juba neli võistlejat ja kõik tulid medalitele. Kuni 70 kg kehakaalus tuli 220 tõstega esikohale järvamaalane Kalle Puss, pärnakas Eduard Virkus sai samas kehakaalus 167 punktiga kolmanda koha.
ARDI KIVIMETS