Haiguspuhang katkestas Adaveres nädalaks õppetöö

Eriti tugevalt murdis gripilaine Adavere kooli õpilasi ning seetõttu on otsustatud kool nädalaks sulgeda.

Adavere Põhikooli direktori Sirje Jõemaa sõnul polnud mõtet õppetööd jätkata olukorras, kus üle poole kooli õpilastest olid haiged. Teisipäeva lõunast lubati kõik õpilased koju ning kolmapäevast kuni reedeni jääb Adavere põhikool suletuks. Kooli lühiajalise sulgemise otsus oli paratamatu. Liiati haigestusid juba ka mõned õpetajad ja veelgi rohkem oli haigusjuhtumeid teenindava personali hulgas. 

Poolhaige laps uuesti koju

Sirje Jõemaa lausus, et talle teeb muret arstliku kontrolli ja järelvalve puudumine õpilaste üle. Kui haigusest tervenenud laps tuleb kooli ja haigestub seal uuesti, siis on see tõestuseks, et ta pole saanud nõuetekohast ravi. Samas nakatab haige laps ka terveid koolikaaslasi. Adavere koolijuhi sõnul on selline ulatuslik gripilaine mitte ainult meditsiiniline, vaid ka sotsiaalne probleem.

Jõemaa hinnangul pole paljudel lapsevanematel võimalik ravimeid osta. Neil päevil on Adavere koolis ette tulnud juhuseid, kus õpetajatel on tulnud haigusega kodus olnud ja kooli tulnud laps uuesti koju tagasi saata, sest ta pole terve. See on lapsevanemaid imestama pannud, nende sõnul sai laps just alles terveks. Üks poolhaige lapse kooli saatmise põhjus võib olla seegi, et lapsel pole kodus midagi süüa, koolis on aga lapsele lõunatoit kindlustatud.

Sirje Jõemaa sõnul peaksid meditsiinitöötajad nii tõsise ja ulatusliku haiguse leviku korral haiged lapsed põhjalikumalt läbi vaatama. Adaveres on paljudel lastel probleemiks Põltsamaale arsti juurde pääsemine. Mullu suvel põlengu tagajärjel kannatada saanud Adavere perearstiruumid on küll uuesti korda tehtud, ent millegipärast ei võta perearst veel seal vastu.  

Adavere põhikooli direktori sõnul on kooli ülesanne lisaks ainetundides õpitavale anda lastele teadmisi ka õigest sotsiaalsest käitumisest. See tähendab, et noored inimesed  peavad õppima ennast ravima ja oma tervise eest hoolitsema. 

Põltsamaa piirkonna perearsti Sirje Alusalu sõnul on haigestumus praegu tõesti kasvanud. Laste hulgas on haigestunuid nii maalt kui linnast. Miskipärast on seekord Adavere laste hulgas haigestumus tõesti kõrgem. Sirje Alusalu on täheldanud, et kui juba peres on keegi haige, siis kipuvad nakatuma ka teised pereliikmed. Nii võib nakkus kanduda lastelt vanematele ja vastupidi.

Alusalu sõnul on õpilaste puhul probleemiks, et lapsed lähevad enne haiguse lõplikku väljaravimist kooli. Kui  laps tunneb ennast hommikul halvasti ja läheb sellele vaatamata kooli, siis ongi tulemuseks tõsine haigestumine.

“Kui haige inimene püsiks rahulikult nädal aega kodus, siis haigus ka sellisel määral ei leviks, nagu see praegu on juhtunud,” selgitas Alusalu. Millegipärast on meil kõigil viimasel ajal väga kiire. Juba paaripäevase kodusolemise järel minnakse kooli või tööle tagasi ja tulemuseks ongi ulatuslik haiguspuhang.

“Viirushaigus on tavaliselt neli-viis päeva nakkav ja selliselt need haigused levivadki,” rääkis perearst. Ravimite ostmist ta enda sõnul kommenteerida ei oska, sest enamik külmetushaiguste ravimeid on ju käsimüügis ja selle kohta tal tagasiside puudub. Kui inimene on kolm-neli päeva palavikus olnud, soovitab doktor Alusalu kindlasti arsti poole pöörduda, et tüsistusi vältida. “Alles pärast täielikku tervenemist võib tagasi kooli või tööle minna,” toonitas ta.

Adavere Põhikooli ajutises sulgemises ei näe perearst midagi erakorralist. “Kui olukorda selliselt hinnati, polnudki teist valikut,” hindas perearst kooli juhtkonna otsust mõistlikuks.

Küsimusele, millal Sirje Alusalu Adavere arstipunkti tagasi võiks kolida, lausus ta, et see toimub üsna pea. Hetkel käivad  Põltsamaa vallaga läbirääkimised ja nipet-näpet on nendes ruumides enne tagasikolimist veel vaja ära teha.

Perearsti sõnul gripp kahe-kolme päevaga mööda ei lähe, selleks kulub vähemalt nädal. Palavik võib küll varem järele  anda, kuid haige inimene on veel nakkusohtlik ja võib  halba teha nii endale kui teistele.

“Peske sageli käsi, liikuge värskes õhus, toituge tervislikult,” kordas Sirje Alusalu elementaarseid soovitusi. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus