Paljuke need suurfarmide lehmad enam kuiva heina saavadki ?nende toit on ikka rull- või augusilo, kuiv hein on rohkem vasikate ninaesiseks. Seega saab juulit ? heinakuud ? ka silokuuks kutsuda.
ASil Perevara läks silotegemiseks juba jaanikuu esimesel päeval. Eilseks oli 9000 tonni sööta juba siloaugus ja 2500 rulooni kilesse pallitud. Rullides on ka kolmsada tonni kuiva heina.
“Praegu on ju kuldne heinaaeg, ole vaid mees ja kasuta ilm ära ning hein tuleb. Kevad oli küll kehvapoolne, kuid siis hakkas rohi ja vili jõudsalt kasvama ning kõige hullem ei olegi. Kiidan ka eelmist rohuaastat – saime piisavalt loomasööta, kuid tänavu sooviks veidike rohkemat. Oleme ju igal aastal rajanud kuskil 150 hektari ringis uut lutsernipõldu ja teinud sama palju põldheina allakülve ning külvanud sadakonnale hektarile üheaastast raiheina. Tänavune tahtmine on saada 28 kuni 30 tuhat tonni loomasööta. Kui kogume kuussada tonni kuiva heina, siis sellest peaks talveks piisama,” lootis Perevara taimekasvatuse osakonna juhataja Vello Simmulmann lopsakat rohukasvu ja jätkuvalt ilusat heinailma.
Perevara rohu- ja põllumaad ulatuvad Jõgeva vallast kaugemalegi ja nii käib silotegu üheaegselt nii Voldi ja Maarja kandis kui ka Laiuse mäel. Vilina küla servas kasvas 38 hektaril lutsern, mille kümnemeheline brigaad reede õhtuks siloks tegi. Kuna siloaugud on juba täis saanud, pandi purustatud rohi mäe nõlvale kuhja. Nii tehakse juba teist aastat ja kuhjameister Vello Arula teadis öelda, et karjarahva sõnul on kuhjasilo auku pandust isegi parem, sest kuhjas saab peenestatud rohi paremini tallatud ega jää õhuvahesid, mis võivad silo hukka ajada.
Laiuse mäel tallasid, lükkasid ja tõstsid rohtu korralikku kuhilasse Toivo Randjärv, Elev Plans ja Amor Õilsalu. Kaugemal, heinapõllu veeres puistas Heiki Rosina juhitud rohupurustaja traktorikärusse ning Meelis Nõmmik, Ants Stroom, Valentin Ivanov ja Kalev Karu vedasid aina uusi koormaid juurde. “Suvitajal võib küll mõnus olla, kuid heinalist kipub palavus tapma. Tunnen kaasa meestele, kes peavad istuma vanemate, ajast ja arust traktorite kabiinides. Minul pole viga, olen juba mitmendat aastat uue, kliimaseadmega masina peal. Üks päev olen purustaja “Jaguari” peal ja teisel tõstukil. Nii me Heikiga masinaid vahetame, et töö ei muutuks üksluiseks,” rääkis Amor Õilsalu.
“Ega me enne kella ei vaata, kui silokuhi täis. Selleltki põllul saame rohu ilma vihmata kätte ja tuleb väga ilus silo. Oleme sellega juba harjunud, et heina- ja viljalõikuse ajal tuleb tööd ilma, mitte päeva või kella järgi sättida. Paar vihmast päeva ning jaanilaupäev ja võidupüha olid siiski töövabad,” mainis autojuht Enn Ahi.
Palav heina- ja silokuu jätkub. Juba ootab niitmist ka raihein.
ARDI KIVIMETS