Hapukapsasõda sai õnneliku lõpu

Haapsalu turul lahvatas 2008. aasta sügisel nn hapukapsasõda, mis omandas peagi üle-eestilised mõõtmed. Haapsalu rahva väike vastuhakk oli igati õigustatud reaktsioon ebanormaalsele olukorrale, kus seadus ei teinud riigilõivu maksmisel vahet väikesel ja suurel toidukäitlejal.

Nii pidi turul kuu aega hapukapsaid müüv vanamemm maksma aastas toidukäitlemise eest täpselt sama palju riigilõivu kui näiteks Rakvere Lihakombinaat. Vaatamata mahtude ja riskide tohutule erinevusele, tuli mõlemal maksta aastas 1500 krooni, kuna toiduseadus lõi sama vitsaga nii väheste kogustega kauplevat pensionäri kui tonnide kaupa müüvat suurtootjat.

Selgelt ülepingutatud nõuded tõrjusid turulettide tagant mitte ainult väikemüüjad, vaid ka nende kodustes tingimustes valmistatud toidu — hapukapsa, keedupeedi, hapu- või soolakurgi, moosi ja kohupiima. Taolist toidukraami hindavad turulkäijad, teadagi, väga kõrgelt.

Riigikogu maaelukomisjoni käis toona välja veksli, et järgmiseks eelarveaastaks on õiglus jalule seatud. Aasta ja kahe kuu eest antud lubaduse lunastas parlament detsembris. 1. jaanuarist jõustunud seadusemuudatuse kohaselt kaob riigilõiv toidukäitlemiselt üldse ära.

 Selle asemel tuleb toidukäitlejal maksta järelevalvetasu tegelikult tehtud toimingute eest ja seda tunnitariifi alusel. Uue korra järgi käib veterinaar- ja toiduameti ametnik üks kord kolme aasta jooksul toidukäitleja “köögipoolt“ kontrollimas. Kontrollitaval tuleb aga tasu maksta vastavalt sellele, kui kaua tema majapidamise ülevaatamine aega võttis.

Hapukapsaid müüva memme puhul ei lähe ametnikul ilmselt üle tunni, suure ettevõtte kontrollimisele võib aga kuluda päev või paar. Kontrollimise tunnihinna kehtestab igaks aastaks põllumajandusminister. Praegu on see summa umbes 140 krooni. Numbrite keeles tähendab uuendus seda, et turul hapukapsaid müüv vanamemm maksab kord kolme aasta jooksul umbes 140 krooni senise iga-aastase 1500 krooni asemel. Igati mõistlik lahendus, millest võidavad kõik!.

iii

KALEV KOTKAS, Riigikogu maaelukomisjoni esimees, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 

blog comments powered by Disqus