Jõgevamaa elab praegu homme toimuva II Eesti Naiste Tantsupeo tähe all. Suurem osa tantsijaid saabus kohale eile ning Jõgevamaa piiridel olid neid tervitamas meie maakonna tantsijad.
Äksis tervitasid Tartu poolt tulijaid Palamuse segarühma Paunvere Tootsid-Teeled tantsijad. Naised hoidsid käes plakatit kirjaga “Tulge, lähme tantsupeole”, mehed aga kergitasid tee ääres kaabut nii tantsupeole saabujatele kui ka kõigile teistele teelistele. Tervitajate tuju aitas üleval hoida Kuremaa kultuurijuht Vello Pütsep, kes akordionil igihaljaid lugusid mängis. Tervitustseremoonia maakonna piiridel kestis kaks tundi.
“Sellest võiks välja kujundada maakonna uue mainekujundusprojekti,” viskas nalja Palamuse segarühma tantsija Ivar Vinkmann. “Nii tore oleks ju, kui igal hommikul kella kaheksast kümneni oleksid Jõgevamaale tulijatel vastas naeratavad ja kaabusid kergitavad mehed.”
Eile kell 11 algasid naiste tantsupeo eelproovid ning seda üheaegselt üheksal harjutusväljakul. Tabiveres tervitas staadionile rivistunud tantsunaisi soojade sõnadega Tabivere põhikooli direktor Piret Siivelt. Muusikaline tervitus tuli noorelt laulu- ja pillimehelt Rauno Koortsilt. Kõigi Tabiverre kogunenud rühmade juhendajatele kingiti aga mälestuseks Jõgevamaa piirides kantavaid rahvarõivaid tutvustav raamat. Samasugused tantsupeo avatseremooniad leidsid aset ka ülejäänud kaheksal harjutusväljakul, mis paiknevad mitmel pool maakonnas.
722 tantsijat
Naiste tantsupeol osaleb viit liiki naisrühmi, lisaks neile veel neidude ja vanaemade rühmad ning noorte ja täiskasvanute segarühmad. Tabivere staadionil tegid eile proovi N5 naisrühmad, keda osaleb peol 76. Ühtekokku oli Tabiveres harjutamas 722 tantsijat ning nende proovi viis läbi N5 rühmade liigijuht, Ida-Virumaa teenekas tantsupedagoog Urve Kilk koos oma assistentide Marju Auli ja Taivo Aljastega.
“Meil tuleb täna selgeks saada nelja tantsu väljakuversioon,” ütles Urve Kilk. “Kaks neist, “Vigala reilender” ja “Ma es kuule”, on meie oma liigitantsud, “Muhu kõverik” ja “Leidmine” üldtantsud, mida tantsime koos teiste rühmaliikidega. Väljakujoonised on valmis, aga eks proovipäev näita, kas need jäävad paika või tuleb neid mõne koha pealt kohendama hakata.”
Urve Kilk on rahvatantsijaid juhendanud 57 aastat ning naiste tantsupeol tantsib tervelt neli tema juhendatavat rühma.
“Staadion on siin kena ja kohapealsed võõrustajad väga lahked. Kui mõni mure tekib, leitakse sellele kohe lahendus,” kiitis Urve Kilk.
Tallinnas tegutseva rahvatantsuansambli Tuisuline tantsijad Annika Mõttus ja Aive Veldermann ütlesid, et peomeeleolu tuli neil hinge juba Tabivere poole sõites, sest teekonna edenedes oli üha enam liikumas näha lipukeste ja muu atribuutikaga kaunistatud sõidukeid, mis kõik tantsupeole siirdusid.
“Ühtehoidmise tunne hakkas tõepoolest tekkima juba maanteel, kui üksteisele lehvitati ja signaalitati,” ütles Annika Mõttus.
Nii Annika kui ka Aive tantsivad tegelikult Tuisulise segarühmas, aga selle peo jaoks moodustati segarühma naistest n-ö ajutine naisrühm.
Mõnusad tantsud
“Tantsud on meil mõnusad. Meie vaieldamatu lemmik on Ülle Feršeli “Ma es kuule”. See on hea loo ja mõnusa fiilinguga tants,” kinnitas Annika. Aive lisas, et suure tantsupeo tunne on midagi sellist, mida tahad taas ja taas kogeda. Seepärast tulid Tuisulise segarühma naised ka naiste tantsupeole. Ööbimiskohaks valisid nad endale Udu talu Kuremaa järve ääres.
“Jõuame sinna alles õhtul ja oleme väga põnevil: päris tore on Jõgevamaad natuke põhjalikumalt tundma õppida,” ütlesid Tuisulise naised.
Tabiveres õnnestus Vooremaal tutvuda ka arvatavalt noorima tantsupeolisega, kahekuuse Pärnu neiu Aliidega, kes tukkus peo avatseremoonia ajal ema Aira Niinemetsa kõhule kinnitatud kotis. Aira tantsib Pänu naisrühmas Kaera-Jaan. Samas tantsib ka tema ema Aime Nikopensius. Nii et vanaema hoolde ei saanud Aira tütrekest jätta, sest vanaemagi tuli tantsupeole.
“Laps kõhul, ma just tantsima ei hakka, meil on ikka vanker ka kaasas, kuhu ta magama panna,” ütles Aira Niinemets ja lisas naljatamisi, et kui peol on mitu tuhat naist, küll siis keegi ikka lapse ära hoiab.
Naiste tantsupeo etendused toimuvad homme kell 15 ja kell 19 Jõgeva staadionil. Neile eelneb peaproov-etendus algusega kell 11. Eestimaise käsitöö ja talukauba laat tegutseb Jõgeva staadioni läheduses aga juba täna ning täna õhtul kell 21 on tantsuhuvilised oodatud ka Piiri tänava koolimaja taga toimuvale simmanile.
RIINA MÄGI