Hansalinn Viljandi tähistab 725. sünnipäeva

Viljandi tähistab linna juubelit aasta läbi, kuid omamoodi tippsündmuseks kujunesid läinud nädalavahetusel peetud XVII hansapäevad, mis olid tavapärasemast tunduvalt laiema joonega. Samal ajal viibis Viljandi linna ametlik esindus Saksamaal Salzwedelis rahvusvahelistel hansapäevadel.

 

14. sajandil arvati Viljandi Euroopa hansalinnade hulka. Hansaaeg on kujundanud Viljandi kasvamist tähtsaks kaubateede ristumiskohaks, mõjutanud linna arengut ja ajalugu. XVII hansapäevad kuulutati avatuks reede õhtul raekoja pargis.

Hansapäevade avatseremoonia oli omaette vaatemäng, kantud naise kui elu andja mõttest. Etenduse käigus “vallutati” raekoda kolm korda. Avamüsteeriumile järgnes hansakostüümides linnakodanike ja külaliste rongkäik Raekoja pargist Lossimägedesse Kaevumäel algavale kontserdile, kus astus üles 2008. aasta Eesti Muusikaauhindade jagamisel parimaks jazzartistiks tunnistatud Villu Veski. 

Tulevärgist kaltsupupedeni

Hansapäevade kulminatsioon oli laupäeval Kaevumäel algav südaöine sümfooniakontsert ja tulevärk. Kontserdil esinesid Viljandi muusikakooli noored pillimängijad ja lauljad, Viljandimaa Kammerkoor ja Sakala meeskoori topeltkvartett, kultuuriakadeemia ja pärimusmuusika keskuse parimad muusikud.

Hansapäevade laat, mis kestis seekord kauem kui tavaliselt, pakkus sepiseid, punutisi, ehteid, puidust suveniire ja köögitarbeid, aiamööblit, nahk-, tekstiil-, lina-, villa-, klaas- ja savitooteid, talutoitu ja muud.

Hansapäevade töötoad olid hommikust õhtuni lahti nii laupäeval kui pühapäeval ja neis sai meisterdada puupulkadest mänguloomi, värvida martsipani, restaureerida mööblit, valmistada kaltsupupesid, proovida sepatööd, mosaiigi ladumist, pakutrükki, zhongleerimist ja palju muud. 

Juubeldamine aastaringi

Juubeliaasta üritused on aga alanud juba ammu ja linna eripalgelisuse väljatoomiseks on igale kuule antud oma teema. Nii oli veebruar pühendatud riigi juubelile, aprillis avati pärimusmuusika keskus, mais keskenduti spordile. Juulikuus on Viljandis XVI Noore Tantsu Festival ja rahvusvaheline suvekool, XXIII Viljandi Vanamuusika Festival ja XVII Viljandi Pärimusmuusika Festival. 

Augustis, kui Viljandi sõpruslinnas Valmieras, kellega  725 aasta eest samal päeval linnaõigus saadi, kulmineeruvad juubelipidustused, peetakse Viljandis linna vapilille Vapiroosi päeva ning hinnatakse kodulinna ja koduaedade ilu. Oktoobris, linna tegeliku juubeli aegu, esietendub Ugalas teatritükk Viljandi legendaarseimast linnapeast August Maramaast.  

Üks vanemaid vappe

Viljandi vapp on üks vanemaid Eesti omavalitsuste vappidest. Viie õielehega roosi kujutis oli olemas juba 1429. aastal Viljandi väikesel pitsatil. Vanadest tollipitsatitest on inspireeritud ka juubeliaasta logo.

Sõõrja vormi kohal on linna vanust tähistav 725, keskel, sinisel kilbil, vapiroos. Kilbi ülanurgast kasvab välja põiki asetatud ladina rist. Muud kujunduselemendid nagu kirjatüübi fraktuur, stiliseeritud liiliaväädid ja tärnid on samuti iseloomulikud Viljandi ajaloolistele pitsatitele.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus