Kokku teatakse olevat umbes 25 liiki hamstreid, lemmikloomaks on saanud Süüria ehk kuldne hamster, aga ka pisut väiksem Hiina hamster. Veelgi väiksemad vöödilised vene hamstrid on samuti küllalt levinud lemmikloomad.
Hamster võib olla kuni 20 sentimeetrit pikk ja kaaluda kuni 150 grammi. Emased loomad on isastest pisut suuremad.
Hamstrile tuleks varuda piisavalt suur puur ja kindlasti ka jooksuratas, samuti korralik veenõu. Tavaliselt on kõik need vajalikud asjad juba lemmikloomakauplustes müüdavates puurides olemas.
Jõgeva Remediumi väikeloomakliiniku arsti Liivi Ulvi sõnul pole tal palju hamstrist patsiente olnud. “Need loomakesed on küllalt terved, kui pidamine ja söötmine-jootmine on korras, siis neil mingeid hädasid ei tulegi,” kinnitas ta.
Pole vaja vaktsineerida
Ka pole hamstritel viirusnakkusi, seega pole neid tarvis vaktsineerida.
Kui aga puur on kaua koristamata, hakkavad arenema pisikud ja hamstril tekivad kõhuhädad. Koristamata puur tekitab toas ebameeldiva lõhna, nii et tavaliselt koristab hamstri omanik oma lemmiku järelt korra nädala või paari tagant. Koristustöö tihedus sõltub puuri suurusest ja allapanu paksusest, aga ka sellest, kas loomake käib ühes kindlas kohas oma ihuhädasid õiendamas või sirtsutab igale poole.
Hamstrile tuleks osta spetsiaalset närilistele mõeldud toitu, samuti võib talle anda värsket kapsast, porgandit, kaalikat, õuna ja kurki. Liha hamstrid tavaliselt ei söö, kuid on teada ka suitsuvorsti ja sinki armastavaid loomakesi. Liivi Ulvi soovitab hamstrile anda kord nädalas veidi keedetud kanamuna, sest pisut vajavad need loomaksed ka loomset valku. Samuti võib pakkuda hamstrile piimatooteid ? jogurtit, kodujuustu. Alati tasub jälgida, et hamstril oleks olemas värske ja puhas vesi.
Kui omanik oma lemmikust väga hoolib, võiks talle osta korra aastas ka spetsiaalseid vitamiine, kuigi närilistele mõeldud toidus on samuti kõik vitamiinid juba olemas. “Üledoseerimine on sama hull kui vitamiinipuudus,” kinnitas loomaarst.
Küllalt lühikese elueaga
Et hamster on öise eluviisiga, ei saa temaga päeval kontakti, sest ta magab. Lapsed saavad vaid tema tegemisi jälgida, mängimiseks pole vilgas hamster parim kaaslane. Liivi Ulvi ei soovita väikelastele hamstrit mängukaaslaseks võtta, sest kiiresti liikuv loomake võib kõrgelt kukkuda või lastele lihtsalt ootamatult jala alla jääda.
Hamster elab keskmiselt kaks aastat, tema eluiga kipub üsna lühikeseks jääma. Kolmeaastane loom on juba väga hästi peetud.
Hamstri kasukat tasuks hooldada, enamasti seisneb see kammimises. Liivi Ulvi sõnul on hamstritel mõnikord nahahädasid – karv tuleb lahti, esineb sügelust. Kunagi ei tasu hakata lemmiklooma oma sampooniga pesema. Kui on vaja pesta, siis selleks on spetsiaalsed pesemisvahendid. Eamasti saavad loomad puhtuse hoidmisega ise hakkama, igal laupäeval pole vaja neile saunapäeva teha. “Vannitamisel on omad riskid ? loom ei kuiva piisavalt kiiresti ja võib külmetuda,” märkis tohter.
Liivi Ulvi sõnul tasub vanematel laste tähelepanu ka sellele juhtida, et nende erinevast soost lemmikud kaua ühes puuris ei oleks. Isasloom võib pojad ära süüa, ka võib emane hamster ise oma poegi hakata sööma. Vähemalt nädala jooksul pärast poegimist peaks ka hamstrite omanik ennast puurist eemale hoidma ning mitte näppe pessa toppima. Emasloom võib ettearvamatult käituda ja näppu hammustada. Hamstril võib olla 8-12 poega, sündides on need paljad ja pimedad.
Kui hamstreid paljundada, peab jälgima, et emane ja isane oleksid eraldi pesakonnast, lähisugulaste järglased võivad olla arenguhäiretega, samuti kõikvõimalike pärilike haigustega.
HELVE LAASIK